LIPTOV. Scenár ako z hororu. Auto idúce v protismere na diaľnici, do ktorého sa vodič z nevysvetliteľných príčin dostane, bývajú skôr sporadické a poväčšine sa končia tragicky.
V dopravnom servise na Slovensku býva za rok hlásených viacero upozornení na jazdu v protismere.
Nehoda na diaľnici je nečakanou udalosťou, ktorá môže zastaviť premávku, ohroziť životy a vyžadovať zásah záchranárov. Práve takýto prípad sa stal nedávno na jednej z frekventovaných diaľnici na severe Slovenska.

Nehoda na diaľnici otvorila viaceré otázky
Na začiatku júna vošlo na diaľnici medzi Liptovským Mikulášom a Ivachnovou osobné auto do protismeru, vodič v správnom smere do neho čelne narazil. V dôsledku nehody došlo k zraneniu viacerých ľudí. Na mieste zasahoval záchranársky vrtuľník, sanitky, hasiči aj polícia.
Najťažšie sa zranila 26-ročná žena, ktorú museli hasiči z prevráteného vozidla najskôr vyslobodiť. Policajná hovorkyňa Gabriela Kremeňová povedala, že stále prebieha vyšetrovanie nehody, preto polícia bližšie informácie poskytnúť nemôže.
Na sociálnej sieti sa po nehode vynorili, mnohé otázky. Kde sa mohla vodička do protismeru dostať, prečo hneď vozidlo nezastavila, čo vôbec robiť v prípade, že sa do protismeru vodič dostane.
Nejde pritom o ojedinelý prípad, vodiči majú často problém so správnym odbočením na veľkom diaľničnom kruhovom objazde v Liptovskom Mikuláši.
Protismerom prejdú aj pre stávku
Dopravný analytik Jozef Drahovský povedal, že vodič sa do protismeru dostať môže z rôznych príčin.
„ Ak si odmyslíme nelegálnu a trestuhodnú stávku, že niekto prejde diaľnicu v protismere, tak je to najčastejšie následok nesprávnej navigácie s kombináciou, že si vodič neuvedomí, že je na diaľnici, kde sú jazdné smery oddelené. Myslí si, že ide po správnej strane cesty a že ostatní sú v protismere,“ spresnil analytik.
Dodal, že výjazd s vjazdom na diaľnici sa dajú ľahko pomýliť, stačí že odbočenie do cieľa je označené vľavo ešte pred diaľnicou, ale myslené je až odbočenie za podjazdom popod diaľnicu vľavo.

„Preto vodič odbočí vľavo ešte pred podjazdom, priamo do zjazdu z diaľnice,“ spresnil Drahovský.

Nehody v protismere sa končia poväčšine tragicky
Neskúsenosť vodiča v kombinácii s nepremysleným dopravným značením bývajú podľa analytika najviac kritické.
Ak si vodič uvedomí, že sa na diaľnici dostal do protismeru, Drahovský odporúča okamžite zapnúť výstražné svetlá, ísť s autom, čo najviac na kraj a zavolať správcovi diaľnice alebo na tiesňové číslo polície.
Žilinská policajná hovorkyňa podotkla, že ak vodič prejde do protismeru, hrozí mu zákaz činnosti do dvoch rokov a pokuta vo výške od 60 do 300 eur. „V prípade spôsobenia dopravnej nehody hrozí vodičovi zákaz činnosti do troch rokov a pokuta vo výške od 150 do 800 eur.“
Drahovský slová hovorkyne doplnil, že ak vodič nehodu prežije, tak pokutu rád zaplatí.
„Väčšinou takéto prípady s pokračovaním v jazde v protismere, končia tragicky,“ uzavrel analytik.
POLÍCIA RADÍ AKO POSTUPOVAŤ PRI NEHODE NA DIAĽNICI
- Je dôležité konať rýchlo a efektívne, aby sa minimalizovali škody a riziko ďalších incidentov.
- Zastavenie a zabezpečenie miesta nehody je prvým krokom. Pokiaľ je to možné, odstavte svoje vozidlo na krajnici alebo čo najviac mimo hlavnej časti diaľnice. Okamžite zapnite výstražné svetlá, oblečte si reflexnú vestu. Umiestnite výstražný trojuholník vo vzdialenosti najmenej 100 metrov za vozidlom (50 metrov mimo diaľnice)
- .Ochrana osôb je ďalším dôležitým aspektom. Všetci cestujúci by mali čo najrýchlejšie a čo najbezpečnejšie opustiť vozidlo a presunúť sa za zvodidlá alebo na bezpečné miesto mimo cesty. Oblečte si reflexnú vestu pre lepšiu viditeľnosť.Zavolajte na tiesňovú linku 112 alebo priamo na linku polície 158 a nahláste nehodu. Poskytnite presné informácie o mieste nehody a ak sú na mieste zranení, okamžite to oznámte operátorovi a požiadajte o záchrannú službu.
- Dokumentácia nehody pri škodovej udalosti je dôležitá pre ďalšie kroky pri jej likvidácii. Ak je to bezpečné a možné, vyplňte so zúčastnenými vodičmi tlačivo "Správa o nehode" a zaznamenajte všetky dôležité informácie vrátane osobných údajov, údajov o vozidlách, poisťovniach a popisu nehody. Ak je to možné, urobte fotografie miesta udalosti, poškodenia vozidiel a okolia. Ak ide o dopravnú nehodu počkajte na príchod polície a poskytnite im všetky potrebné informácie a spolupracujte pri vyšetrovaní udalosti. Nahláste nehodu svojej poisťovni čo najskôr po udalosti.
- Aby ste prispeli k odvráteniu ďalších nehôd, snažte sa upozorniť ostatných vodičov na nehodu a nebezpečenstvo pomocou výstražných svetiel, výstražného trojuholníka alebo iných vhodných signálov, ak je to bezpečné. Buďte obozretní a udržujte bezpečnú vzdialenosť od miesta nehody, aby sa minimalizovalo riziko ďalších kolízií.Pri dopravnej udalosti na diaľnici môže prísť na miesto aj hliadka Národnej diaľničnej spoločnosti (NDS). Tieto diaľničné patroly sú vyškolené na zabezpečenia miesta nehody, riadenie premávky a na poskytovanie prvej pomoci.