LIKAVKA. Všetko nasvedčuje tomu, že hrad Likava v blízkom období zrekonštruujú. Žilinský samosprávny kraj si zaistil financie na jeho obnovu, získal ich z projektu cezhraničnej spolupráce.
Najväčší rozsah obnovných prác sa dotkne objektu severného hradného paláca, vežovej brány a architektúry jednotlivých nádvorí hradu.

Župe sa podarilo na obnovu hradu získať veľký balík peňazí, takmer štyri milióny eur. Pôjde o najväčšiu investíciu hradu za ostatné desaťročia.
Hrad plánujú aj nasvietiť, po dokončení diaľničného úseku Hubová-Ivachnová sa vodičom po výjazde z tunela Čebrať naskytne pôsobivý pohľad na zrúcaninu hradu.
Rekonštruovať ho budú v etapách
Projekt má svoju postupnosť. Prvou aktivitou na hrade Likava by mala byť realizácia komplexného pamiatkového výskumu so začiatkom v júli 2024, informoval o tom Jiří Přibyl z Liptovského múzea, ktoré hrad spravuje.
Nasledovať bude verejné obstarávanie, s ktorým župa plánuje začať budúci mesiac.
„Následne sa zrealizuje verejné obstarávanie pre stavebnú časť projektu. Podľa termínu ukončenia komplexného pamiatkového výskumu a verejného obstarávania zadefinujeme presnejší časový harmonogram priebehu rekonštrukčných prác,“ priblížil Přibyl.
Vybudujú nové oceľové schodisko, sprístupnia dve vnútorné expozície
Podľa projektovej dokumentácie sa rekonštrukcia dotkne až 29 stavebných objektov hradného komplexu, vrátane inžinierskych sietí, informačného systému objektu, drobnej architektúry a mobiliáru, ako aj iluminácie hradného komplexu.
Ako ďalej opísal Přibyl na väčšine stavebných objektov dôjde ku konzervácii murív, otvorov a omietkových vrstiev. Zároveň doplnia okná a dvere.
Najväčší rozsah obnovovacích prác sa bude týkať objektu severného hradného paláca, vežovej brány a ďalšej architektúry jednotlivých nádvorí hradu.
Na hrade pribudne nové oceľové schodisko, vďaka tomu sa návštevníkom sprístupnia dosiaľ nepoznané priestory druhého a štvrtého nadzemného podlažia. Toto schodisko ukončia vyhliadkou. Súčasťou návštevy Likavy sa tak stane aj zážitok z pohľadu do širokého okolia. Vyhliadka bude na streche.

Práce nadchádzajúcu sezónu neovplyvnia
Tento rok s najväčšou pravdepodobnosťou bude hrad ešte verejnosti prístupný počas celej sezóny. Z predpokladaného prebiehajúceho pamiatkového výskumu ale môžu vyplynúť isté obmedzenia, o ktorých budú múzejníci informovať.
Hrad fascinuje svojou monumentalitou. Patrí k najväčším hradným stavbám na území stredného Slovenska, mohutnosťou a výškou palácovitého komplexu horného hradu sa zaraďuje medzi najvyššie hrady na Slovensku.
„V blízkosti hradu sa našiel tiež unikátny poklad, ktorý spätý s históriou hradu a pozostával z 1870 mincí. Ide o razby od panovníkov Mateja Korvína až po Jána Zápoľského a Ferdinanda I.. V súčasnosti je poklad vystavený v sídelnej budove Liptovského múzea,“ uzavrel Přibyl.

Páni mali na hrade pohodlie
Hrad Likava je jeden z troch hradov na Liptove, z nich sa zachovali iba dva, všetky v ruinálnom stave. Zrúcaninou je hrad Likava od začiatku 18. storočia, keď ho dal František Rákóczi zrúcať.
Histórii hradu sa venoval aj Štefan Nikolaj Hýroš, ktorému sa podarilo dostať ku podrobnému inventáru hradu. Spísali ho v roku 1627. Zaujímavosťou je už vtedy mal hrad sklenené okná.

Vnútorné zariadenie bolo dosť skromné, ale miestností v ňom bolo až 45.
Na hrade bolo 88 okien, časť s mrežami, až polovica bola presklená. Niektoré z nich mali krištáľové sklo. Likavskí páni si ho mohli dovoliť, keďže mali v Ľubochnianskej doline mali vlastnú sklenú hutu.
Raritou v čase spisovania inventáru bola kúpeľňa vystrojená stolom, tromi lázeňskými lavicami, drevenou kaďou, kachľovou pecou s medeným kotlíkom a dvomi zasklenými oknami.
Hradní páni mali pohodlie aj v zime z 19 obytných miestností malo trinásť pece. Na hrade bol iba jediný luster, svietilo sa lojovými sviecami a kahancami.