PRIBYLINA. Do múzea liptovskej dediny v podtatranskej obci Pribylina prenesú múzejníci zrubovú sýpku. Ide o cennú a originálnu stavbu, ktorá má viac ako sto rokov. Okrem toho ide o poslednú pôvodnú zrubovú sýpku priamo zo zastavaného územia obce Pribylina.
Má viac ako 120 rokov
Hospodársku stavbu získalo Liptovské múzeum, pod ktoré patrí pribylinský skanzen, od darcu ešte minulý rok. Ten ju zdedil po svojom starom otcovi, ktorý sýpku postavil zrejme po svojej svadbe v roku 1904.

Múzejníci ju postavia na mieste, kde mal byť podľa pôvodných plánov výstavby skanzenu dvor s typickými hornoliptovskými murovanými domami vrátane hospodárskych stavieb.
„Pôvodne tu mala byť postavená kópia sýpky z Liptovských Matiašoviec. Preto je pre nás veľkou vzácnosťou, že sme mohli do zbierkového fondu prijať originálnu stavbu priamo z hornoliptovskej obce Pribylina,“ povedal Martin Hromada, riaditeľ Liptovského múzea.
Potraviny aj cennosti
Sýpky boli hospodárske stavby väčšinou oddelené od obytných budov. Neraz ich ľudia stavali na okrajoch dedín. Uskladňovali si v nich zásoby potravín, najmä obilnín, no aj textílii, náradia a cenností.
„Vrchná šindľová strecha sýpok bola od ostatnej stavby oddelená klenbou, ktorá bola v prípade zrubových sýpok vymazaná hlinou. Tá jednak pomáhala vnútri udržiavať vhodnú teplotu, ale zároveň slúžila aj ako ochrana pred požiarmi, ktoré prichádzali často od strechy. Keď vznikol požiar, šindľová strecha sa zhodila a majiteľovi tak nevznikla veľká strata,“ opísal Miroslav Nemec, kurátor Liptovského múzea.

Združenie múzeu darovalo organ
Nejde o jedinú novinku v skanzene, ktorý patrí k najnavštevovanejším miestam Liptova. Nedávno oslávilo občianske združenie Spoločnosť priateľov múzea liptovskej dediny tridsiate výročie.