RUŽOMBEROK. V Ružomberku si už ľudia od minulého týždňa kupujú parkovacie karty. Radnica totiž mení pravidlá parkovania a od októbra budú parkovacie miesta na verejných priestranstvách v širšom centre mesta spoplatnené.

Kým návštevníkom postačí krátkodobé parkovné, miestni, ktorí budú chcieť zaparkovať pred svojim panelákom v regulovanej zóne, budú potrebovať parkovacie oprávnenie. Rovnako aj ľudia, ktorí autom do mesta dochádzajú za prácou a sú odkázaní na verejné parkovacie státia.
Ako samospráva vopred avizovala, novým systémom chce zvýhodniť najmä domácich. Aj medzi nimi však môžu vzniknúť cenové rozdiely. Najdrahšie vychádza ľudí bez trvalého pobytu.
Rozdiel aj medzi Ružomberčanmi
O parkovaciu kartu môže požiadať ktokoľvek. Cenovo najdostupnejšia je pre domácich a rezidentov.
„Celý systém je postavený tak, aby zvýhodnil občanov s trvalým pobytom. Keď hovoríme o zónach, myšlienkou je, aby ľudia, ktorí v nich bývajú, v nich mohli zaparkovať v každom čase. Nové pravidlá nezaručia státie na konkrétnom vyhliadnutom mieste, ale v zóne a teda v okolí ich bydliska áno,“ vraví hovorca mesta Vladimír Miškovčík.
Avšak aj ľudia, ktorí bývajú v tom istom paneláku, môžu za parkovaciu kartu zaplatiť rozdielne sumy. Rozhodujúce je miesto trvalého pobytu.
Ak ho majú nahlásený na adrese, na ktorej aj bývajú, karta ich vyjde na 20 eur na rok. Majú štatút rezidenta zóny. Medzi žiadateľmi sú však aj Ružomberčania, ktorí reálne žijú v inej časti mesta, než je ich oficiálny trvalý pobyt. Ten zvyknú mať napríklad na rodičovskom byte.
Podľa pravidiel novej parkovacej politiky sú už braní ako rezidenti mesta a parkovacie oprávnenie do vybranej zóny ich bude ročne stáť 150 eur. Niektorí nesúhlasia, aby bol podmienkou výlučne trvalý pobyt.

„Chcem navrhnúť, aby bolo možné kartu vydať aj na základe prenájmu bytového priestoru pre Ružomberčanov. Veľa (nielen) mladých má trvalé bydlisko niekde v meste a býva v podnájme na inom mieste. Neraz je to dočasné, kým si zakúpi vlastnú nehnuteľnosť. Často sa stáva, že nájomník odmieta, aby si nájomca danú adresu zmenil na trvalé bydlisko,“ adresoval radnici jeden z domácich.
Nerezidentov vyjdú karty najdrahšie. Ak aj v meste dlhodobo žijú, či už vo vlastnom byte alebo v podnájme, no miesto trvalého bydliska majú v inom meste, za kartu si priplatia. Do jednej konkrétnej zóny to ročne bude dvesto eur.
Auto nemusia vlastniť
„Riešime rôzne životné situácie. Niektorí žijú v podnájmoch,“ potvrdzuje hovorca s tým, že častým problémom, s ktorými sa pri žiadostiach stretávajú, je aj vlastníctvo auta.
Parkovaciu kartu totiž vydávajú na konkrétnu EČV vozidla a viacerí žiadatelia používajú autá, kde je majiteľom iná osoba. Príbuzný, známy či zamestnávateľ. A pri žiadosti musia preukázať svoj právny vzťah k vozidlu.
„Niektorí nemajú vlastné autá, ale požičané či služobné. Ale k týmto prípadom existujú na webovej stránke rôzne dokumenty a časté vyhlásenia, ktoré si žiadatelia môžu stiahnuť, vypísať a doložiť k žiadosti,“ opisuje postup hovorca.

U starších býva problematický najmä email, ktorý je podmienkou pri podávaní žiadosti. „S tým im však vieme pomôcť,“ dopĺňa Miškovčík. Prevažne dôchodcovia vypĺňajú žiadosť osobne na mestskom úrade. Väčšina Ružomberčanov si kartu vybavuje elektronicky.
Únik na nespoplatnené miesta?
Medzi nerezidentmi sú aj ľudia, ktorí do Ružomberka dochádzajú za prácou na vlastnom aute. Niektoré firmy majú pre svojich zamestnancov parkovacie miesta, ktoré nie sú verejné a mesto ich nereguluje, nie všetci však majú túto možnosť. Ak potrebujú dlhodobo parkovať v zóne s regulovaným parkovaním, karta by ich ročne vyšla dvesto eur.
Je možné očakávať, že niektorí vodiči budú hľadať miesta, kde môžu odstaviť svoje vozidlá zadarmo a autá sa tak presunú do okrajových častí mesta či pred nákupné centrá, ktorých sa poplatky netýkajú.
Radnica počíta aj s týmto scenárom.
„Toto je výsledok parkovacej politiky aj v iných mestách, po jej zavedení napríklad v Žiline sa začali autá hromadiť na miestach, kde bolo parkovanie zadarmo. Aj my rátame so situáciami, ktoré budú pravdepodobne nastávať pri vojenskej nemocnici, kde budú ľudia hľadať únik zo zóny, aby nemuseli platiť,“ reaguje hovorca.
Radnica s Útvarom hlavného architekta pripravuje projekt nových parkovacích miest na ulici Za dráhou. Zároveň plánuje vnútrobloky pri vojenskej nemocnici úplne uzatvoriť a ponechať ich len pre rezidentov. Pacienti vojenskej nemocnice v nich už tak nebudú môcť odparkovať svoje vozidlá tak ako doteraz.
Parkovanie v okolí vojenskej nemocnice je problematické už teraz a pacienti neraz hľadajú voľné miesto aj pri okolitých bytovkách.

„Rátame aj s tým, že niekoľko mesiacov po zavedení regulovaného parkovania ho budú žiadať aj ľudia z doteraz nespoplatnených zón. To ukazuje aj prax v iných mestách,“ dopĺňa hovorca.
Ako dodáva, riešením situácie nie je budovanie ďalších parkovacích miest na úkor zelene a samospráva ani nepôjde touto cestou.
Najmä pre ľudí bez trvalého pobytu v meste môže byť kúpa parkovacej karty spočiatku veľkou investíciou. Vladimír Miškovčík pripomína, že požiadať môžu aj o kartu na kratšie obdobie, na tri mesiace alebo pol rok.