LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ. Už vyše roka funguje nemocnica v Liptovskom Mikuláši ako nemocnica v najnižšej kategórii. Lekárom zaradenie zväzuje ruky.
Región, najmä okres Liptovský Mikuláš, navštevuje veľké množstvo turistov a spád, ktorý je papierovo 75-tisíc pacientov, je pre vysokú návštevnosť dvojnásobne vyšší. Pri kategorizácii nemocníc to ale ministerstvo nezohľadnilo.
Lekári nemôžu operovať, hoci majú v operatíve dlhoročnú prax. Pacientov musia posielať na vyššie pracoviská, ktoré pacientov neraz odmietajú, pretože majú vlastné kapacity plné. Lekári a pacienti sa dostali do bludného kruhu.
„V januári sa tu konal svetový pohár v zjazdovom lyžovaní. Viete, kde vozili všetky zranené svetové pretekárky? Do našej nemocnice. A je hanba, že do nemocnice najnižšej kategórie,“ povedal Ján Blcháč, liptovskomikulášsky primátor.
Región je hornatý, nemocnice ďaleko
Obyvatelia Liptova spísali už druhú petíciu za preradenie nemocnice do druhej kategórie, aby lekári mohli robiť podstatne viac úkonov a obyvatelia nemuseli za zdravotnou starostlivosťou dochádzať do beztak plných susedných nemocníc. Petíciu odovzdal priamo na ministerstve zdravotníctva primátor s predsedníčkou petičného výboru Adrianou Kráľovou.

„Zaradenie nemocnice v Liptovskom Mikuláši do prvej úrovne porušuje samotný zákon o kategorizácii. Problémy časovej dostupnosti sa prehlbujú, upozorňovali sme na to ešte pred zaradením. Dojazdové časy sú oveľa dlhšie, čo je život ohrozujúce. Ministerstvo pri kategorizácii nezohľadnilo reálnu situáciu, čo potvrdzuje aj stanovisko Žilinskej univerzity. Zákon hovorí len o dostupnosti motorovým vozidlom, no množstvo pacientov auto nemá, najčastejšie sú to práve seniori. Aj preto mala byť naša nemocnica v rámci optimalizácie zaradená do druhej úrovne,“ upozornil Blcháč
Poukázal na to, že dochádza k situáciám, keď pacienti, ktorí nemohli byť ošetrení v Liptovskom Mikuláši mali byť transportovaní do Ružomberka alebo Popradu.
„Ale nemocnice nie sú schopné prijímať tento nápor,“ povedal liptovskomikulášsky primátor.
Blcháč Dolinkovej situáciu nemocnice pripomína
V roku 2022 odovzdali Liptáci prvú petíciu s 15-tisíc podpismi, no nepomohlo to, nemocnica ostala v najnižšej kategórii.
„Politickým rozhodnutím bola nemocnica napriek tomu zaradená do prvého stupňa. Dnes pociťujeme dôsledok tohto zlého rozhodnutia. Nemocnica zaznamenala problémy z dôvodu odlivu kvalifikovaných odborníkov. Lekári nemajú motiváciu nastupovať do pracovného pomeru s nemocnicou, ktorá je zaradená v jednotkovom stupni,“ doplnil Blcháč a zároveň kritizoval prístup zdravotných poisťovní, ktoré nechcú preplácať všetky úkony.

„Napriek odbornej zdatnosti personálu tu nie je možné robiť jednoduché úkony, ako operácia obyčajného slepého čreva, či liečba zápalu stredného ucha u dieťaťa. Stav je neúnosný, preto sme sa rozhodli petíciu obnoviť, podpísalo ju ďalších 7500 ľudí,“ povedal s tým, že každé stretnutie so Zuzanou Dolinkovou, ministerkou zdravotníctva, pripomína nesúlad zradenia s reálnymi potrebami regiónu.
„Keď sa súčasní politici pozrú na našu nemocnicu, veríme, že usúdia, že jej zaradenie bolo absolútne prestrelené. Ministerka súhlasí s lekármi aj obyvateľmi o preradení nemocnice do vyššieho stupňa, no musíme presvedčiť tých, ktorí pochybujú. Ministerka nie je jediná, kto o preradení rozhoduje,“ uzavrel Blcháč.
Pacientov vyššie pracoviská často odmietajú prevziať
Ján Drobčo, primár oddelenia chirurgie a zároveň námestník riaditeľky povedal, že verí, že vďaka petícii a racionálnym argumentom bude nemocnica preradená do vyššieho stupňa. Len na urgente ošetria ročne 14-tisíc pacientov, tritisíc sú pacienti zo zahraničia.
„Ako sa mohlo stať, že nemocnica, ktorá pôsobí v samom centre turizmu Slovenka, kde je v sezóne až 90 percent pacientov práve turistov, sa dostane do najnižšej kategórie? Ako motivovať lekárov, aby k nám prišli a starali sa o obrovskú masu ľudí, ktorí potrebujú zachrániť život? Verím, že kompetentní sa zamyslia nad tým, že nemocnica, kde sú vozené ťažké stavy, je v najnižšom stupni a niečo s tým urobia,“ reagoval Drobčo.

