Vzácnu vyhňu zachránili pred zánikom, opäť sa v nej rozhorel oheň

Kováčstvo patrí k najstarším remeslám v Liptovskom Mikuláši.

Andrej Lukáč v obnovenej vyhni.Andrej Lukáč v obnovenej vyhni. (Zdroj: (MSÚ LM))

VLACHY. Zrubová drevenica v liptovskej obci Vlachy ukrývala vzácne vybavenie niekdajšej kováčskej vyhne. Tá pochádza ešte z roku 1911 a je národnou kultúrnou pamiatkou. Zariadenie vyhne je však oveľa staršie, má 160 rokov. Vyhňa ale útlmom kováčskeho remesla začala chátrať.

Múzejníci z liptovskomikulášskeho Múzea Janka Kráľa ju po súhlase a pod dohľadom pamiatkarov presťahovali do Liptovského Mikuláša. Práve kováčstvo je jedným z remesiel, ktorým sa obyvatelia mesta v minulosti živili.

Kováčska vyhňa majstra Jozefa Moleka z Vlách má po novom sídlo v Rázusovie dome v liptovskomikulášskej Vrbici. Radnica nechala za 20-tisíc eur zrekonštruovať strechu v hospodárskej časti rodného domu súrodencov Rázusovcov. Dielňu už sprístupnili verejnosti.

SkryťVypnúť reklamu

„Dlhé desaťročia vyhňa chátrala a bola nevyužívaná, takže sme ju vlastne zachránili pred rozpadnutím. Miestnosť pri Rázusovie dome sme navyše upravili tak, aby bola vyhňa funkčná. Počas podujatí v nej bude miestny kováč tvoriť nové výrobky,“ priblížila Katarína Verešová riaditeľka Múzea Janka Kráľa s tým, že súčasťou expozície je aj nástrojové vybavenie z pôvodnej vyhne či informačné panely.

"Vzácne komponenty mohli skončiť niekde v zberných surovinách a to by nebolo dobré, pretože kováčstvo ako také je jedno z najstarších remesiel v našom meste," doplnil liptovskomikulášsky primátor Ján Blcháč.

Stála pri požiarnej zbrojnci

Majiteľom kováčskej vyhne vo Vlachoch je Ján Molek, ktorý ju zdedil po otcovi Jozefovi, chýrnom kováčovi. Nachádzala sa priamo pri požiarnej zbrojnici vo Vlachoch.

SkryťVypnúť reklamu

„Môj otec bol v rodnej dedine vážený remeselník. Viem od neho, že vyhňa bola založená v roku 1860. Otec bol vyučený kováč a v čase fungovania vyhne bývala celá naša ulica zaplnená množstvom vozov a koňmi,“ povedal pred časom syn kováča z Vlách. Remeslo upadlo nástupom industrializácie, keď na obrábanie polí už nebola potrebná v takej miere ľudská práca a drobné nástroje a nahradili ich veľké stroje.

Návštevníci uvidia aj ukážku prác

Remeselná expozícia je súčasťou Rázusovie domu, do ktorého mieria často školáci na exkurzie. Po novom bude návšteva rodného domu významnej mikulášskej rodiny pútavejšia.

„Už slávnostné otvorenie vyhne sme spojili s remeselnými dielňami pre žiakov tunajších škôl a pre verejnosť. Keď som videl deti, ako sa zaujímajú o prácu šikovných kováčov, ani na chvíľu som nepochyboval, že táto expozícia bude lákadlom nielen pre turistov, ale aj pre školy a rodiny s deťmi,“ doplnil Blcháč.

SkryťVypnúť reklamu

Kováčske remeslo predviedli miestni kováči. Jeden z nich, Andrej Lukáč, bude priamo vo vyhni ukazovať počas podujatí prácu s kovom.

„V každom prípade chceme ukázať, že nielen na počítači sa dajú tvoriť zaujímavé veci, ale dá sa krásne tvoriť a hrať s rôznymi materiálmi, kovmi. Ľudia si to môžu prísť vyskúšať, nech si vážia hodnotu ručne vyrobených vecí, nech vedia, že je za tým tvrdá drina,“ povedal mladý kováč.

Najstarší cech bol kováčsky

Zriadením expozície kováčstva sa plány s Rázusovie domom nekončia. „Vedľa kováčskej vyhne chceme zriadiť expozíciu garbiarstva, ktoré je pýchou Liptovského Mikuláša, veď práve kožiarske remeslo bolo v našom meste v minulosti najrozšírenejšie. Celé priestory budú ešte atraktívnejšie,“ doplnil primátor.

Najstarším cechom na území mesta bol práve kováčsky cech, založili ho už v roku 1617. Fungoval až do druhej štvrtiny 19. storočia. Najznámejšími miestnymi kováčskymi majstrami boli Dudovci, po ktorých je dodnes pomenovaná jedna z mestských ulíc, nachádza sa neďaleko Rázusovie domu.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Liptov

Komerčné články

  1. Čo bude toto leto in?
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  4. Kam smerujú peniaze bohatých?
  5. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  6. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  7. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Čo bude toto leto in?
  2. Najkrajšie letné túry, cyklotrasy, jazerá a pamiatky v Rakúsku
  3. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  4. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  5. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  6. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  7. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  8. Kam smerujú peniaze bohatých?
  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 8 119
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 7 792
  3. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 6 161
  4. Zachránili posledný ostrov pre čajky na Dunaji 3 923
  5. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 3 223
  6. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 3 057
  7. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 3 048
  8. Kam smerujú peniaze bohatých? 3 030
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Liptov - aktuálne správy

Objavte Slovensko inak – pestré, živé a plné prekvapení.


Dievčatá dosiahli skvelý úspech.

Juniorky MBR Ružomberok skvelým spôsom ovládli majstrovstvá Slovenska v basketbale dievčat junioriek (U 19) v Košiciach.


Ján Svrček
Viceprimátor mesta Liptovský Mikuláš Ľuboš Trizna (vľavo) a zástupca dodávateľa zadiadení Filip Nemčok (vpravo).

V meste aktuálne funguje už šesť verejne dostupných defibrilátorov.


Inštruktorka Anna Sasková.

Nordic walking je vhodný pre všetky vekové kategórie.


Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu