LIPTOV. Vysoké teploty dávajú v letných mesiacoch zabrať aj obyvateľom severných regiónov, ľudia hľadajú únik od horúčav najmä osviežením sa vo vode. No nie je to jediná možnosť, tých je vzhľadom na danosti Liptova viac, vedú jaskyne.
Demänovská jaskyňa slobody
Ide o jednu najkrajších jaskýň na Slovensku, s fascinujúcimi stalaktitmi, stalagmitmi a podzemnými jazierkami. V jej chladných priestoroch je príjemné stráviť čas počas horúcich dní. V jaskyni sa priemerná teplota pohybuje okolo 7 °C počas celého roka.
Jaskyňu otvorili po dlhej rekonštrukcii osvetlenia a elektroinštalácie. „Okrem tradičného prehliadkového okruhu znovu otvárame pre návštevníkov aj veľký okruh. Ide o časovo aj kondične náročnejšiu prehliadku, ktorá trvá viac než hodinu a pol, pričom návštevníci v podzemí prekonajú trasu dlhú až 2150 m s mnohými stúpaniami a klesaniami a veľkým množstvom schodov. Keďže je počet účastníkov prehliadky veľkého okruhu značne limitovaný prevádzkovými možnosťami, odporúčame jeho návštevu len tým najzarytejším milovníkom podzemia,“ informovala Štátna ochrana prírody.
Jaskyňa je otvorená každý deň s výnimkou pondelka.
Demänovská ľadová jaskyňa
V Demänovskej doline sa nachádza ďalšia sprístupnená jaskyňa. Demänovská ľadová jaskyňa síce prišla nedávno o posledné zvyšky ľadu, no stále v nej je čo obdivovať.
„Impozantné priestory, mohutná výzdoba často čiernej farby, bohatá história či nálezy „dračích kostí“ zanechajú v návštevníkoch silné dojmy, ale ľadovú výzdobu už neuvidia. Napriek klimatickým zmenám, ktoré sa o ústup ľadu pričinili, stále dúfame, že sa ľad do jaskyne ešte vráti. Nakoniec, aj v čase opätovného sprístupňovania jaskyne v rokoch 1949 až 1952 bol stav jej ľadovej výplne žalostný, ale vďaka priazni počasia a vhodným opatreniam jaskyňa opäť získala svoju stratenú ľadovú pýchu. V súčasnosti je návrat ľadu do jaskyne podmienený nástupom poctivých mrazivých zím,“ informovali jaskyniari.
Demänovská ľadová jaskyňa má nižšiu priemernú teplotu ako Demänovská jaskyňa slobody. Priemerne kolíše v letných mesiacoch od 0,4 °C do 3 stupňov Celzia v miestach, ktoré neboli zaľadnené. Vďaka tomu je jaskyňa najchladnejším miestom na Liptove v letných mesiacoch.
Aj táto jaskyňa má v pondelok zatvorené, zvyšok týždňa vrátane víkendu je pre verejnosť otvorená od 9. hodiny ráno.
Prosiecka a Kvačianska dolina
Tieto dve doliny ponúkajú nádherné turistické trasy cez tiesňavy, vodopády a lesy. Vzduch tu príjemne ochladzujú rieky pretekajúce dolinami. Pri prechádzke po tienistých cestičkách a pri potokoch sa dá príjemne schladiť. Priemerná letná teplota je v oboch dolinách 12 až 14 stupňov Celzia.
Medvedia štôlňa
Historická banská štôlňa v Žiarskej doline ponúka návštevníkom možnosť preskúmať starú banskú chodbu sprevádzanú zanieteným výkladom sprievodcu. Teploty v podzemí sú nízke, čo je ideálne pre letné dni. Vstupy sú každú celú hodinu počas otváracej doby od 10. hodiny každý deň v týždni.
Vodopád v Lúčkach
Tento vodopád je situovaný v obci Lúčky, priamo v jej centre, a je ľahko prístupný. Môžete si užiť chladný vzduch a osviežujúcu vodu v jeho blízkosti.
Stanišovská jaskyňa
Nachádza sa v Jánskej doline a je prístupná celoročne. Jaskyňa ponúka zaujímavé prehliadky v sprievode skúsených jaskyniarov. Je ideálnym miestom na ochladenie počas horúcich dní, veď teplota v jaskyni sa pohybuje od 6,4 do 7,0 stupňov Celzia.
Jánska dolina
Prechádzka popri potoku Štiavnica Jánskou dolinou je ideálnym spôsobom, ako sa schladiť. Potok je obklopený lesmi, čo poskytuje príjemný tieň a osviežujúce prostredie.
Chopok
Vo všeobecnosti platí, že čím vyššia nadmorská výška, tým nižšie teploty.
Priemerná teplota na Chopku sa v letných mesiacoch pohybuje rozmedzí od 5 do 7 stupňov Celzia.
Belá
Pre odvážlivcov ponúka rieka Belá v letných mesiacoch skutočne poctivé osvieženie. Horská rieka pramení v Tatrách, je vlastne pokračovaním Tichého potoka a vzniká jeho spojením s Kôprovským potokom. Preteká liptovským podhorím okolo Podbanského. Priemerná celoročná teplota Belej je približne 5 stupňov Celzia, v lete je teplota vyššia, no stále chladná.
Nie je možné sa v nej kúpať kdekoľvek, pretože preteká národným parkom, dovolené to je až od miesta, kde Belá opúšťa vlastné územie národného parku v miestach pod osadou Podbanské.
Hranica sa nachádza približne tam, kde sa do nej vlieva Kamenistý potok. Odtiaľ prechádza územím, ktoré je v druhom stupni ochrany, ide o ochranné pásmo národného parku. Tu už je povolený pohyb aj mimo turistických chodníkov a je možné sa v Belej osviežiť.

