PARTIZÁNSKA ĽUPČA. Nevhodná strešná krytina evanjelického kostola v Partizánskej Ľupči bude minulosťou. Tú naposledy vymieňali len nedávno, v roku 2011.
V súčasnosti pokrýva strechu na kostole stavebná firma medeným plechom. Ten plánovali aj pred trinástimi rokmi, no na odporúčanie pamiatkarov sa tak nestalo.
„Je to škoda, nevhodná krytina prepúšťala vodu a zhnil krov na kostole,“ opísal Ján Molčan, evanjelický farár z Partizánskej Ľupče.
Zrejme nebola dostatočne kvalitná
Dôvod prečo pamiatkari v tom čase neodporúčali medený plech sme zisťovali priamo u nich.
Riaditeľ Krajského pamiatkového úradu v Žiline Miloš Dudáš nás informoval, že v roku 2009 vydali rozhodnutie na obnovu kostola. Okrem iného na strechu požadovali použiť novú - tvrdú skladanú krytinu, ktorej štruktúra a plasticita, spôsob kladenia a farebnosť a architektonický vzhľad mal byť analógiou jestvujúcej krytiny
„Požiadavka vyplývala z faktu prezentovať hodnotu vžitej podoby kostola a to, aby sa nová krytina svojim vzhľadom a štruktúrou čo najviac približovala v tom čase existujúcej azbestovo-cementovej, ktorá sa už z odborno-metodického hľadiska považuje za historickú a tradičnú krytinu," opísal riaditeľ.
Doplnil, že v prostredí Partizánskej Ľupče mal tento typ krytiny niekoľko desiatok rokov dlhoročnú tradíciu. Aj v samotnom historickom centre sa stále nachádza množstvo stavieb s azbestovou strechou.
„Pri výmene došlo k osadeniu novej vlákno-cementovej krytiny, ktorá však pravdepodobne už pri zaobstarávaní mala veľmi nízku a problematickú technickú kvalitu. Výber výrobcu, dodávateľa a realizátora pokrytia bol v plnej miere v réžii duchového. V tomto smere sme nemali a ani nemáme žiadne relevantné právomoci."
Evanjelický duchovný zareagoval, že pred trinástimi rokmi sa na Slovensku spomínaná krytina nevyrábala, kúpili ju v Nemecku, inú možnosť nemali.
„Certifikovaní pokrývači boli z Moravy, nemohli ju klásť ani ľudia zo Slovenska," opísal.
Začiatkom roka Krajský pamiatkový úradu v Žiline po konzultácii s duchovným a skúsenostiach s krytinou v Partizánskej Ľupči prehodnotil stanovisko a pamiatkari súhlasili s použitím plechovej – medenej krytiny.
„Problém sme si uvedomili aj prednedávnom, keď sme na rímskokatolíckom Kostole Sedembolestnej Panny Márie v obci súhlasili s výmenou starej azbestovo-cementovej krytiny za novú plechovú," doplnil Dudáš a dodal, že poznanie a skúsenosti sú neprenosné.
Rozpočet prác na evanjelickom kostole má byť 130-tisíc eur, strešnú krytinu na chráme menia zo zbierok veriacich. Práce naplánovali do začiatku septembra.
Chrám stavali sedem rokov
Ide o z dnešného podľadu netypický dedinský kostol, keďže ho postavili v časoch, keď Partizánska Ľupča bola mestom.
„Je to elegantný mestský chrám, od jeho postavenia nedošlo k zjavnej zmene,“ opísal evanjelický duchovný.
Cirkevný zbor sa rozhodol pustiť do stavby monumentálneho chrámu Božieho aj s vežou v roku 1880. Plány vypracoval a celú staviteľskú prácu viedol staviteľ Félix Bulla z Dolného Kubína.

„Pre náročnosť stavby a nedostatok financií stavbu chrámu niekoľkokrát prerušili. Celkove sa tento Boží chrám aj s vežou staval sedem rokov a náklady na stavbu činili 25-tiscíc zlatých,“ píše sa na stránke obce. Chrám napokon dokončili v roku 1887. Podobný chrám majú veriaci vo Važci, inak postavili len kostolnú vežu.
Evanjelický kostol v Partizánskej Ľupči dnes otvoria na požiadanie.
Prednedávnom na vzácnych dubových dverách zo všetkých vchodov dokončili reštaurátorské práce. Okrem toho evanjelický duchovný po viac ako 140 rokoch odňal kríž z výšin chrámu a odovzdal ho do rúk reštaurátorov.
„Pozlátia ho a opäť bude zdobiť novú strechu nad oltárom nášho matko-cirkevného chrámu,“ opísal Molčan.

Najstarší cirkevný zbor
V Partizánskej Ľupči je viac ako 150 evanjelikov, služby Božie v chráme slúžia dvakrát v týždni.
Cirkevný zbor evanjelickej cirkvi augsburského vyznania v Partizánskej Ľupči patrí medzi najstaršie nielen na území Liptova a Oravy, ale aj na celom Slovensku. V súčasnosti do zboru spadá 14 dedín.
Evanjelický duchovný prezradil, že na budúci rok budú sláviť 500 rokov od jeho založenia. „Už tento rok, 15. septembra, otvoríme jubilejný rok k výročiu, uvažujeme nad programom osláv,“ uzavrel Molčan.