LIPTOVSKÁ PORÚBKA. Na východe Nízkych Tatier vytŕča z masívu Ohnište na prvý pohľad nenápadný vrch Slemä. Vedie k nemu turistická trasa z Liptovskej Porúbky, ktorá si so sebou nesie smutnú minulosť povstaleckých bojov z konca vojny.
Na prvý pohľad pekné prostredie s výhľadom na okolitú východnú časť Liptova skrýva ponuré tajomstvo z histórie. Na vrchu medzi stromami už osemdesiat rokov leží vrak vojenského lietadla, ktoré tam počas SNP havarovalo.
Tragické povstanie
Piatok 13. októbra roku 1944 bol naozaj nešťastný. Slovenské národné povstanie bolo postupne potlačované, no partizáni a oslobodzovacia armáda bojovali zo všetkých síl. Prudké boje prebiehali aj vo vzduchu, kde Nemci vytrvalo útočili.
Do bojových operácií bolo v tú noc zapojených deväťdesiat transportných lietadiel, vyše dvadsať sa ich do cieľa nedostalo. Jedným z nich bol aj Li-2, ktorého pozostatky dodnes ležia na vrchu Slemä. Tieto dvojmotorové sovietske stroje zohrávali počas vojny významnú úlohu v preprave materiálu a osôb, ale aj útočení na nepriateľov.
V podvečer tragédie do lietadla nastúpilo devätnásť vojakov, šesť príslušníkov sovietskej osádky a trinásť českých a slovenských výsadkárov delostreleckej jednotky 2. čs. paradesantnej brigády. Letu velil skúsený ppor. Bektursinov, ktorý mal za sebou už päťdesiatpäť letov ako veliteľ. Nádeje na úspech teda boli oprávnené.

Keďže sa Karpatsko-duklianska operácia nevyvíjala očakávaným dynamickým tempom, sovietske velenie nariadilo stiahnutie sa do Poľska. Z letiska Iwonicz v Krosne sa mala československá parabrigáda presunúť na letisko Tri Duby na Sliači.