KVAČANY. Vôňa cibule a dymu pred vstupom do Kvačianskej doliny v sobotu 13. júla naznačovala, že sme na neoficiálnych majstrovstvách vo varení gulášu správne. Veď nečudo. Súťažiaci vložili do svojich kotlíkov nielen tie najlepšie ingrediencie, ale aj kus svojho srdca a kulinárskeho umenia.
Varenie gulášu za cieľom najlepšieho, sa na parkovisku pred Kvačianskou dolinou opakovalo dvanásty raz.
O tom, že je súťaž kvalitná, svedčí aj fakt, že sa tímy zvyknú na ňu prihlasovať už začiatkom roka. „Polovica z nich sú stáli, ďalšia časť sa obmieňa,“ povedala Adriana Bošancová, hlavná organizátorka podujatia, a dodala, že tento rok medzi sebou súťažilo rekordných tridsaťpäť tímov.
Okrem Liptákov sme na nej zaregistrovali súťažiacich z východného Slovenska, poľovníkov z Trenčianskych Bohuslavíc ale aj partiu zo Záhoria a Moravy. Súťažili starší-skúsenejší, čisto ženské, či iba mužské družstvá, ale aj mladé partie.
Víťazné družstvo varilo guláš z hovädziny a diviny
Na Liptove ide o najväčšiu súťaž vo varení gulášu. Tímy si so sebou na súťaž prinesú všetko, čo potrebujú. Kotlík, drevo, ingrediencie a nezabudnú ani na dobrú náladu.
Peter Grochal a Ján Glončák z víťazného tímu súťažili pod názvom U susedov, keďže roky bývajú vedľa seba v Liptovskej Sielnici.
Víťazný guláš varili z hovädzej kližky a jelenieho stehna. Tajné ingrediencie spočiatku prezradiť nechceli. „Nemôžeme, lebo na budúci rok od nás odkukajú," usmievali sa susedia.
„Použili sme aj bylinky, čo rastú v záhrade rozmarín s tymiánom," prezradili.
Guláš podľa nich by mal byť skôr hustejší. Spoločne sa zhodli, že bol výborný, varili ho približne štyri hodiny.
Na otázku, či sa nepohádali ako susedia počas varenia padla jednoznačná odpoveď. „ Nie a prečo. Jeden bol šéfkuchár a druhý mu asistoval".
Dvojici susedov pomáhal aj ďalší člen z Liptovského Mikuláša a Liptovských Matiašoviec.

Guláš chutí v každom kotlíku inak
Tím z Beňadikovej prezradil, že na súťaži vždy vyskúšajú recept s iným druhom mäsa. Varili už guláš baraní, jelení ale aj fazuľový s mäsom.
„Guláš sa môže pripraviť z hovädzieho krku, potom je šťavnatejší. Prípadne z bravčového mäsa, do ktorého sa zamieša divina, alebo niečo jej podobné,“ opísal.
V letných mesiacoch do gulášu nepridávajú lečo, prednosť dávajú čerstvej zelenine. „Zo záhrady dávame perašínovú, zelerovú a cibuľovú vňať, v guláši urobia chuť domácej polievky,“ opísali. Guláš by nemali byť podľa nich veľmi paprikový, ani presýtený. „V jednoduchosti je krása, všetko s mierou,“ povedal Milan Perašín.
Medzi súťažiacimi sme zaregistrovali aj partiu poľovníkov z Trenčianskych Bohuslavíc. V Kvačnoch súťažili po minuloročnej premiére po druhýkrát. Na podobné súťaže sú zvyknutí, guláš pravidelne varia u nich v Bošáckej doline.
„Dnes varíme srnčí guláš, ide do neho všetko, čo ísť má. Žiadna paprika, paradajky. Je to najviac aromatický guláš,“ opísal Miroslav Kozáček.
Premiéru vo varení gulášu mal v Kvačanoch športový klub Ružomberok ŠKR. Tibor Had za tím zostavil recept, ktorý je starý štyridsať rokov. „Varíme guláš hovädzí z viacerých tajných ingrediencií,“ povedal s úsmevom a dodal, že do gulášu určite pridajú červené víno a tmavé pivo. Pravý guláš by mal byť podľa vedúceho tímu skôr hustejší. „Nie doslova, že v ňom bude stáť lyžica,“ povedal Had.

Na súťaž prišiel aj tím z Tvarožnej z Českej republiky, ktorá je partnerskou obcou Kvačian. „Na Čechách pripravujeme guláš oveľa hustejší, nedávame do neho zemiaky a varíme najskôr guláš hovädzí, chuťovo býva podobný vášmu na Liptove,“ opísal šéfkuchár z českého družstva a dodal, že na súťaži v Kvačanoch pripravujú guláš slovenský.
Medzi súťažiacimi boli aj domáce členky z Červeného kríža z Kvačian, ktorým sa podarilo na súťaži viackrát zvíťaziť.
„Špeciálny recept nemáme, poväčšine sa na ňom všetky zhodneme. Dnes varíme guláš z hovädziny aj bravčoviny, pridávame do neho lečo. Pravý guláš z Liptova by mal byť skôr hustejší,“ opísala Miroslava Kmeťová.
Porota vyhlásila aj špeciálne kategórie
Porota zložená z trojice profesionálnych šéfkuchárov z Kontakt Wellness hotela zo Starej Lesnej až do vyhodnotenia súťaže obchádzala všetky družstvá. Dušan Čatloch, Stanislav Kučka a Jaroslav Ivančák o štrnástej hodine všetky guláše napokon ochutnali a priradili im body. „Súťaž nie je zmanipulovaná, žiadnu obálku sme nedostali a všetky poháriky sme odmietli,“ povedal s úsmevom Čatloch.

Tento rok sa na súťaži rozhodli odmeniť viacerých súťažiacich, nielen prvé miesta ako to bývalo zvykom. Určili tiež špeciálne kategórie ako víťaz za najlepší paprikový guláš, za najtemperamentnejšiu členku v tíme, za najlepší guláš s klobásou a najlepšie placky ku gulášu.
Na prvom mieste skončil tím U susedov z Liptovskej Sielnice, na druhom mieste sa umiestnil Tatran team z Liptovského Mikuláša. Na treťom mieste skončili tri tímy: Motáci z Liptovského Trnovca, Ora et labora z východného Slovenska a Pohoda z Kvačian.
V špeciálnych kategóriách ocenili tímy ŠKR, Gin Tonic, Šakalov a tím z Tvarožnej z Českej republiky.

Okrem súťaže pripravili organizátori bohatý program. „Tvoríme ho pre všetky vekové kategórie,“ opísala Bošancová a dodala, že prišla aj hudobná skupina Hrdza z Prešova. Guláš, ktorý družstvá uvaria, následne predávajú hosťom, ktorí podujatie navštívia alebo ho len tak rozdajú.

Podujatie v Kvačanoch zorganizovali tento rok komisia pre kultúru, šport a vzdelanie v spolupráci s obcou. „Sme skvelá partia, v ktorej máme skvelých organizátorov, výsledkom čoho je toto podujatie,“ spomenula organizátorka a dodala, že súťaž už chceli zavesiť na klinec, ale záujem o Kvačiansky kotlík a atmosféru počas podujatia je veľký, preto ho odmietnuť nemôžu.