LIPTOV. „Bolo to rýchle a silné, schladilo sa. Mysleli sme, že nás odfúkne, ako apokalypsa," opísala Tatiana Vavrová, v kempe v Liptovskom Trnovci, keď ho zasiahol ničivý vietor, bola s priateľom. "Keď to peklo ustalo, veľa ľudí šlo domov, ako zázrakom sa nikomu nič nestalo."
Severný breh Liptovskej Mary zasiahol v stredu popoludní downburst. Je to intenzívny zostupný prúd vzduchu, ktorý po dotyku so zemským povrchom vyvolá divergentné prúdenie, teda prúdenie do strán. Ničí všetko, čo mu príde do cesty. Downburst prináša silný nárazový vietor, ktorý dokáže spôsobiť také škody ako tornádo o sile F0 až F2.

Búrka bola aj v Liptovskom Mikuláši, no žiadne škody nenarobila. Šlo o lokálny jav s veľkými škodami.
Extrémne silný vietor narobil škody v kempe v Liptovskom Trnovci, stromy tam popadali na odstavené autá. Tie popadali aj na hlavnú cestu, ktorá bola neprejazdná. Vietor pováľal stromy aj na trnoveckom cintoríne.
Ako prví zasahovali na mieste dobrovoľní hasiči z Liptovského Trnovca. Na zásah ich operačné stredisko vyslalo približne okolo 14. hodiny. Chlapi boli v teréne až do 18. hodiny podvečer. Prepiľovali a odstraňovali pováľané stromy.

Ako informovali liptovskotrnoveckí hasiči, škody odstraňovali v zariadení Maracamping, kde strom spadol na dve motorové vozidlá, parkovisku pri plážovom kúpalisku, kde strom spadol na cestu, ďalej zasahovali pri autobusovej zastávke, kde strom tiež spadol na cestu, pri jednom z penziónov, ktorému strom spadol na strechu, ďalej na miestom cintoríne, kde vyvalilo štyri stromy.
Na pomoc ku popadaným stromom prišli aj hasiči z Liptovského Mikuláša. Ako informovala Eva Krajčiová, riaditeľka Okresného riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Liptovskom Mikuláši, na mieste sa dlho nezdržali, pretože sa ponáhľali ku požiaru rodinného domu v Dúbrave, do ktorého udrel blesk.
"V Dúbrave boli škody na rodinnom dome vyššie, približne 150-tisíc eur," opísala riaditeľka.
Stromy pri Liptovskom Trnovci podľa nej popadali v dlhom úseku nahusto. Na mieste sa nikto nezranil.
Ide o jav na malej ploche
Meteorológ Miroslav Šinger zo Slovenského hydrometeorologického ústavu priblížil, že downburst je silný vzostupný prúd z búrky, ktorý môže vzniknúť viacerými mechanizmami.
Tie sú podľa Šingera generované, ide o vysoko lokálny jav.
„Aj na Liptovskej Mare bol silný vietor na veľmi malej ploche. Stanice SHMÚ ničivý vietor v oblasti nezaznamenali. Tento jav častokrát zasiahne malú plochu sto krát sto metrov, respektíve málo kilometrov, nie je rozsiahly. Samozrejme, búrka môže aj postupovať, generovať ďalšie downbursty."
Odborník priblížil, že slovenský ekvivalent, teda pomenovanie, ku downburstu meteorológovia nemajú, týka sa to aj ďalších pojmov v meteorológii.
„Pojmy preberáme nielen z angličtiny, máme aj španielske výrazy. Meteorologická obec istý jav hocikde na zemi pomenuje, nový názov nevymýšľame," uzavrel Šinger.