Nemohli operovať ani deti, hoci to vedia
Primár chirurgie opísal, že opakovane sa stretávajú s nepreberaním komplikovaných pacientov vyššími pracoviskami pre nedostatok miesta.
„Donedávna sme nemohli operovať ani deti. Od 1.augusta už ale deti od sedem rokov môžeme operovať. Pritom v operatíve detí mám 45-ročné skúsenosti. Poisťovňa nám to nezaplatí. Od januára len pozeráme, ako nám všetko škrtajú. Viete si predstaviť, aké bolo, keď sme detičky museli posielať do Martina? Hoci sme to vedeli urobiť aj my? Rodičia to potom vyčítali nám, no my za nariadenia nemôžeme,“ povedal Drobčo.
Letná sezóna sa náročnosťou vyrovnáva zimnej
„Žasnem nad tým, čo sa tu deje posledné roky. Boli sme zaradení do najnižšej kategórie. Zakázali nám výkony, ktoré sme robili a robiť vieme. Technicky všetko vieme, zvládneme. Problém je to v tom, že nemôžeme,“ doplnil Marián Selecký, primár oddelenia úrazovej chirurgie.
Operácií a úrazov je veľa, zimná sezóna bola pre lekárov vždy náročná, no letná sa jej začína vyrovnávať. „Máme tu veľa úrazov cyklistov, z dopravných nehôd, trampolín, hôr.“
„Často sa stretávame s tým, že vyššia nemocnica prípad neprevezme. Hovoria nám, že si to máme urobiť, lebo to vieme. No bohužiaľ zákon je postavený tak, že nemôžeme. Je to bludný kruh,“ povedal primár.
Selecký poukázal aj na to, že práca v nemocnici prvého typu s oklieštenými povolenými úkonmi je pre mladých lekárov nezaujímavá. V nemocnici chýba 13 lekárov. „Nikto sa nehlási, nie je záujem o prácu v našej nemocnici. Mladí doktori o tom vedia. Kto sem príde? Tento rok sa neprihlásil absolútne nikto,“ povedal.

Ministerstvo sa petíciou bude zaoberať
Nedávno došlo k preradeniu z prvej do druhej kategórie pre nemocnicu v Brezne, i keď ide len o dočasné rozhodnutie počas trvania rekonštrukčných prác na tamojších cestách.
Liptáci veria, že dokážu ministerstvo presvedčiť, že aj oni potrebujú nemocnicu na vyššej úrovni.
„Ministerstvo zdravotníctva sa intenzívne venuje všetkým doručeným žiadostiam od nemocníc, ktoré súvisia s ich kategorizáciou alebo pridelením doplnkových programov. Od 1. decembra 2024 plánuje ministerstvo spustiť Komisiu pre tvorbu siete, ktorá bude rozhodovať o kategorizácii nemocníc v súlade s metodikou pre tvorbu siete, ktorá bude vydaná vyhláškou ku 1. decembru 2024,“ reagovalo ministerstvo na našu otázku o tom, kedy by mohlo padnúť rozhodnutie, či dôjde k preradeniu liptovskomikulášskej nemocnice.
Župa ako zriaďovateľ stojí za nemocnicou
Žilinský samosprávny kraj so zaradením nemocnice v Liptovskom Mikuláši nikdy nesúhlasil a nesúhlasí, opakovane žiada na základe dát ministerstvo zdravotníctva o jej preradenie do vyššej kategórie.
„Stretnutie sme naplánovali ústne už po výmene riaditeľa IZA a následne sme opätovne písomne požiadali ministerstvo o pracovné stretnutie k preradeniu nemocnice v Liptovskom Mikuláši do vyššej kategórie, kde opäť predložíme dáta a argumenty, ktoré zaradenie Liptovskej nemocnice do vyššej kategórie jednoznačne podporujú. Občianske aktivity na podporu preradenia nemocnice vítame a veríme, že aj s ich podporou ministerstvo presvedčíme," reagovala Eva Lacová, hovorkyňa Žilinského samosprávneho kraja.

Michal Kováčik: Čo urobili naši pacienti zle?
Liptovskomikulášsku neurológiu vedie už viac ako desať rokov lekár Michal Kováčik. Spolu s kolegami sa im podarilo z oddelenia, ktoré nebolo práve v najlepšej kondícii, vybudovať pracovisko na špičkovej úrovni. Svojimi kvalitami nepatrí do najnižšej úrovne nemocníc a ani do druhej kategórie.
„Vďaka manažmentu našej nemocnice ale aj zriaďovateľovi sa nám podarilo vybudovať jednotku intenzívnej starostlivosti, ktorá na slovenské pomery patrí najlepšie. Pevne verím, že našu snahu oceňujú predovšetkým naši pacienti. To je našim cieľom, aby pacienti z Liptova mali úplne rovnakú starostlivosť, ktorú by dostali kdekoľvek inde,“ povedal Kováčik.
Prácu liptovskomikulášskej neurológie sledujú a hodnotia aj zahraničné organizácie, opakovane získala najvyššie ocenenia kvality.
„Momentálne sme v situácii, keď máme ešte vyššie ambície. Nechceme zaspať. Aktuálne sme spustili proces certifikácie našej jednotky intenzívnej starostlivosti a ak sa nám to podarí, budeme prvým neurologickým pracoviskom na Slovensku, ktorú túto eur certifikáciu získa,“ povedal primár.
„Patrí takéto pracovisko na úroveň jedna? Čo urobili naši pacienti zle, že budú chodiť do nemocnice, ktorá je na úrovni jedna. Nemajú aj oni právo byť ošetrení na vyššej úrovni? Alebo musia za takouto starostlivosťou cestovať? Ako za to môžu pacienti vo vyššom veku, ktorí sú imobilní? Aj oni skutočne musia dochádzať? Potrebnú starostlivosť môžu mať tu u nás,“ povedal Kováčik s tým, že pokiaľ nemocnica ostane na úrovni jedna, možno sa ako tak zastabilizuje. „Ale skôr to vidím tak, že ju čaká pomalý pád. Naopak, pokiaľ chceme aby sa rozvíjala, aby pribúdali nové služby, e nevyhnuté aby sa nemocnica posunula minimálne na úroveň dva,“ uzavrel primár.
Ľubica Stančíková