RUŽOMBEROK. Ružomberskej samospráve bude pri opravách výtlkov na cestách pomáhať špeciálne zariadenie. Domáci sa dobrými skúsenosťami inšpirovali v Liptovskom Hrádku, kde infražiariče používajú štyri roky.
Ako priblížil Vladimír Miškovčík, hovorca mesta Ružomberok, vďaka novej technológii budú môcť v meste opravovať výtlky, praskliny, sieťové rozpady či okolie kanalizačných vpustí vo svojej réžii, počas celého roka a pružnejšie ako doteraz.

„Veľkú výhodu vidíme najmä v efektivite tejto technológie. Celá súprava je zložená v prívesnom vozíku, ktorý sa pripojí za vozidlo a presunie sa na potrebné miesto. To umožní opravovať výtlky v meste samostatne a prakticky kedykoľvek,“ opísal Ľubomír Kubáň, primátor mesta Ružomberok.

Prvú opravu už majú za sebou
Opravu prvých výtlkov na zastávke pri mestskom úrade si vyskúšali pracovníci Komunálnych služieb mesta Ružomberok.
Poškodené miesto najskôr vyčistili, následne pomocou infražiaričov nahriali. Zhruba po ôsmich minútach sa asfalt nahrial do hĺbky sedem centimetrov.
„Pôvodná asfaltová vrstva sa naruší a rozhrabe pomocou hrablí, frézovanie nie je potrebné. Po nanesení penetračného náteru nasleduje pridanie novej asfaltovej zmesi. Takáto zmes sa opäť nahreje počas piatich minút,“ opísal Miškovčík. Pokračoval, že cestári dosiahnu spojenie pôvodného povrchu s novým asfaltom.

Opravenú plochu následne chlapi spevnili pomocou vibračnej dosky. Pri použitej technológii cestárom odpadá frézovanie, navyše využívajú aj časť pôvodného asfaltového povrchu. Celý proces opravy výtlkov prostredníctvom infražiaričov je podľa samosprávy efektívnejší a lacnejší.
Miškovčík vymenoval, že súčasťou súpravy je prívesný vozík, dva infražiariče, vibračná doska, fukár, asfaltová zmes a recyklát či vysokoteplotná penetrácia, špeciálne náradie na prácu s horúcim asfaltom a ochranné a bezpečnostné prvky.
Samospráva chce zrealizovať aj väčšie opravy. Na všetky peniaze nemá
Samospráva zároveň pokračuje vo väčších opravách miest v meste. Podľa Kubáňa vyhodnotia súťaž na zhotoviteľa začiatkom mája, dovedna zrealizujú opravy za viac ako 70-tisíc eur.

„V tomto roku by sme chceli na obnovu kritických úsekov vyčleniť sumu približne rovnakú ako vlani, teda 150 až 200-tisíc eur. Infraset nenahrádza tieto veľké opravy, no pomôže nám pružnejšie reagovať na bežnú, operatívnu úpravu výtlkov, ktoré vznikajú,“ vysvetlil primátor a dodal, že Ružomberok dobieha obrovský investičný dlh, ktorý sa týka opráv ciest a chodníkov.

„Najlepšie by bolo komplexne zrekonštruovať najproblematickejšie cesty v dĺžke viac ako 92 kilometrov. Ako obyčajne, problémom je cena. Na investíciu vo výške viac ako dva milióny eur aktuálne nedokážeme nájsť zdroje,“ uzavrel ružomberský primátor.