LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ. Začalo sa to tým, že si deti vyrobili masky a plášte. Stanú sa z nich superhrdinovia. Liptovskomikulášska základná škola na Demänovskej ceste v mestskej časti Palúdzka sa zapojila do projektu Fast Heroes.
Ide o medzinárodný projekt, v ktorom sa deti atraktívnou formou učia rozpoznávať príznaky cievnej mozgovej príhody a privolať pomoc. Vďaka tomu sa môžu stať skutočnými hrdinami, pretože dokážu reálne zachrániť človeka.
Na Slovensku za ostatné štyri roky program absolvovalo takmer 45-tisíc detí a desať z nich už vďaka tomu, že mali vedomosti o cievnej mozgovej príhode, zachránilo život svojim starým rodičom. Rozoznali prejavy, upozornili rodičov, že starký stratil reč, silu v končatine a vďaka týmto deťom sa dostali pacienti do nemocnice včas.
Desať detí zachránilo životy
Projekt cieli na deti, školákov, pretože sú to práve oni, ktorí trávia so starkými veľa času.
„Toto ochorenie postihuje nielen starších ale aj mladšie ročníky a je dôležité mať pri sebe niekoho, kto bude vedieť rozpoznať základné prejavy ochorenia. Dnes si môžete byt istí, že tieto deti, po vzdelávacom projekte, budú vedieť, ako majú správe reagovať,“ povedala Ľubica Fidesová, ambasádorka projektu.

Deti zo školy na Demänovskej ceste si prevzali ocenenie, pripravili program pre starých rodičov a na diskusiu s nimi prišili neurologička Hrivnáková z liptovskomikulášskej nemocnice a Anna Vachulová, prezidentka Slovenskej hypertenziologickej spoločnosti.
Odovzdávanie ocenení azda nemohli naplánovať lepšie, pripadlo na deň hypertenzie, teda vysokého krvného tlaku. Práve ten je jeden z dôležitých faktorov, ktorý zvyšuje riziko cievnej mozgovej príhody.
Program odporúča aj iným školám
Lucia Pavnicová Žudelová, riaditeľka základnej školy na Demänovskej ceste odporúča aj ostatným školám zapojiť sa do projektu. Ako vysvetlila, celkovo na ich škole programom prešlo 400 detí. Nefungovalo to tak, že sa o cievnej mozgovej príhode učili sediac v laviciach pri počúvaní prednášky alebo vypĺňaní pracovných zošitov. Dokázali ho využiť vo všetkých predmetoch.

„Projekt nás upútal tým, aký je výnimočný v tom, že má inovatívny prístup. Pomocou interaktívnych hier a aktivít sa deti naučili rozpoznávať príznaky cievnej mozgovej príhody a stali sa z nich superhrdinovia, takže sme pracovali s ich nadšením. Naučili sa nielen rozpoznať príznaky, vedia aj, kam majú zatelefonovať a ako majú komunikovať s operátorom tiesňovej linky. Okrem toho sa veľa naučili aj o tom, ako cievnej mozgovej príhode vôbec predísť,“ doplnila Pávnicová.