RUŽOMBEROK. Autor obrazu sv. Floriána nie je známy, podľa štýlu pochádza dielo pravdepodobne z prvej polovice 19. storočia. Pre múzeum je obraz vzácny, pretože disponuje len malým množstvom sakrálnych veľkoformátových obrazov.
Obraz bol zrolovaný
Obraz sa do múzea dostal vo veľmi zlom, až kritickom stave a jeho reštaurovanie bolo náročné. Múzeu sa podarilo získať na reštaurovanie časť financií aj zo Štátneho fondu na podporu umenia. Odborné práce mala na starosti akademická maliarka Mária Ďuricová, ktorá pre Liptovské múzeum zreštaurovala už šiesty obraz.
„V minulosti sa s ním zaobchádzalo necitlivo. Nebol vypnutý na podráme a bol zrolovaný asi na desať častí. Zrejme lokálna požiadavka predchádzajúcej fary bola zrezať obraz v hornej časti do poloblúka a tak ho umiestniť do rámu s poloblúkovou profiláciou. Tým sa stáva táto časť obrazu ťažko čitateľná – chýba časť hlavy sv. Floriána, vlajka aj mraky,“ povedala Mária Ďuricová.
Reštaurátorka musela dopĺňať chýbajúce miesta
Požiadavkou múzea bolo vrátiť obrazu pôvodný obdĺžnikový tvar. „Dva chýbajúce poloblúky v hornej časti sme pripevnili k novému plátnu po nalisovaní obrazu. V hornej časti, kde došlo v minulosti k najväčšej devastácií maľby, sa objavili len čiastočné fragmenty maľby. Reštaurátorka preto musela hľadať analógie s inými maľbami obrazov a plastík sv. Floriána z toho obdobia. Porovnávaním jednotlivých detailov vytvorila chýbajúce miesta,“ doplnil kurátor Rastislav Molda.
Zreštaurovaný obraz svätého Floriána, svätca, patróna hasičov, hutníkov, pekárov, ale aj hrnčiarov, si budú môcť návštevníci pozrieť v sídelnej budove múzea v Ružomberku.
Múzejníci pripravujú reštaurovanie ďalších dvoch diel z Hubovej.