V detstve bol obézny. Teraz pomáha so stravou profesionálnym športovcom

Nenávidel ovocie a zeleninu.

Vľavo hokejista Šimon Nemec, vedľa neho Martin Čupka.  Vľavo hokejista Šimon Nemec, vedľa neho Martin Čupka. (Zdroj: archív (MČ))

LIPTOV. Z priemerných športovcov dokáže vďaka správne nastavenej strave urobiť nadpriemerných. Martin Čupka z Liptovského Mikuláša už roky pomáha profesionálnym športovcom k lepším výkonom. Nezasahuje im však do tréningového procesu, ale dbá na to, čo jedia a kedy jedia. Pod jeho drobnohľadom sa správne stravujú Šimon Nemec, Jakub Grigar a Martin Svrček či mnoho ďalších svetových športovcov na Slovensku.

Prečo ste sa dal na dráhu výživového špecialistu?

Je to veľmi jednoduché. Až do dvadsiatich rokov som bol obézny. Nenávidel som zeleninu a ovocie, mal som katastrofálne stravovanie. Začalo ma zaujímať ako to vyriešiť a ako schudnúť. Bavil ma šport, no bolo ťažké hrať futbal s nadváhou. Vyriešenie môjho problému dospelo k tomu, že by som chcel pomáhať aj iným.

SkryťVypnúť reklamu

Ako výživový poradca som sa začal živiť niekedy desať rokov dozadu, kedy to nebolo možno až také bežné. Pred desiatimi rokmi, keď sa povedal pojem výživový poradca, vnímalo sa to ako predajca nejakých výživových doplnkov. Každý si myslel, že predávam prášky či suplementy. Práve s tým som veľa bojoval. Všetko však bolo založené na poradenstve.

Prečítajte si aj Reparát ako z rozprávky. Mužstvo z Liptova sa teší na ligistov Čítajte 

Akú klientelu ste mali na začiatku?

Boli to bežní ľudia. Ženy po 50-tke či hobby športovci a tak ďalej. Neskôr sa to vyprofilovalo a povedal som si, že sa nikto v okolí nezaoberá výživou športovcov a pritom to má veľký podiel na športovom výkone. Skoro nikde na Slovensku sa nediskutovalo o tom, či správna životospráva u športovcov funguje. Momentálne robím už len so športovcami nielen profíkmi, ale z hobby sú to najčastejšie cyklisti, triatlonisti a bežci.

SkryťVypnúť reklamu

Spomínate si, ktorému prvému športovcovi ste pomáhali so stravou?

Začal som pomáhať Alexandrovi Slafkovskému. Bolo to sedem rokov dozadu. Všetko to začalo s ním. Mal už viac rokov, no stále hľadal spôsoby ako sa zlepšiť a stravu predtým vôbec neriešil. Tým, že bol starší, regeneroval pomalšie a hľadal spôsoby ako to urýchliť či vylepšiť. Podľa mňa bol veľmi progresívny čo sa týka športovej prípravy, pretože dovtedy si azda každý myslel, že na tréning stačí len tréner, ktorý bude riešiť všetko. Slafkovský vedel, že treba mať kondičného trénera či výživového špecialistu. To bolo moja prvá vážna spolupráca a už o rok som sa s ním ocitol v Austrálii na jeho letnej príprave.

Vďaka tomu som zblízka spoznal prostredie vodného slalomu a neskôr aj pretekárov ako sú Jakub Grigar, Zuzana Paňková alebo Eliška Mintálová.

SkryťVypnúť reklamu

Pod vašou taktovkou sa správne stravujú desiatky športovcov. Viete povedať, ktorí z nich mal so stravou najväčší problém?

Každý športovec, ktorý so mnou začne komunikovať má niečo s čim nie je spokojný. Keby bol úplne v poriadku, tak ma ani nekontaktuje. Problémy sú rôzne. U starších športovcov je to najmä pomalá regenerácia a vtedy so stravou prichádzam ja. Alebo je to častá požiadavka zníženie telesnej hmotnosti bez straty športového výkonu. Preto ma vyhľadali Jakub Grigar či Šimon Nemec, pretože riešili hmotnosť tak, aby neklesla ich výkonnosť.

Šimon Nemec či Jakub Grigar denne pália množstvo kalórii. Počas dňa sa nedokážu poriadne najesť, pre veľký počet tréningov. Čo vtedy pomáha?

V prípade športovcov, ktorí majú vysoký energetický výdaj a zároveň množstvo tréningov počas dňa je práve večera jedlo, ktoré dokáže zachrániť deň, no naopak ho aj pokaziť. Najväčší problém, ktorý vnímam je to, že športovci čerpajú informácie z časopisov či portálov, kde sa dočítajú o tom, že jesť po šiestej hodine večer sa nesmie. Keď si to prečíta takýto športovec, dostane sa do začarovaného kruhu, pretože, kedy sa má najesť, keď má celý deň tréningy? Preto im odporúčam nielen večeru, ale častokrát ešte aj druhú večeru cca hodinu pred spaním.

