LIPTOV. Novinové stánky už niekoľko rokov bojujú o existenciu. Pre ľudí už nie sú každodennou zastávkou, kde by si pravidelne kupovali dennú tlač alebo cigarety. Všetko už dostať v nákupných centrách.
Ľudia pred tlačou uprednostňujú internet, i keď, ako hovoria skalní čitatelia, držať v ruke papierové noviny má svoje čaro.
Majitelia stánkov tvrdia, že uživiť sa predajom tlače je dnes priam nemožné. Keď sa nečíta, niektorí sa snažia zaujať iným sortimentom.
Len v centre Liptovského Mikuláša boli stánky tri. Dnes nefunguje ani jeden. Podobný osud postihol aj stánky v širšom centre mesta.

Noviny už tak nejdú
Repelent, podkolienky, zubná kefka, toaletný papier ale aj sekundové lepidlo. Vymenovala Anna Smiešna niekoľko vecí, ktoré vo svojom novinovom stánku v Likavke predáva.
Dozvedáme sa, že druhej najväčšej obci v Ružomberskom okrese vlastí stánok neuveriteľných tridsať rokov. Hoci novinové stánky sú už skôr raritou, tie, čo prežívajú, majú svojich stálych zákazníkov.
Smiešna si pamätá obdobie, keď ráno stáli pred novinovým stánkom rady zákazníkov. Bol to priam až ich ranný rituál, zájsť si každé ráno pred prácou do stánku po dennú tlač.
„Kedysi do stánku v sobotu chodilo 120 kusov bulvárneho denníka, všetky sa predali. Dnes chodí aj o trištvrte menej a niečo ide do remitendy,“ opísala.

V jej stánku kupujú dennú tlač skôr narodení zákazníci, časopisy sú na tom s predajom podobne.
Mladí dnes čítajú menej, všetko si hľadajú a prečítajú na interne. Novinový stánok má otvorený len dopoludnia od šiestej rána, popoludní je zatvorený. Najviac ľudí vystojí pred ním do desiatej, kým sa ľudia presúvajú do zamestnania a deti do škôl.
Hoci sa strieda s brigádničkou, plnú pracovnú silu si dovoliť nemôže.
Tovaru pre všetky vekové kategórie
Pýtame sa, čo zákazníci v stánku pýtajú najviac. „Budete prekvapení, ale hlavne alkohol a tabak,“ odpovedá majiteľka. Doplnila, že staré mamy zvykli chodiť do stánku po darčeky pre vnúčatá.
„Nemáte niečo pre trojročného? Pre chlapca, aj pre dievčatá, hľadali u mňa v stánku zaujímavý predmet, ktorý by potešil,“ opisuje a vzápätí na to ukazuje na bábiku, ktorú má vyloženú aj vo výklade.
V jej stánku zákazník kúpi aj bavlnené ponožky, sviečky, karty s blahoželaním zošity, fixky, autíčka, gumičky do vlasov. Keď sa nečíta, zákazníka treba zaujať inak. Jej výklad bije do očí z diaľky. Je to priam magnet pre detské oči.
„Niekedy som chodila po zaujímavé predmety až do Rakúska, v Ružomberku prednedávnom otvoril prevádzku jeden reťazec, aj tam som zvykla vyberať zaujímavosti,“ opisuje ďalej.

Podkolienky musia byť, tie roky pýtajú ženy. Kedysi zákazníci kupovali viac zošitov a predmetov z papiernictva, dnes ani to nejde. „Perá, tuhy, obálky, baterky musia byť v každom poriadnom novinovom stánku,“ opisuje ďalej majiteľka a ukazuje, koľko ich má na výber.
Blahoželania k narodeninám, k narodeniu dieťaťa, svadobné, promočné, kondolencia k úmrtiu, to vždy v stánku muselo byť a majiteľka na svoj zvyk dbá stále. V stánkoch dnes ale výrazne pribudlo hračiek.
„Je pravda, že ťahajú viac detí,“ opisuje a doplní, že si pamätá viac detských zákazníkov, ktorí sa zastavili zo školy a niečo si vybrali.
V susednom Mikuláši súkromníci stánky pozatvárali
Konštatuje, že novinové stánky dnes vynášajú málokomu. „V Liptovskom Mikuláši nenájdete novinový stánok súkromníka. Posledný bol na Nábreží a aj ten majiteľka zatvorila,“ analyzuje. Dopomohli tomu aj E-kasy, do ktorých je potrebné neustále investovať. „Chce to pravidelné aktualizácie, čo sú zas len výdavky.“
Anna Smiešna si povzdychne, že aspoň neplatí nájomné a stánok je jej. Aj tak hovorí len o prežívaní.
Za roky podnikania sa je stalo, že ho nerozvážni mladíci vykradli. Investovala do mreží, ale našli si aj potom svoje spôsoby.
Novinového stánku je problém sa aj zbaviť, niektoré roky chátrajú na pôvodných miestach. Na bazári nachádzame niekoľko inzerátov, ich ceny sa pohybujú od tristo do tisícpäťsto eur.

Stratia sa všetky?
Situáciu sme mapovali aj v uliciach Ružomberka. Obľúbený stánok za lavicou bol dopoludnia zatvorený. V mestskej časti Rybárpole sú stále napodiv otvorené dva novinové stánky a to tesne vedľa seba. Presúvame sa k vojenskej nemocnici, predsa len sa pred vstupnou bránou premelú denne stovky pacientov.
Pani za okienkom v dôchodkovom veku, hovorí, že počet zákazníkov ovplyvňuje aj počasie. Spájame sa s majiteľom Karolom Olejníkom, ktorí kedysi vlastnil sieť stánkov v Ružomberku a iných mestách.
„Už to vôbec nie je pravidlo, že stánok pred nemocnicou automaticky znamená lukratívne miesto. V Banskej Bystrici pred nemocnicou som ho zatvoril. V súčasnosti biznis s novinovým stánkom nie je ziskový,“ povedal Olejník a dodal, že predpokladá, že novinové stánky za niekoľko rokov úplne vymiznú.