Rozhovor vznikol v rámci prílohy DEDINSKÝ FUTBAL, ktorá vyjde 26. augusta v celoslovenskej sieti MY novín.
Niektorí profesionálni futbalisti riešia dilemu, čo robiť po kariére. ERIKA JENDRIŠKA (37) sa to však netýka.
Bývalý reprezentant na futbal nezanevrel a vyzerá to tak, že ešte ani dlho nezanevrie. Rodák z Oravy v minulej sezóne pomohol vytiahnuť Starú Ľubovňu do druhej ligy. V lete sa vrátil na Liptov. Oblieka farby piatoligovej Liptovskej Štiavnice, ktorá veľmi nešťastne vypadla zo štvrtej ligy. Nemilosrdný ortieľ jej podpísalo rozhodnutie Oravského Veselého o nepokračovaní v tretej lige.
Prvá otázka na vás by mohla byť pre vás azda všelijaká. Poďme však pekne poporiadku. Ako hodnotíte slovenskú tretiu ligu a prečo ste sa rozhodol vrátiť sa na Liptov?
Išlo hlavne o vzdialenosť. Keď som prešiel do civilnej práce, začal som zvažovať viacero možností. Stará Ľubovňa ma oslovila, chcela postúpiť do druhej ligy. Súhlasil som a cieľ sme splnili. V klube som mohol pokračovať, no druhá liga zahŕňa viac tréningov a väčšiu hernú záťaž. Z môjho pohľadu by to bolo veľmi náročné a preto som sa začal obzerať po niečom, čo je bližšie.
V tretej lige hrá množstvo mladých talentov, ktorí sa možno neuchytili v prvej lige a prešli si akadémiami. Je tam aj dostatok hráčov, ktorí majú ligové skúsenosti, no pre vek sa rozhodli hrať nižšiu súťaž za svoje domáce tímy. Úroveň je dobrá, ale opäť sa plánuje reorganizácia súťaže, takže uvidíme, aký smer to naberie. S futbalovým levelom som bol spokojný, no na niektorých štadiónoch som očakával väčšiu divácku kulisu.
Napríklad v Rimavskej Sobote, kde som hral jeden zo svojich prvých zápasov v tretej lige v základnej zostave. Teraz jej štadión zíva prázdnotou. Je to pre mňa zarážajúce. Samozrejme, vieme, aká je situácia aj v prvej lige, no mestá ako Rimavská Sobota či Lučenec by mohli mať väčší záujem o futbal.
Aké kluby mali o vás záujem po konci v Starej Ľubovni?
Oslovilo ma niekoľko klubov z Liptova a aj Marek Hamšík, ktorý chcel, aby som pomohol jeho akadémii v tretej lige. Variantov bolo veľa. Rozhodli však kamarátske väzby a vzdialenosť. Preto som sa rozhodol pre Liptovskú Štiavnicu.
Už niekoľkokrát som rozprával, že by som sa chcel vrátiť na Oravu ku bratom. Zatiaľ, pre všetky povinnosti, ktoré mám, si musím všetko v živote poukladať tak, aby som to stíhal. Hrávam aj malý futbal, kde chcem byť aj naďalej aktívny a na to potrebujem dostatočné tréningy. Keby som šiel teraz na Oravu, mal by som určité problémy ich stíhať.
Čo sa týka reorganizácie v tretej lige, Ružomberok by mal disponovať B-mužstvom. Rozmýšľali ste, že by ste si opäť zahrali za klub, kde ste raketovo vyskočili do veľkého futbalu?
Zvažoval by som to. S Ružomberkom nemám žiadny problém, skôr to vychádza zo strany klubu a niektoré veci mi zazlieva. Samozrejme, každý má svoju verziu príbehu. Žiadnu zášť proti Ružomberku necítim a stále chodím na jeho zápasy, môj syn tam dokonca hráva. Ak sa bavíme v teoretickej rovine, zvažoval by som to, je to bežná prax v zahraničí, kde dvaja či traja starší hráči hrajú v B-mužstvách, aby usmernili mladých hráčov.
Ďalej sa dočítate:
- Čo hovorí na vypadnutie Liptovskej Štiavnice,
- čo očakáva od piatej ligy a čo pre neho budú znamenať zápasy proti oravským klubom,
- ako vyzerá jeho život po kariére.
Spomínate Rimavskú Sobotu, s ktorou má práve Ružomberok dohodnuté striedavé štarty. Nemyslíte si, že je to priďaleko pre hráčov ísť na striedavý štart až na Gemer? Namiesto toho, aby radšej dostali prax v prvej lige?
Herná prax je veľmi dôležitá, má to význam. Ak si Ružomberok alebo iné kluby vyberú nejaký klub z tretej ligy, je to jeho vec. Hrajú tam rolu rôzne faktory.
Osobne nie som veľký zástanca fariem. Som rád, že sa to vracia do starého modelu, kto chce nech má béčko, kto nie, nech sa trápi. Samozrejme, mladí hráči sa musia niekde vyhrať, na to existujú hosťovania. Týmito farmami dochádza presne k tomu, ako to je v Rimavskej Sobote.
Keď som tam nastúpil za Starú Ľubovňu, hralo až sedem Ružomberčanov. O týždeň neskôr nastúpili len dvaja, potom sa ich sila kolísala a z favorita, ktorý bojoval o popredné priečky sa stalo mužstvo, ktoré skončilo v strede tabuľky. Možno aj preto tam bol problém s návštevnosťou.
Rovnaký prípad má aj Oravské Veselé, ktoré má B-mužstvo v siedmej lige a práve tam chodí päťkrát viac ľudí ako na A-mužstvo, ktoré hralo tretiu ligu. Je to síce náročné hrať len so svojimi hráčmi a niekedy to môže aj uškodiť, no keď sa posúval Ružomberok v Slovenskom pohári ďalej, Rimavská Sobota dostávala menej hráčov a ich výsledky začali byť horšie.