LIPTOV, VODICE. S príchodom eura do Chorvátska mnohí diskutujú, či sa vôbec oplatí ku Jadranu vycestovať a dovolenka nie je priveľmi predražená. Nie jedna rodina sa preto rozhodla Chorvátsko vymeniť za inú destináciu, alebo ostať doma.
Ľudia si medzi sebou rozprávajú zážitky o päťeurovej zmrzline, bežných jedlách za dvadsať eur, či pive z plážového baru za šesť eur. Nie všetko, čo sa o chorvátskych cenách hovorí, je pravda. I keď zvýšenie cien po zavedení eura je badateľné, nie je radikálne.
Z našej osobnej skúsenosti sa k slovenskému moru stále vyplatí vycestovať. Jediné, čo nás prekvapilo boli prehnané cifry za nápoje.
Cesta z Ružomberka do Vodíc
Vďaka blízkosti je Chorvátsko pre mnohých Slovákov ľahko dostupné autom, mnohí sa pre dovolenku v krajine rozhodnú hlavne z tohto dôvodu.
Cesta z Ružomberka nás do Vodíc a späť stála približne 270 eur. Destinácia je od Ružomberka vzdialená takmer tisíc kilometrov. Cesta s viacerými prestávkami nám trvala cez noc dvanásť hodín. Nenatrafili sme na kolóny, stáli sme iba v jednej pred Ružomberkom, keď sme sa vracali domov.

Keď si to rozoberieme na drobné, nafta nás vyšla okolo 200 eur. V Maďarsku a Chorvátsku je oproti Slovensku drahšia približne o päť centov za liter. Chorvátske mýto nás stálo spolu približne päťdesiat eur, desaťdňová diaľničná maďarská známka 19,80 eur.

Predražené nápoje, lacná pizza
Keďže sme sa obávali predražených cien v obchodoch, prednosť pred ubytovaným v apartmánoch sme dali hotelu s polpenziou tristo metrov od pláže.
Cena za noc v trojhviezdičkovom hoteli sa pohybuje od 60 do 150 eur, zatiaľ čo v luxusnejších päťhviezdičkových hoteloch noc stojí od 200 eur vyššie.
Ubytovanie sme si zarezervovali mesiac dopredu, odchádzali sme posledný júnový deň, pobyt sme mali zaplatený na jeden týždeň.
Obed v reštaurácii stojí štvorčlennú rodinu približne šesťdesiat eur.