RUŽOMBEROK. Dominika Zelinková žije športom odjakživa. Pred tehotenstvom v miestom fitnescentre trénovala ženy. Konkrétne mala pod palcom kruhový tréning a tabatu.
Keďže po pôrode nechcela, ako sama hovorí, vyjsť z cviku, rozhodla sa s trénovaním pokračovať, no v netradičnej zostave. Trénovať začala mamičky na materskej dovolenke v spoločnosti svojich detí.
Nápad sa jej osvedčil a dobré návyky svojich mám začali kopírovať aj ich ratolesti.

Konečné rozhodnutie záležalo od dcéry
Nie každé mesto ponúka mamičkám rôznorodé portfólio trávenia voľného času hlavne počas dopoludnia. Mamičky sa poväčšine venujú svojim deťom a pre seba majú vyhradeného málo času.
Dominika po pôrode cítila, že sa do kondície chce vrátiť, no zároveň nechcela na ten čas dcéru niekam „odložiť“. Zostavu cvičenia sa rozhodla zamerať hlavne na mamičky, lebo takmer počas všetkých krúžkov a aktivít sa musí mama venovať len dieťaťu.
„Ide s ním na hudobnú, musí sedieť pri ňom a počúvať, hrať sa ním. Venovať sa mu naplno. Bavíme sa o deťoch, ktoré ešte nechodia do škôlky,“ priblížila.

Doplnila, že žena musí preto, aby bola spokojná a psychicky zdravá, urobiť aj niečo pre seba. Predtým ako tréning odštartovala naostro, vyskúšala, či s jej plánom bude súhlasiť jej ročná dcéra.
„Na prvý tréning som zavolala kamarátky s deťmi a zisťovala, či malej nebude prekážať, keď sa budem počas tréningu venovať iným mamičkám a deťom,“ opísala Dominika.
„Prišla som na to, že takéto prostredie deti baví a zaujíma ešte viac. Pozorujú ako maminky cvičia, odkukávajú cvičenia od nich.“

Cvičenie v kombinácii si pochvaľujú
Atmosféra počas hodiny pripomínala úľ. Fitnescentrom sa ozývali detské pesničky, čo v deťoch umocňovalo atmosféru domáceho prostredia. Tréning sa začal rozcvičkou s deťmi v kruhu.
Trénerka Dominika korigovala počas hodinového tréningu aj deti, aby si mohli maminky bez ich obťažovania zacvičiť. Občas za tou svojou aj zašli, mama ho objala, poprípade ju dieťa v tom, čo robila, kopírovalo.
Niektoré mamičky sa obávali, či to ich deti zvládnu, neotravovať a zároveň sa hrať s novými parťákmi a kvalitne si zacvičia.

Romana Črepová dochádza na cvičenia pravidelne z Bešeňovej, trávenie času cvičením, považuje za príjemnú psychohygienu.
„Stretneme sa maminky, deti sa vyhrajú, my si zacvičíme. Spočiatku som sa obávala kolektívu, ako bude reagovať malý. Najskôr sa odo mňa nepohol, ale časom si zvykol. Je to motivujúce, že sa mama hýbe a deti opakujú, čo robíme.“
Lucia Surová sa tiež obávala ako malý prijeme kolektív . „Obavy boli, ale za týždeň sme to zvládli. Cítim rozdiel, že malý sa teší už vie, že sa stretne s kamarátmi. Sám sa pýta, kedy ideme na mamafit.“
Podľa Dominiky mamičky deväťdesiat percent tréningu odcvičia. V skupine ich trénuje desať naraz plus ich deti. Po pôrode môže mamička začať kedykoľvek, ak to dovoľuje jej zdravotný stav a cíti sa na to.
„Najmladšie deti majú okolo deväť mesiacov. Neverili, by ste, ako sa aj oni posúvajú v kolektíve. Odpozorujú od seba veľa, prospieva im to vo vývoji a dozrievaní,“ uzavrela.