LIPTOV. „Nestačím ich zbierať, včera som ich napočítal v záhradke vyše štyristo,“ opísal Erik Jacko z Ružomberka, ktorý pokope ešte toľko slimákov nevidel.
Premnožené mäkkýše sú tento rok problémom, ktorý trápi mnoho záhradkárov a poľnohospodárov.
Za hodinu vypredali prípravky
Pred jedným z obchodov so záhradkárskymi potrebami v Ružomberku stál pred obedom zástup ľudí. Podľa predavačky Zuzany Jarabovej je situácia až taká, že výrobcovia nestačia prípravky proti slimákom vyrábať.
„V priebehu hodiny sa vypredal všetok tovar, každý v rade si pýtal prípravok proti slimákom,“ opísala predavačka a potvrdila, že tento rok je ich neskutočne veľa.
„Jeden zákazník ich napočítal ráno šesťsto, večer ich mal v záhrade toľko isto,“ opísala a dodala, že bez prípravku sa zbaviť tohto mäkkýša je nemožné.
Ďalej sa dočítate aj:
- ako vyzerá problémový druh slimáka,
- prečo ich registrujeme tento rok viac,
- či je škodlivý ich sliz,
- a ako si s nimi poradiť v záhradách a v okolí domácností.
Pod tento stav sa podľa Márie Balážovej, ekologičky z Katolíckej univerzity v Ružomberku, podpísala mierna zima, slimáky nevymrzli.

Tieto mäkkýše sa môžu rýchlo rozmnožovať a spôsobiť značné škody na rastlinách, pričom konzumujú listy, stonky, kvety a dokonca aj korene.
Premnoženie slimákov u našich druhov môže byť spôsobené rôznymi faktormi, ako sú nedostatok prirodzených predátorov a bohatá potrava.

Podľa ekologičky vlhké počasie môže mýliť práve v tom, že mnohí sa domnievajú, že ich je viac hlavne preto, že vonku prší.
„Vlhko im napomáha v tom, že ich vidíme aj cez deň, inak by vyliezali v noci a neregistrovali by sme ich až tak veľmi,“ priblížila.
Problémom sa stal invazívny druh
Slimáky a najmä slizniaky sa v záhradách zdržujú vo vlhkých, zarastených a tienistých miestach.
Väčšina ľudí posledné roky pozoruje slizovca iberského, ktorý má španielsky pôvod a podľa ekologičky má vyslovene invazívny organizmus. „Kde by pred niekoľkými rokmi mohol byť u nás španielsky slizovec. Napomáha im klimatická zmena a otepľovanie,“ priblížila Balážová.
Ide o 15-centimetrového slimáka bez domčeka, hnedej farby, ktorý okrem toho, že pustoší záhrady, likviduje aj pôvodné druhy.
„Invazívne druhy sú jedným z najväčších problémov pre prírodu v súčasnosti. Tým ako sa zvyšuje mobilita hlavne tovarov a celkovo globalizácia, tak sa dostávajú organizmy mimo pôvodný areál rozšírenia niekde, kde by sa prirodzene nikdy nedostali,“ opísala ekologička.

Sliz, ktorý vypúšťajú, škodlivý nie je. Invazívne druhy ale ubližujú našim druhom slimákov a hoci nám prekážajú rovnako, v prírode majú význam.
Ak si invazívny druh začneme všímať, tak je už neskoro, vyničiť sa podľa ekologičky už nedá. „Vieme už len zmierniť následky. Človek sa ich sám zbaviť nedokáže, alebo si zamorí celú zem chemikáliami. Tento rok musíme s nimi len prežiť,“ spresnila.

Bez slimákov by sme boli zasypaní biologickým odpadom
Slizovce iberské kladú vajíčka už v septembri a pri miernej zime ich prežije veľa a aj sa vyliahne.
Platí to aj u takzvaných juvenilov, časť vymrzne, druhá prežije.
„Juvenil prežije zahrabaný a na jar sa stane dospelý a začne klásť vajcia. Jeden druh slizovca vie naklásť až do 500 vajec,“ opísala Balážová a doplnila že ide o hermafrodit, čiže vajce kladie aj samec, aj samica. „Ale zvyknú si aj vymieňať spermie, čiže sa páriť.“

Slimáky sú na druhej strane podľa nej ale aj prospešné.
Ide o rozkladače, no na vyššej úrovni ako mikroorganizmy. „Bez nich by sme boli zasypaní nerozkladajúcim sa lístím a celkovo biologickým odpadom, predovšetkým výkalmi. Hlavne pri nich pozorujeme veľa slimákov, rozložia ich za krátky čas a nestihnú nás nakaziť tým, čo v nich je,“ uzavrela Balážová.
Riešenie a prevencia proti slimákom
- Manuálne odstraňovanie: Pravidelné prehliadky záhrady a manuálne zbieranie slimákov môžu výrazne znížiť ich populáciu. Toto je však časovo náročné a najúčinnejšie v menších záhradách.
- Použitie biologických kontrol: Zavedenie prirodzených predátorov, ako sú kačky, žaby alebo ježkovia, môže pomôcť udržať populáciu slimákov pod kontrolou.
- Nastavenie pascí: Použitie pascí s pivom alebo inými návnadami môže byť účinné pri lapaní slimákov.
- Ekologické prípravky: Existujú rôzne ekologické prípravky a bariéry, ktoré slimákom sťažujú prístup k rastlinám, ako sú škrupiny z vaječných škrupín, kávové zvyšky alebo meď.
- Úprava prostredia: Odstránenie vlhkých miest a udržiavanie záhrady suchšej môže znížiť atraktivitu prostredia pre slimáky. To zahŕňa aj pravidelné kosenie trávy a zníženie hustoty vegetácie, vhodné je to však iba pri typoch menších záhrad.