LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ. Na najväčšom námestí v Liptovskom Mikuláši sa od minulého týždňa nachádza veľká kovová ruka.
Mesto ju nechalo zhotoviť a osadiť v súvislosti so 600. výročím udelenia jarmočných práv a symbolizuje ruku remeselníka. Okrem toho ide o atraktívny fotopoint, teda miesto, kde si návštevníci môžu urobiť netradičnú fotografiu s pohľadom na Námestie osloboditeľov.
Odkazuje aj na Stodolu
Ako vysvetlila hovorkyňa mesta Liptovský Mikuláš Viktória Perďoch Čapčíková, bez precíznej ručnej práce sa v minulosti nezaobišla ani výroba a predaj tovaru, preto pri príležitosti Roku remesla a 600. výročia získania jarmočných privilégií navrhlo mesto Liptovský Mikuláš symbolicky umiestniť na námestie dielo práve v tvare ruky.
„Štylizovaný model ľudskej ruky reprezentuje pracovitosť, tvorivosť a šikovnosť mnohých generácií Mikulášanov, vďaka ktorým je dnes Liptovský Mikuláš významným hospodárskym, administratívnym a kultúrnym centrom Liptova a jedným z najnavštevovanejších regiónov Slovenska,“ opísala hovorkyňa.
„Znázorňuje tiež tradíciu remesla, vzdelanosti, kresťanskej výchovy a silného národného povedomia, ktoré si ľudia v našom meste vzájomne odovzdávajú celé desaťročia,“ spresnil Ján Blcháč mladší, strategický manažér mesta.
Pevná oceľová konštrukcia diela má má pripomínať aj protetickú ruku, ktorú skonštruoval geniálny mikulášsky rodák Aurel Stodola v roku 1915, a zároveň aj ruku robotickú, čoraz viac prítomnú v remesle dnešných dní.
Autorovi pripomína iskru života
Autorom umeleckého diela je Vladimír Lofaj, dielo vytváral vo svojej dielni v Liptovských Matiašovciach.
„Osobne mi ruka pripomína aj výjav z Michelangelovho obrazu Stvorenie Adama, je to taká iskra života. Zároveň sa môžeme rozprávať o tieňovom divadle, pretože tiene, ktoré počas dňa konštrukcia vrhá, sa menia v závislosti od slnečného žiarenia a vytvárajú zaujímavé geometrické štruktúry,“ vysvetlil Lofaj.