LIPTOV. Pamiatku padlých v boji za slobodu si pri príležitosti 80. výročia Slovenského národného povstania (SNP) pripomenuli aj na Liptove.
Primátor Liptovského Mikuláša, Ján Blcháč, počas osláv pripomenul smutný fakt, že na mnohých sme už zabudli, iní sa postupne vytrácajú z historického povedomia.
„Liptovský Mikuláš mal pred 80 rokmi približne 6400 obyvateľov, z nich stovky padli v Slovenskom národnom povstaní. Za týmto neúplným číslom, sa skrývajú životy a osudy konkrétnych ľudí a celých rodín,“ opísala radnica.
Položením vencov na Háji Nicovô a v historickom centre si pamiatku predkov uctili predstavitelia mesta, ozbrojených síl, vojenskej akadémie, zväzu protifašistických bojovníkov aj verejnosť.
Pietne akty sa v Liptovskom Mikuláši konali od utorka aj v jednotlivých mestských častiach.

Dôležité postavenie nemocnice
Pri pamätníku SNP v Ústrednej vojenskej nemocnici si zamestnanci, vedenie mesta každoročne pripomínajú Slovenské národné povstanie.
Nikola Bystričanová, hovorkyňa nemocnice opísala, že prítomní vzdali hold hrdinom, ktorí podstúpili obrovské osobné riziko a postavili sa proti nacizmu a fašizmu, pričom zaplatili najvyššiu cenu, svoj život.
V Slovenskom národnom povstaní zohrávala veľkú úlohu aj ružomberská nemocnica.
„Vojenské povstanie, ktoré sa začalo 29. augusta 1944 vyhlásili v Ružomberku už o dva dni skôr. Vo Vojenskej nemocnici v Ružomberku sa začalo s prípravami na evakuáciu a presun do priestorov kúpeľov Korytnica. Tam sa 4. septembra 1944 rozvinula poľná nemocnica, ktorá hneď začala svoju činnosť. Na druhý deň však obsadili Vojenskú nemocnicu v Ružomberku Nemci,“ priblížila Bystričanová.
Doplnila, že nemocnica zabezpečovala podporu bojujúcich jednotiek na oboch stranách Veľkej Fatry a Nízkych Tatier.
„Nesmierne si vážime mimoriadne pracovné nasadenie a obetavosť personálu Vojenskej nemocnice, ktorý v ťažkých podmienkach liečil chorých a ranených. Dnes z tohto veľkého povstaleckého úsilia pochádza veľký záväzok každodennej práce a každodennej starostlivosti o našu vlasť.“