RUŽOMBEROK, VLKOLÍNEC. Novú letnú sezónu otvorili v osade zo zoznamu UNESCO s novinkami. Po rokoch pre návštevníkov platí vo Vlkolínci jednotné vstupné.
Mesto spor zažehnalo
Vstupné pred vstupom do osady vyberali dve rôzne miestne občianske združenia. Vlkolíncu chaos a dve kasy nerobili dobré meno.
„Je to zvláštne, chaotické. Nevedeli sme kde zaparkovať a vôbec, čo tie dve kasy znamenajú,“ opísala minulý rok Tatiana Štadlerová z Kežmarku.

Situácia v osade zo zoznamu UNESCO sa zmenila. Dohodu o spolupráci pri zabezpečení návštevnosti vo Vlkolínci ešte na jar podpísali Liptovské múzeum, dve občianske združenia vo Vlkolínci a Mesto Ružomberok.

Základom vyriešenia problémov Vlkolínca, udržania či nárastu návštevnosti je podľa hovorcu mesta Ružomberok Vladimíra Miškovčíka spolupráca.
Keďže je Vlkolínec mestskou časťou druhého najväčšieho mesta na Liptove, vedenie Ružomberka si za jeden stôl prizvalo aktérov cestovného ruchu, prevádzkovateľov expozícií ale aj tých, ktorých sa situácia dotýkala najviac, domácich z Vlkolínca.
„Návštevníci horskej osady, ktorí si kúpia jednotné vstupné do expozícií, budú mať parkovanie v cene lístka. Ostatní turisti si zaplatia za parkovanie na odstavných plochách. Vyriešil sa tak problém, ktorý v minulosti trápil hostí a nerobil dobré meno Vlkolíncu ani Ružomberku,“ povedal Miroslav Parobek, vedúci oddelenia kultúry, marketingu, cestovného ruchu a športu Mestského úradu v Ružomberku.
Dohodli sa na sume osem eur za dospelého, deti, študenti a seniori zaplatia za vstup 4 eurá. V cene bude už aj parkovné pred vstupom do osady.

Štefan Dvorský z OZ Galéria UNESCO – Gazdovský dvor doplnil, že jednotný výber vstupného do expozícií považujú za dobrý nápad. „Okrem našej expozície sme zároveň ponúkli sprievodcovské služby s historikom aj certifikovanými lektormi,“ opísal.
Stretávať s domácimi sa budú pravidelne
Pre návštevníkov v osade zároveň pripravili nový poznávací okruh a trasu so sprievodcom na skupinovú alebo individuálnu prehliadku pamiatky UNESCO ako aj podujatia a akcie počas celého roka.

„Podporili sme nový model fungovania a získané prostriedky z nášho podielu na výbere vstupného použijeme na obnovu objektov a inováciu našich expozícií.,“ povedal Martin Hromada, riaditeľ Liptovského múzea, ktoré vo Vlkolínci prevádzkuje expozíciu Roľnícky dom.

Domácim z Vlkolínca zároveň ponechali takzvaný animačný príspevok, ktorý používajú na obnovu a rekonštrukciu objektov. Stretnutia s domácimi obyvateľmi bude mesto organizovať pravidelne a podľa Jána Odríka, predsedu Občianskeho združenia Vlkolínec, je to nevyhnutné.
Zámerom vedenia mesta je postupnými krokmi riešiť v osade aj dlhodobé problémy.
„Pripravujeme projekt komplexného rozvoja pamiatky UNESCO, ktorý zahŕňa rekonštrukciu čistiarne odpadových vôd, kanalizácie a vybudovanie verejných toaliet, ale aj opravu cesty a zlepšenie možností parkovania. Práve na riešenie týchto problémov použijeme vyzbierané finančné prostriedky z podielu mesta,“ uzavrel Ľubomír Kubáň, primátor mesta.