Ďalšia vec, ktorú odporúčam je tekuté jedlo. Koktaily či smoothie, kde sú živiny rozmiešané, v tom prípade ich dokáže športovec prijať viac a ľahšie. O smoothie panuje mýtus, že sa vnímajú ako nápoje na chudnutie. Práve s nimi mám úplne rozdielne skúsenosti. Ak si človek rozmieša tvaroh, arašidové maslo, banán a podobne, dokáže prijať viac kalórii ako z normálneho jedla. Pri chudnutí tieto tekuté kalórie nepomáhajú, skôr by sa mal človek zamerať na pevné jedlo.

Spomenuli ste, že niektoré časopisy, či internetové portály neodporúčajú jesť večer. Ako to funguje u normálneho človeka? Môže si dopriať jedlo aj večer pokiaľ má hlad alebo chuť na sladké?

Musíme ísť o krok späť. Treba zistiť prečo má človek chuť dopriať si jedlo alebo niečo sladké aj v neskorých hodinách. Veľa ľudí to rieši silnou voľou, no v mnohých prípadoch nevydržia. Deje sa to najmä vtedy, keď sa človek cez deň poriadne nenaje, vynechá nejaké potraviny ako sú napríklad sacharidy. Večer to človeka dobehne. Treba vždy hľadať príčinu prečo som večer hladný. O najväčších mýtoch vo výžive športovcov často hovorím aj vo svojom podcaste s názvom Jedz ako profík.

Každý športovec je rôzny. Dajú sa vo výžive porovnávať ženy a muži? Či u všetkých to je rovnako?

Ak sa riadime vedeckými odporúčaniami, hneď narazíme na prvú nevýhodu a to je tá, že väčšinu výskumov sa realizuje na mužoch. Neskôr sa robia nejaké plošné odporúčania, ktoré však nepomôžu ženám. Ženský organizmus je komplikovanejší, striedajú sa v ňom napríklad fázy menštruačného cyklu. Netreba zabúdať na to, že o žene vieme veľmi málo, pretože ženský výskum je oveľa komplikovanejší a samozrejme drahší. Veľa žien a najmä športovkýň riešia to, prečo majú pred menštruáciou väčšiu chuť na sladké. Vieme, že sa zvyšuje metabolizmus, čiže výdaj je väčší. Tým pádom je úplne normálne, keď si v tom čase doprajú ženy viac jedla.

Žena je oproti mužovi menšia, má menší žalúdok a nižšie zásoby energie. Je citlivejšia na kolísanie hladiny cukru v krvi. Poznám veľa športovkýň, ktoré vyskúšali nízkosacharidovú diétu (keto) a pri vynechaní sacharidov to zvládali horšie ako muži. Zjednodušene povedané, padol im cukor a neboli schopné trénovať. Ženy sú v tomto zraniteľnejšie, preto treba byť opatrní s replikovaním výživových postupov z mužského sveta. Viac by som to individualizoval a dal na spätnú väzbu športovkyne.

Azda najväčšia hviezda, ktorej sa pomáhate správne stravovať je Šimon Nemec. Viete nám vašu spoluprácu priblížiť?

Všetko sa to začalo ešte pred NHL pred draftom. Štyri roky dozadu. Veľa ľudí riešilo Nemcovu hmotnosť. Tvrdili, že by mala byť nižšia. V športe je to obrovská téma. Veľa športovcov a trénerov majú predstavu o ideálnej hmotnosti a percente telesného tuku a keď ju športovec nebude mať, nebude dostatočne dobrý. Je to prílišné sústredenie sa na hmotnosť a často sa zabúda, že výkon neurčuje len hmotnosť.

Ako ste mu pomohli?

Každý sa ho snažil dať do nejakej váhovej šablóny, no keby mal o desať kilogramov menej, je na ľade horší. S týmto sme citlivo narábali. Športovci sú rôzni a percentá tuku neurčujú kvalitu športovca, rolu tam hrá veľa faktorov a bolo by chybou zamerať sa len jednu vec. Práve tréneri hovoria svojim zverencom, aby schudli a myslia to aj dobre, lenže športovci potom prestanú jesť a skončili.

U Šimona bol predpoklad dobrej spolupráce, pretože on a Jakub Grigar majú veľmi blízky vzťah ku vareniu a príprave jedla. Pozreli sme sa na Nemcov energetický výdaj a nastavili sme mu správnu stravu. Nič sme mu však nezakázali. Znížili sme mu energetický príjem a dbali sme, aby jedol aj sacharidy ako pečivo, cestoviny, zemiaky a tak ďalej.

Musí striktne dodržiavať stravu aj keď je mimo sezónu?

