LIPTOV. Pred niekoľkými dňami kosil na svojom pozemku Tomáš Ilko trávu. Ráno sa zobudil a zaskočilo ho, keď jeho ruka bola posiata pľuzgiermi.
„Začal som pátrať, čo mi ich mohlo spôsobiť. Natrafil som na boľševník, ktorý ma doslovne popálil,“ opísal Tomáš a dodal, že mal šťastie a chránil si oči.
Netušil, že prišiel do styku s najnebezpečnejšou rastlinou našej flóry. Boľševník obrovský je invázna rastlina.

Na jeho zvýšený výskyt pred dvomi rokmi upozornili aj pracovníci TANAP-u. Vyskytovať sa mal v oblasti Vysokých Tatier, evidovali ho aj na Liptove, napríklad v okolí Liptovskej Mary.

„Ľudia nám pred časom hlásili, že ho videli aj v okolí Váhu, “ upozornila Mária Balážová, ekologička z Katolíckej univerzity v Ružomberku.
Vysvetlila, že jed z rastliny sa aktivuje pri dotyku kožou a slnkom. „Treba sa ku poraneniu správať ako ku popálenine a hlavne, aby to nepokračovalo ďalej vyvarovať sa pobytu na slnku.“
Tomášovi kožná lekárka predpísala protizápalové tabletky, kortikoidnú masť, aby sa mu rany nezapálili.
„Ani som nepomyslel, že môže ísť o nebezpečnú rastlinu, ľahko splynie na lúke. Podobá sa iným druhom, napríklad krušpánu lúčnemu."

Majiteľ ju musí z pozemku odstrániť
Bolševník obrovský je majestátna rastlina. Ekologička priblížila, že patrí ku mrkvovitým rastlinám, má veľké kvety ako mrkva alebo kôpor. Meria od dvoch do štyroch metrov. „Ľudia by sa rastliny nemali dotýkať. Ak ju človek zahliadne, kontaktovať by mal majiteľa pozemku, ktorý je povinný ju odstrániť.“