LIPTOV. Liptov je z pohľadu návštevnosti top regiónom na Slovensku. Nie každému to ale môže vyhovovať a preľudneným miestam sa preto vyhýba. I keď na Liptov miera v lete dovolenkári z celého Slovenska, ukrýva v sebe množstvo turistami nepoznaných miest.
Hoci je Demänovská dolina na Liptove najnavštevovanejšia, vďaka svojej rozmanitosti a veľkosti sa v nej nachádza veľa miest, ktoré bežní turisti nepoznajú a nenavštevujú. Aj keď do nej ročne cestujú desaťtisíce ľudí, dajú sa tu nájsť miesta, kde budete sami.

1. Dolina Vyvieranie
Ide o bočnú dolinku Demänovskej doliny, ktorá pripomína známe trasy v Slovenskom raji, no rebríky tu nenájdete. Ide o oficiálny a málo známy turistický chodník, značený zelenou farbou, so začiatkom pri hlavnej ceste dolinou a pri rieke Demänovke. Dostanete sa ním do Iľanovského sedla. Auto odporúčame zaparkovať pred Demänovskou jaskyňou slobody. K nástupu na chodník dolinou Vyvieranie to zaberie 15 minút. Chodník vás prevedie divokou tiesňavou, v prvej časti prechádza korytom potôčika. No v lete tu voda nie je, takže ho prejdete suchou nohou. Terén je skalistý a divoký, vďaka tomu mimoriadne pôsobivý. V hornej časti ustupuje.
Trasa do Iľanovského sedla zaberie turistickým tempom približne hodinu a pol, prekonáva prevýšenie takmer 500 metrov. Odmenou sú krásne výhľady do doliny a možnosť vidieť skalnatú časť Demänovskej doliny. Odporúčame pokračovať po žltej značke ďalej do Sedla Machnatô a modrým chodníkom zísť dole k Demänovskej jaskyni slobody. Najmä v záverečnej časti je klesanie pomerne strmé, preto treba byť opatrný. Ide o stredne náročnú túru.
2. Krčahovo
Hoci je Demänovská dolina známa najmä lyžovaním a zimnými športmi či turistikou, Krčahovo je miestom, ktoré umožní spoznať dolinu inak. Počas Slovenského národného povstania sa v dolinke Krčahovo ukrývali partizáni v drevených bunkroch v strmých svahoch tamojších lesov. Bunkre sú zrekonštruované a voľne prístupné. Dopĺňajú ich infotabule s vysvetlením o dôležitosti tamojších bunkrov.
Prístup do Krčahova je pomerne jednoduchý, netreba žiadnu kondičku. Auto necháte na parkovisku na Lúčkach. Odtiaľ vyrazíte po zelenoznačenej trase do Širokej doliny. Na rázcestí budete pokračovať po červenom chodníku do bočnej doliny Krčahovo. Samotné bunkre sú dobre skryté v strmom svahu, no sú dobre označené a nemôžete ch minúť. Od parkoviska trvá cesta necelú hodinu vychádzkovým tempom.

3. Rovná hoľa
Túru na Rovnú hoľu v Nízkych Tatrách môžete spojiť s návštevou vyhliadkovej veže nad Nižnou Bocou, trasa sa začína v jej blízkosti. Na vrchol stúpate po žltoznačenom turistickom chodníku. Výstup nie je náročný, no je zdĺhavý a stúpanie je pomerne rovnomerné.