LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ. Po novom stojí kubík odvedenej odpadovej vody 2,1 eura vrátane DPH, znamená to zdraženie o takmer 30 centov. Cena vodného, teda za dodávku pitnej vody, sa nezmenila, ostáva na úrovni 1,2 eura za meter kubický.
Slovák priemerne minie denne 80 litrov vody, štvorčlenná domácnosť ročne spotrebuje 120-tisíc litrov vody, teda 120 metrov kubických vody. Ak je domácnosť napojená na verejnú kanalizáciu, množstvo odpadovej vody je rovnaké ako množstvo dodanej vody. Znamená to, že štvorčlenná domácnosť v Liptovskomikulášskom okrese zaplatí za vodu o 40 eur ročne viac. Kým dosiaľ platili za vodu ročne 355 eur, po novom to bude 395 eur.
Zvýšené náklady musia vydokladovať
Pod rastúce ceny vody sa podpisujú najmä ceny energií, ktoré v ostatných rokoch stúpajú. Úprava vody, jej doprava do domácností, následné odvádzanie a čistenie sú energeticky mimoriadne náročné. Najviac energie míňajú vodári na čistenie odpadových vôd.

Ako vysvetlil Matej Géci, generálny riaditeľ Liptovskej vodárenskej spoločnosti, ceny vodného a stočného určuje Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) na základe preukázaných oprávnených nákladov.
„Vodárenské spoločnosti sú povinné ÚRSO predkladať všetky ekonomické podklady potrebné pre výpočet vodného a stočného. Dôsledok zvýšených nákladov, ktoré postihli aj našu spoločnosť, ÚRSO pri určení ceny za odvádzanie a čistenie odpadovej vody zohľadnil vo svojom rozhodnutí. Výpočet oprávnených nákladov je zložitý proces, na ktorý majú vplyv rôzne ekonomické skutočnosti v reálnom čase,“ vysvetlil Géci.
Vodárne menia cenníky častejšie
Liptovská vodárenská spoločnosť od roku 2022 zmenila cenník už štvrtýkrát. Tento rok ide už o druhú zmenu. V minulosti sa cena vodného a stočného menila podstatne menej často. Aj Vodárenská spoločnosť Ružomberok musela meniť cenník štyrikrát od roku 2022.
Géci vysvetlil, že každé regulačné obdobie pre sieťové odvetvia je štandardne určené na obdobie päť rokov.

„Takže v ideálnom prípade by mali byť ceny za výrobu a dodávku pitnej vody verejným vodovodom a za odvádzanie a čistenie odpadovej vody verejnou kanalizáciou rovnaké počas piatich rokov regulačného obdobia. Treba však pripomenúť, že v ostatných rokoch nielen na Slovensku, ale v celej Európe či aj mimo nej, nežijeme v ideálnom svete. Všetko sa neustále mení, na ceny všeobecne majú vplyv mnohé ekonomické a sociálne ukazovatele v súvislosti so situáciou vo svete,“ uzavrel.