LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ. Osem rokov poukazovalo mesto Liptovský Mikuláš na zhoršujúci sa stav Vrbického mosta, ktorý spája mesto s časťami Iľanovo a Ploštín. Zároveň ním vedie prístupová cesta k vodnoslalomárskemu areálu a osade Hlboké.
Stav mosta dospel do takého štádia, že cez diery bolo vidieť Váh pretekajúci popod a okresný úrad obmedzil dopravu len do jedného pruhu. Most už nebolo možné zrekonštruovať, jedinou možnosťou bolo postaviť úplne nový.
Žilinský samosprávny kraj, ktorý je správcom cesty s Vrbickým mostom, vypísal verejnú súťaž, ktorú s najlepšou ponukou vyhrala spoločnosť Metrostav DS. Zbúranie a postavenie nového mosta stálo takmer 2,5 milióna eur.
Stavbu prevzali minulý rok v septembri a most zbúrali, aby mohli postaviť nový. Pre domácich to znamenalo viac ako päťkilometrovú obchádzky cez veľký diaľničný kruhový objazd.

Práce sa podarilo skončiť vo výraznom predstihu. Zhotoviteľ sprístupnil most pre peších aj automobilovú dopravu už 25. júna.
„Stavebné práce trvali šesť mesiacov. Ešte budú dokončovacie práce vo vodnom toku, ale most je už v prevádzke,“ povedala Gabriela Tisoňová, riaditeľka odboru dopravy Žilinského samosprávneho kraja.
Na moste bola plynová rúra
Peter Fuček, riaditeľ oblasti Sever zo spoločnosti Metrostav DS doplnil, že počas výstavby sa museli popasovať nielen s technickými záležitosťami, ale aj s prírodnými živlami, s povodňami tretieho povodňového stupňa, keď výška hladiny vodného toku dosiahla približne tri metre.
„Pri samotnej demontáži starého premostenia sme narazili oproti predpokladu a projektovej dokumentácii na plošné základy, ktoré mali byť v hĺbke tri metre, boli však rozmerovo väčšie a hlbšie, a to až v hĺbke šesť metrov. Pri hĺbení základov sa taktiež narazilo na pilóty z agátového dreva ešte z roku 1947 z doby výstavby starého mostu,“ doplnil.
Veľkou výzvou bolo plynové potrubie, ktoré bolo umiestnené na pôvodnom moste a nebolo súčasťou zazmluvneného diela.
„ Bolo potrebné skoordinovať činnosť plynárov, či už pri demontáži a následnej montáži. Na umiestnenie potrubia na nový most bolo zvolené netradičné technické riešenie, keď sa potrubie umiestnilo netradične na zvislú časť vonkajšej rímsy. Samotnú rímsu bolo preto potrebné technicky upraviť tak, aby bolo možné na ňu plynovod upevniť,“ uzavrel Fuček.