Keď má voľno, nemá nič striktne zakázané. Dbal len na to, aby bola jeho strava pestrá. Cez sezónu sa o neho starajú v klube, kde majú výživovú poradkyňu a kuchárov, ktorí im pripravujú kvalitné jedlá. Treba však povedať, že Šimon dodržiava stravu aj mimo sezóny ako profesionál a chápe, čo musí obetovať preto, aby bol najlepší.

Rôzni svetoví športovci na správnu stravu neveria. Ich teóriou je, že všetko je iba o tréningu. Čo si o tom myslíte?

To môže povedať športovec, ktorý sa intuitívne stravuje správne a má všetky základné princípy zvládnuté alebo nikdy nezažil možnosť, že aké by to mohlo byť, keby riešil stravu. Je jasné, že bez tréningu by sa človek nepohol vpred a nezlepšoval sa. Je to základný predpoklad adaptácie. Spolu so správnym jedlom je to však 1+1=3 a teda pri rovnako vynaloženom úsilí a čase môžem z tréningu vyťažiť viac.

Je množstvo ľudí, ktorí rekreačne športujú a chcú sa správne stravovať čo by ste im odporučil?

Musia vedieť čo od športu a stravy chcú. Niekto chce schudnúť, niekto podávať lepšie výkony. Možno sa už aj správne stravujú len o tom nevedia. Problémom dnešnej doby je záplava informácií pričom každej z nich prisudzujeme rovnakú hodnotu. Potom sú športovci zmätení a nevedia kam sa pohnúť. Preto som vytvoril online kurz Jedz ako profík kde som zhrnul pre športovcov 10 rokov skúseností do 10 akčných dní.

Kedy vidí človek prvé výsledky?

Každý človek je rôzny. Niekto vidí výsledky po mesiaci, niekto po dvoch. Väčšinou to začína tým, že sa lepšie cítia a potom prichádza odmena v zrkadle.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Liptov

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 16 644
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 690
  3. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 327
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 5 131
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 4 493
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 816
  7. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 2 504
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 318
  1. Anton Lisinovič: Recenzia: Setkání se smrtí (kniha)
  2. Martin Eštočák: Zdražie parkovanie v Prešove o 100 %? Návrh, ktorý zatiaľ neprešiel, no občania by mali byť v strehu
  3. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  4. Vladimír Bojničan: Dodatok 2. Ku blogu - Dnes je to už jasné: dogmatické konzervy a klerikáli sa rozhodli rozbiť západnú civilizáciu
  5. Lukáš Čelinák: Regulácia cien potravín: Nástroj k ožobračeniu tých najchudobnejších?
  6. Juraj Kumičák: ...radšej choďte kravy pásť...
  7. Viktor Pamula: S Ruskom na večné časy a nikdy inak
  8. Samuel Ivančák: Anton "Toník" Jaro: Keď k tomu pristupuješ srdcom, tak to nemôže byť zlé
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 104 843
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 64 928
  3. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 47 614
  4. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 443
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 972
  6. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 19 900
  7. Rado Surovka: Raši dostal padáka 16 833
  8. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 13 957
  1. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  2. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  3. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  4. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  5. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  6. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  7. Tupou Ceruzou: Medvede
  8. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Liptov - aktuálne správy

Pýcha slovenského basketbalu skončila v roku 2003.

Slovenský basketbal tak vysoko nikdy nebol.


Galéria Ľudovíta Fullu v Ružomberku je národnou kultúrnou pamiatkou.

Peter Gnida je aj na vedúcom poste Zvolenského zámku.


2
Boris Valábik.

Liptáci nemali vyvážený tím a trápili sa.


3
Bývalí zamestnanci si nenechali ujsť príležitosť vidieť budovu posledný raz ako obchodný dom.

Prvé pohyblivé schody Priora fascinovali generácie detí.


  1. Anton Lisinovič: Recenzia: Setkání se smrtí (kniha)
  2. Martin Eštočák: Zdražie parkovanie v Prešove o 100 %? Návrh, ktorý zatiaľ neprešiel, no občania by mali byť v strehu
  3. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  4. Vladimír Bojničan: Dodatok 2. Ku blogu - Dnes je to už jasné: dogmatické konzervy a klerikáli sa rozhodli rozbiť západnú civilizáciu
  5. Lukáš Čelinák: Regulácia cien potravín: Nástroj k ožobračeniu tých najchudobnejších?
  6. Juraj Kumičák: ...radšej choďte kravy pásť...
  7. Viktor Pamula: S Ruskom na večné časy a nikdy inak
  8. Samuel Ivančák: Anton "Toník" Jaro: Keď k tomu pristupuješ srdcom, tak to nemôže byť zlé
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 104 843
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 64 928
  3. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 47 614
  4. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 443
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 972
  6. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 19 900
  7. Rado Surovka: Raši dostal padáka 16 833
  8. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 13 957
  1. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  2. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  3. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  4. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  5. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  6. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  7. Tupou Ceruzou: Medvede
  8. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu