LIPTOV. Hniezdo záchrany funguje v Ružomberku takmer dvadsať rokov. Ide o jediné zariadenie tohto druhu na Liptove.
Od vzniku do hniezda záchrany, podľa Nikoly Bystričanovej hovorkyne ružomberskej vojenskej nemocnice, odložili päť detí.
Prvý kontakt má so zamestnancami z novorodeneckého oddelenia
Posledný prípad, keď matka využila ružomberské hniezdo záchrany, je z januára tohto roku. Dievčatko meralo 48 centimetrov a vážilo 2,5 kilogramu.
Hniezdo záchrany funguje pri Ústrednej vojenskej nemocnici na Považskej ulici v Ružomberku od roku 2005. Za toto obdobie do neho uložili päť detí. Viditeľné je aj z hlavnej cesty pri križovatke dvoch medzinárodných ťahov. Jeho súčasťou je stručný návod na obsluhu. Tri minúty po otvorení dvier inkubátora sa automaticky spúšťa alarm na novorodeneckom oddelení.
Ako priblížila Bystričanová, o zariadenie sa starajú zamestnanci z novorodeneckého oddelenia, na jeho funkčnosť dozerá servisný technik.
Zamestnanci nemocnice po nájdení dieťatko odmerajú, odvážia, zmerajú mu vitálne hodnoty, okúpu ho, zohrejú a nakŕmia. Novorodenec prejde skríningovými vyšetreniami zraku, sluchu, bedrových kĺbov a obličiek. Bábätku urobia odber na metabolické poruchy tak, ako všetkým novorodencom.
„Následne zamestnanci kontaktujú vedenie nemocnice, sociálneho pracovníka a Občianske združenie Šanca pre nechcených,“ priblížila hovorkyňa.

Do inkubátora možno vložiť novorodenca do šiesteho týždňa
Hniezda záchrany, čiže verejné inkubátory, fungujú na Slovensku už 20 rokov. V súčasnosti ich je po celej krajine 20 a vďaka nim zachránili už 84 detí.
Hlavným impulzom vzniku iniciatívy, a neskôr občianskeho združenia Šanca pre nechcených, bola snaha ponúknuť reálnu šancu na život nechcený bábätkám.

„Do inkubátora môže matka odložiť dieťa do 6. týždňa po narodení a dať tak svojmu dieťaťu šancu na život. Ženy, ktoré porodili tajne a nevidia inú možnosť, len nechať svoje dieťa na pospas osudu, si môžu radšej zvoliť takúto, humánnejšiu cestu,“ opisuje občianske združenie.
Ako ďalej uvádzajú, dieťatko, ktoré v inkubátore skončí, je anonymné a právne voľné, čo znamená, že po zápise do matriky môže začať adopčný proces.
„Matka sa k dieťaťu, ktoré uložila do hniezda záchrany, môže vrátiť dovtedy, kým súd nevydá právoplatné rozhodnutie o adopcii dieťaťa, musí preto konať rýchlo. Po rozhodnutí súdu už biologická matka nemá na návrat k dieťaťu nárok. Ukončenie adopčného procesu je individuálne, môže to trvať jeden, ale aj niekoľko mesiacov.“