LIPTOVSKÝ TRNOVEC. „Keby to boli menšie stavby, alebo chaty ako sú naše, nikto by nič nenamietal. Ale nám tu stavajú čínsky múr,“ povedal jeden z majiteľov chát pri kempe v Liptovskom Trnovci.
V Liptovskom Trnovci pri Liptovskej Mare stojí rad jedenástich súkromných rekreačných domov, vyzerajú takmer rovnako, postavili ich na jednej ulici.
Majitelia sú z rôznych kútov Slovenska. Donedávna spávali ešte pokojne, uvedomujú si, že vlastnia nehnuteľnosti vo vychytenej rekreačnej lokalite. Pohľad do katastra a územného plánu v ich susedstve dokazoval, že tu možno stavať nanajvýš chaty.

Dnes to tak už nie je. Za plotom ich neveľkých záhrad vyrastajú desať metrov vysoké apartmánové domy. Sú to mohutné stavby s veľkými francúzskymi oknami priamo do ich záhrad a spální.
Na dvoroch majitelia kosia trávnik, grilujú, relaxujú. Chatári hovoria, že blízkosť stavieb bude rušiť obe strany, turisti v apartmánoch budú počúvať kosačky a dýchať dym z grilov, majiteľov chát budú rušiť ich zvedavé pohľady.
Pozemok v susedstve radu chát kúpila spoločnosť Mara Holiday resort, ktorej patrí susedný autokemp. Jej konateľom je Martin Štric, ktorý je personálne prepojený so spoločnosťami Tatra SPC a známou realitkou.
Do ich portfólia patrí napríklad aj nový rezort v Demänovej, ktorý aktuálne rozširujú. Predaj apartmánov zabezpečuje rovnaká spoločnosť.
Z dvoch apartmánových domov sa stalo jedenásť
Mara Holiday resort sa ešte v roku 2022 sa obrátila na tamojší stavebný úrad so žiadosťou o výstavbu dvoch apartmánových domov s dvoma podlažiami na novokúpených pozemkoch. Dovedna tu malo vzniknúť 13 apartmánov.
Pozemok so zamýšľanou výstavbou susedí s troma rekreačnými chatami, ktoré majú rovnakého majiteľa. V stanovenom termíne sa k zámeru nevyjadril, no námietky podala ďalšia spoločnosť, ktorá tiež susedí s výstavbou. Stavebný úrad vydal stavebné povolenie, apartmánové domy povolil.
Prvý šok prišiel, keď spoločnosť Mara Holiday resort minulý rok podala na stavebný úrad žiadosť o rozsiahlu zmenu povolenia. Z dvoch apartmánových domov bolo zrazu 11 apartmánových domov, majiteľ žiadal o výstavbu rezortu s 84 apartmánmi a 99 parkovacími miestami. Tri budovy s výškou 10 metrov a dĺžkou od 30 do 50 metrov majú stáť v tesnej blízkosti súkromných rekreačných chát.
Stavebný úrad neakceptoval 50 námietok
Stavebný úrad informoval o začatí konania pre vydanie územného rozhodnutia už všetkých majiteľov susedných nehnuteľností.
Tí s výstavbou v takomto rozmere nesúhlasili. Podali námietky, dovedna ich bolo viac ako 50. Odvolávali sa na neprimeranú blízkosť, výšku budov, preťaženú dopravu v letnej sezóne, ale napríklad aj na fakt, že nový rezort má odvádzať odpadové vody do dvoch žúmp s celkovým objemom len 80 metrov kubických. Pritom štvorčlenná rodina potrebuje žumpu s objemom 10 metrov kubických. Chatári teda namietali, že navrhnutá žumpa rezortu stačiť nebude.
Pokuty sú pre stavebníkov nízke
Stavebné úrady udeľujú staviteľom, ktorí na stavby nemajú povolenie, alebo ich nerobia v súlade so získanými povoleniami, pokuty. Pokiaľ ide o stavbu postavenú bez akéhokoľvek povolenia, môže udeliť pokutu do výšky 33 193,32 eura.
V prípade, ak ide o stavbu, ktorá má stavebné povolenie, no nie je postavená v súlade s ním, úrady udeľujú nižšiu pokutu, prax ukazuje, že je vo výške len niekoľko sto eur. Nezriedka s tým investori pri výstavbách počítajú.
Stavebník čiernej stavby môže požiadať stavebný úrad o zmenu stavby pred dokončením.
Okrem potrebnej dokumentácie musí dokázať, že stavba je v súlade s verejným záujmom, teda v súlade s územným plánom.
Poukázali na to, že nikto sa nezaoberal tým, ako ovplyvní ďalší vrt hladinu podzemnej vody, pretože viacero nehnuteľností tam už má vlastné studne.
Odvolávali sa aj na nesúlad s územným plánom. Ten je z roku 1998 a územie pri Liptovskej Mare definuje ako chatovú oblasť s hotelom. Hotel v oblasti už ale stojí. Spresňuje, ako má vyzerať chatová osada, dovoľuje stavať chaty s plochou do 90 metrov štvorcových, okrem toho je na území možné stavať budovy len s dvoma nad-zemnými podlažiami, vyplýva to z územnoplánovacej informácie, ktorú chatárom poskytla sama obec.
Liptovskomikulášsky stavebný úrad, ktorý zabezpečuje stavebnú agendu pre obec Liptovský Trnovec, vydal územné rozhodnutie, neakceptoval ani jednu námietku majiteľov susedných nehnuteľností. No majitelia chát sa spojili, najali si právnika a ten podal v zákonnej lehote odvolanie. Územné rozhodnutie na výstavbu rezortu tak nie je platné.
Zaujímavé pritom je, že na technickom výkrese v dokumentácii k žiadosti o rozsiahlu zmenu povolenia je dátum 2022, teda ide o obdobie, keď spoločnosť žiadala úrady o povolenie na stavbu dvoch menších apartmánových domov.
Stavbu zastavili, majiteľ to nerešpektoval
Koncom roka 2023 ale začali na pozemkoch vyrastať budovy. Majiteľ začal stavať dva apartmánové domy, na ktoré najprv získal povolenie a potom žiadal o jeho zmenu. Stavba šla od ruky, zakrátko vytiahli dve podlažia a tretie je čiastočné, teda ustúpené. Lenže stavebné povolenie hovorilo len o dvoch podlažiach.

Neskôr prišli stavebné stroje, na miestach, kde majú stáť ďalšie apartmánové domy vykopali jamy s hĺbkou 10 až 15 centimetrov, do jám uložili fólie, nasypali kameň, zhutnili ho a prekryli vrstvou zeminy.
Advokát chatárov sa obrátil na stavebnú inšpekciu, ktorá poverila liptovskomikulášsky stavebný úrad vykonaním stavebného dozoru.
Zistil viaceré pochybenia. Tretie ustúpené podlažie na čerstvo postavených budovách nemá čo robiť, nebolo naň vydané stavebné povolenie. Stavba mala okrem toho väčšie rozmery ako bolo v povolení a nebola ani na tom mieste, kde podľa stavebného povolenia byť mala. Kontrola potvrdila, že ide o nepovolenú stavbu.
Pracovníčka stavebného úradu stavbu zastavila zápisom do stavebného denníka a obec vydala 25. marca rozhodnutie o okamžitom zastavení stavby. Naša redakcia ho má k dispozícii.