LIPTOV. Rastúce náklady a konkurencia zo zahraničia ovplyvňujú ceny lyžovačky na Slovensku a mnohí sa pýtajú, či je ešte cenovo dostupná pre bežné rodiny a čo ju odlišuje od alpských stredísk. Prečo majú slovenské lyžiarske strediská často povesť drahších oproti susedným krajinám, a aké sú hlavné faktory, ktoré vstupujú do cenotvorby?
BOHUŠ HLAVATÝ, výkonný riaditeľ združenia LAVEX, ktoré zastupuje viac ako dvesto prevádzkovateľov, dodávateľov a partnerov lanoviek a vlekov v horských strediskách na Slovensku hovorí, že Slovensko má potenciál, ktorý nevyužíva naplno.
Oproti zahraničným strediskám majú tie slovenské viaceré výhody, napríklad výrazne lepšiu dostupnosť. Na druhej strane by sa mali návštevníci pripraviť na to, že lyžovačka bude tento rok drahšia, dôvodom je aj zvýšenie DPH pre horské strediská.
Prečo sa na Slovensku často stretávame s pocitom, že lyžovačka je výrazne drahšia než v okolitých štátoch, napríklad v Rakúsku či v ostatných alpských krajinách?
Tento pocit často vzniká na základe porovnania dvoch neporovnateľných stredísk, napríklad slovenského top strediska s regionálnym, na alpské pomery menším strediskom. Všeobecne sú, samozrejme, ceny v Alpách vyššie nielen za samotné lyžovanie, ale aj za ubytovanie či stravovanie. K tomu musíme prirátať oveľa väčšie náklady na dopravu.
Je tento subjektívny pocit podľa vás oprávnený?
Všetko záleží od štandardu, ktorý si zákazník vyberie. Ak si vyberiete menšie regionálne stredisko, ubytujete sa v jednoduchšom ubytovaní a nestravujete sa priamo na svahu, tak môžete i v Alpách mať dovolenku za dostupnú cenu. Slovensko má viac ako osemdesiat stredísk, od menších lokálnych až po strediská, kde môžete spokojne stráviť plnohodnotnú dovolenku. Takže výber i cenová úroveň sú pre každú peňaženku. A samozrejme, dôležité sú aj rýchla dostupnosť a možnosť prispôsobiť sa počasiu a snehovým podmienkam.
Aké sú teda hlavné faktory, ktoré ovplyvňujú ceny lyžovačiek na Slovensku v porovnaní so zahraničnými strediskami?
Investičné náklady na technológie máme rovnaké. Sú to lanovky, zasnežovacie zariadenia, stroje na úpravu zjazdoviek, turniketové systémy. Aj na Slovensku je väčšina týchto technológií nová, ako máte možnosť vidieť v Alpách.
Kľúčové sú náklady na energie, najmä zasnežovanie a to, koľko snehu musíte vyrobiť. V tomto smere má Slovensko výhodu, že je severnejšie, všeobecne platí, že počasie u nás v tisíc metroch nad morom je rovnaké ako v Alpách vo výške tisícpäťsto metrov.
Podstatným rozdielom je však návštevnosť a priemerná dosiahnutá tržba na zákazníka. Všetky spomenuté náklady sú vlastne fixné a vydáte ich, či máte 50-tisíc návštevníkov alebo 200-tisíc návštevníkov. V tomto majú výhodu dovolenkové strediská, ktoré majú návštevníkov nielen cez víkendy a lokálne prázdniny.