LIPTOV. Posledný nerozostavaný úsek diaľnice D1 medzi Bratislavou a Košicami je medzi Turanmi a Hubovou. Trasa prechádza členitým terénom, chránenými územiami a oblasťami, v ktorých sa nachádzajú zdroje pitnej vody. Má viesť aj dlhým tunelom Korbeľka masívom Kopy vo Veľkej Fatre.
Minister dopravy Jozef Ráž mladší nedávno potvrdil, že už v letných mesiacoch chce štát spustiť verejné obstarávanie na jeho výstavbu, hoci ešte nemá v rukách platné územné rozhodnutie.
Obstarávací proces trvá niekoľko mesiacov, často aj rokov. V tomto prípade to nie je podľa ministra problém, pretože procesy môžu bežať paralelne. Ráž verí, že kým sa obstarávanie skončí, diaľnica bude mať vydané územné rozhodnutie.
„Úsek je svojou prípravou najproblematickejší. Požiadali sme už o vydanie územného rozhodnutia. K tomu musíme priložiť právoplatnú EIU, teda posúdenie vplyvov na životné prostredie. Tú už máme, je hotová, ale stále nie je právoplatná, pretože tam registrujeme odvolania, ktoré sú aktuálne na ministerstve životného prostredia,“ povedal Ráž.
Strata vody má byť dočasná, tvrdí Ráž
Voči rozhodnutiu o udelení výnimky z takzvanej vodnej EIA sa odvolali starostovia dvoch turčianskych obcí, ide o starostov Ratkova a Krpelian, odvolala sa aj Slovenská obchodná priemyselná komora.
„Prečo sa odvolala aj komora, netuším, starostov chápem. Snažíme sa starostov upokojiť, rokovania u nás na ministerstve s nimi stále prebiehajú, starostovia opäť vzniesli obavy. Vysvetlili sme im technické riešenia. Pokles vody je predpokladaný len pri jednom zdroji, je to o približne 30 percent, teda o jednu tretinu, ale len počas výstavby. Potom sa to má vrátiť do normálu. Sme presvedčení, že ich obavy nie sú dôvodné,“ reagoval Ráž.
Povrchový variant by zrejme neuspel
Starostovia turčianskych obcí uprednostňujú údolný variant, teda aby trasa nešla tunelom Korbeľka cez masív Kopy, v ktorom majú obce zdroje pitnej vody. Ráž povedal, že návrat k povrchovému variantu by znamenal krok späť o najmenej štyri až päť rokov.
„Posledný úsek je komplikovaný tým, kadiaľ prechádza. Prechádza meandrom Váhu a viacerými chránenými územiami. V čase, keď bol v hre povrchový variant cez PPP projekt, diaľnica by dnes mohla byť hotová. Administratíva Jána Figela (bývalý minister dopravy v rokoch 2010-2012) ho zastavila. Dnes nás to bude stáť viac.
V čase, keď bol povrchový variant na stole, využili ekologické témy, aby sa zmluva zastavila. Európska komisia stavebné povolenie zrušila. Projekt dostavby údolným variantom bol ukončený. Dnes, keď sme sa pozerali na to, či je možné sa vrátiť k povrchovému variantu, pre Natura 2000 a prepadnuté povolenia by návrat znamenal, že začíname odznova,“ vysvetlil.
Ak by EIA pri posudzovaní povrchového variantu ukázala, že existuje iná alternatíva, čo je v tomto prípade tunelová, tak je investor povinný použiť takú možnosť, ktorá nezasahuje do územia NATURA 2000.
„Tunel má na druhej strane minimálny dosah na okolitú prírodu a áno, má dosah na hladinu podzemných vôd. V prípade posudzovania je pre prírodu a krajinu lepší tunelový variant. Rozhodli sme sa preň najmä z časového hľadiska, aby sme sa nemuseli vrátiť o päť rokov dozadu. V tunelovom variante sme v procese, keď už máme hotovú EIU,“ dodal Ráž.
Chcú sa uchádzať aj o externé zdroje
Pôvodné odhady hovorili, že diaľnica medzi Turanmi a Hubovou s tunelom Korbeľka bude stáť miliardu eur. Nové nacenenie je výrazne vyššie, aktuálne je to 1,9 miliardy eur.
„Pôvodné odhady boli pred infláciou a tiež hovorili o cene za diaľnicu. Treba povedať, že v novej sume je aj výstavba strediska údržby, kompenzačné opatrenia pre obce, ktorých sa to dotýka. Len kompenzácie sú vyše 200 miliónov eur. No konečnú cenu sa dozvieme až po ukončení verejného obstarávania,“ vyhlásil Ráž s tým, že obyvatelia oblastí s chýbajúcou diaľnicou trpia vysokou dopravnou záťažou na ceste prvej triedy.
„Dnes sa nevedia dostať do obchodu, práce, školy. Nevedia vyjsť na cestu, nemajú paralelné komunikácie. Tu musí ísť čistá matematika bokom. Toto je posledný úsek, ktorý nemá prečo podliehať otázkam, či sa to oplatí. Toto treba urobiť.“
Ráž ďalej vysvetlil, že úsek plánujú financovať zo štátneho rozpočtu, no je šanca, že získajú aj externé zdroje.
„Diaľnica D1 má aj geopolitický rozmer, je to cesta, ktorá vedie na východnú hranicu Schengenu a Európskej únie. Má veľký strategický význam aj pre obnovu Ukrajiny, myslíme si, že bude možnosť uchádzať sa o peniaze zo zdrojov Európskej únie,“ uzavrel minister.