LIPTOV. Huby ako plody lesa si cenia hlavne vášniví hubári. Málokto z nich ale tuší, že pre ich špecifické chuťové vlastnosti a tiež prítomnosť rôznych aromatických látok blahodarne pôsobia aj na sekréciu tráviacich štiav.
U mnohých druhov húb sa jasne preukázali liečivé vlastnosti.
Podľa ružomberskej mykologičky Kristíny Urbanovej, niektoré poznatky sú známe už od 3. storočia pred našim letopočtom a uplatňujú sa dodnes v tradičnej čínskej medicíne.
„Hoci v našej kultúre nemá využívanie húb na liečebné účely dlhú tradíciu, máme veľmi dobré skúsenosti a tiež pozitívne výsledky s využitím hlivy ustricovitej na posilnenie imunity, leskokôrky či pečiarky dvojvýtrusnej pri liečbe a prevencii onkologických ochorení,“ priblížila Urbanová.
Boli potravou pre chudobných
Čo malo hlavne v dávnych časoch neoceniteľný význam, huby dokážu nasýtiť. Podľa Urbanovej pravdepodobne z ťažkých čias pochádza aj tradičné označenie, že huby sú takzvaným mäsom lesa alebo mäsom chudobných.
Chudobnejší vychádzali pritom z poznatku, že prázdny žalúdok dokážu nasýtiť rovnako ako pri mäsitých jedlách a pocit nasýtenia trval dlhší čas.
Ľudia sa postupne presviedčali o tom, že huby musia mať okrem bielkovín, aj iné látky potrebné pre organizmus.
Názory na výživnú hodnotu húb nie sú jednotné, ani medzi vedcami ani samotnými hubármi. Nie nadarmo sa hovorí, že koľko ľudí toľko chutí.
„Inak sa pripravovali jedlá z húb v starom Ríme a úplne inak pripravujeme huby dnes, a to nehovoríme o rôznych krajových špecialitách,“ pokračuje s poznatkami mykologička.

Doplnila, že huby nie sú len spestrením jedálnička, ale zároveň obsahujú dôležité minerálne látky, stopové prvky, ale aj vitamíny. Ich nutričná hodnota je nespochybniteľná. Ľudský organizmus dokáže z bielkovín obsiahnutých v telách húb využiť až 70 percent.

„Chitín obsiahnutý v bunečných stenách húb je pre človeka síce veľmi ťažko stráviteľný, čo iste pocítil každý, keď si na večeru doprial poriadnu porciu hubovej praženice, ale to vôbec neznamená, že by sme huby nemali jesť,“ povedala Urbanová a doplnila, že naopak vláknina v tráviacom ústroji je nevyhnutná pri využití všetkých zložiek potravy, ale tiež pre odstraňovanie z plodín a pre zlepšenie peristaltiky čriev.
„Energetická hodnota húb je vzhľadom na nízky obsah tukov a cukrov veľmi nízka, huby sú veľmi dieteticky významné potraviny“.
Obsahujú veľa vody po zbere ich treba rýchlo spracovať
Čo sa týka zloženia húb, mykologička z Liptova opísala, že kilogram čerstvých húb obsahuje približne 880 až 900 gramov vody a približne 100 gramov sušiny.
„Táto sušina obsahuje asi 50 gramov dusíkatých, bielkovinových látok a chitínu, 50 gramov rôznych minerálnych solí, tukov, cukrov, a množstvo vitamínov,“ vymenovala Urbanová.
Doplnila, že možno sa bude niekomu zdať prehnané, že huby obsahujú najviac vody, ale keďže rastú vo vlhku práve vysoký obsah vody upozorňuje, že životnosť húb je veľmi krátka a po zbere ich treba čo najskôr spracovať.