Stankovany – Sánkovať sa v poslednú júlovú nedeľu mohli nielen na Orave, ale aj v najzápadnejšej obci Ružomberského okresu – v Stankovanoch. „Padali krúpy asi ako pingpongové loptičky, niektoré mali priemer tri až päť centimetrov. Napadalo ich riadne, dali sa naberať na lopatu. Všetko bolo biele. Ľadovec pobil, čo sa dalo. Zo stromov pozrážal jablká, hrušky aj listy popadali ako v jeseni, ibaže boli zelené. Časť úrody je zničená, zachránilo sa len to, čo bolo v zemi. Kapustu ľadovec tak posekal, že môže ísť rovno do suda. Niekde sa udržal až do rána. Také čosi si v Stankovanoch nepamätajú ani tí najstarší občania,“ povedala nám pracovníčka Obecných lesov Margita Tatárová. Ľadové krúpy poškodili aj vonkajšie žalúzie na oknách, na niektorých urobili doslova diery.
Veternej smršti, ktorá krupobitie sprevádzala, padol za obeť vyše dvadsaťmetrový strieborný smrek pred kostolom. Vietor odlomil jeho vrchnú časť a zostal z neho iba päťmetrový pahýľ. Ani stará dvojkmeňová vŕba pri kaplnke nevydržala. Jedno jej rameno – asi dvadsaťmetrové – spadlo a poškodilo strechy dvoch hospodárskych budov. Ľudia sa báli vyjsť na dvor, pol dediny zostalo bez elektriny. Prírodný živel sa podpísal aj na cestách, na poľných zostali hlboké výmole. „Keďže smršť poškodila elektrické rozvody, drôty boli popadané v korunách stromov, bolo treba okamžite konať. Za účinnej pomoci pracovníkov stredoslovenskej energetiky a pod ich odborným dohľadom občania odstraňovali následky prírodnej pohromy.
Podarilo sa nám opraviť elektrické vedenie a už v nedeľu večer sa vo všetkých domácnostiach svietilo. Z veľkej časti bolo opravené aj verejné osvetlenie až na časť popri železničnej trati. Opravu v tejto časti sme dokončili v stredu rovnako aj opravu miestneho rozhlasu,“ povedal starosta Stankovian Ján Tatár. Podobnú udalosť zažili v Stankovanoch pred devätnástimi rokmi, 12. augusta 1986. Vtedy však nevyčínal ľadovec, ale guľový blesk. Viac či menej poškodil takmer štyridsať domov a spôsobil škodu za vyše milón korún. Na brehu Váhu takmer na triesky polámal štyri desaťmetrové topole, vytrhol lipu aj s koreňmi a zavesil ju „dolu hlavou“ na elektrické vedenie.