Pri obnove mestského parku chcú vyrúbať desiatky zdravých stromov, Ružomberčania sa búria

Vysadiť plánujú vhodnejšie dreviny.

Stromy v ružomberskom parku na Madačovej ulici označené na výrub. Stromy v ružomberskom parku na Madačovej ulici označené na výrub. (Zdroj: Tibor Tistan )

RUŽOMBEROK. Pozornosť Ružomberčanov v uplynulých dňoch upútali stromy v centre mesta označené ružovou bodkou. Vyše tridsiatku drevín vrátane borovíc, briez či tisu takto určili na výrub.

Ten je súčasťou plánovanej revitalizácie parku, v ktorom chce mesto po úpravách vytvoriť oddychovú zónu pre miestnych aj návštevníkov.

Hoci v projekte rátajú s výsadbou zelene, časť verejnosti má výhrady k výrubu existujúcich stromov a žiadajú zachovať aspoň niektoré z nich. Zaznievajú aj názory ľudí, ktorí tento krok vítajú a tvrdia, že ihličnany ani nie sú vhodné do mestského prostredia.

SkryťVypnúť reklamu

Nový park s novými stromami

Zámer revitalizácie parku na Madačovej ulici odklepli ružomberskí poslanci ešte vlani. Mesto už má v rukách aj realizačný projekt, podľa ktorého budú územie upravovať, rovnako má právoplatné územné rozhodnutie.

Prečítajte si tiež Parkujú pred supermarketmi, hoci neprišli nakúpiť. Prevádzky v Ružomberku plánujú zakročiť Čítajte 

„Pôjde o malé námestie s mobiliárom, v rámci ktorého môže byť umiestnená pamätná tabuľa, pamätník s odkazom na nejakú konkrétnu historickú udalosť alebo dejateľa Ružomberka,“ konkretizoval ružomberský primátor Ľubomír Kubáň ešte minulý rok.

Súčasťou plochy bude aj zeleň a alej stromov. Akurát nie z tých existujúcich. Tridsaťpäť stromov, okolo ktorých dnes ľudia prechádzajú, plánujú vyťať. Sú medzi nimi borovice, brezy, smreky, borievky a tisy. Radnica má na ich výrub už právoplatné povolenie.

A práve táto časť projektu sa niektorým miestnym nepáči.

SkryťVypnúť reklamu

„Keby sa tento projekt realizoval v lokalite, kde nie je už žiadna existujúca zeleň, tak by mu zrejme nebolo čo vytknúť. Ale tu ide o priestor s veľkým množstvom dospelých zdravých stromov, majú takmer nenahraditeľnú funkciu. Preto je ich totálna likvidácia a nezahrnutie do projektu jediným, ale zato zásadným problémom revitalizačného projektu,“ hovorí jeden z hlasných kritikov výrubu Tibor Tišťan, ktorý tému otvoril na sociálnej sieti a neskôr aj na rokovaní mestského zastupiteľstva.

Je presvedčený, že existuje lepšia alternatíva a vyzýva mesto na diskusiu. Iní Ružomberčania sa zas obávajú, že na mieste vznikne ďalšia betónová džungľa a žiadajú, aby si mesto zachovalo čo najviac zelene.

„V Japonsku by hľadali spôsob, ako do nového projektu vložiť už existujúce dreviny. V čase klimatickej zmeny sa stromy horšie prijímajú, vyžadujú intenzívnu povýsadbovú starostlivosť,“ delí sa o svoj názor Ružomberčanka Ivana Rouseková, ktorá pôsobí aj ako lektorka v Centre environmentálnej výchovy Turiec.

SkryťVypnúť reklamu

Chcú odolnejšie dreviny

Za návrhom stoja architekt a mestský poslanec Róbert Dúbravec a krajinná architektka Lucia Gáborová.

„Revitalizáciu územia sme poňali komplexne, zámerom bolo vytvoriť atraktívny verejný priestor s novými funkciami pre všetky vekové kategórie, pričom do tohto konceptu existujúca zeleň nezapadá,“ približuje Lucia Gáborová spoluautorka návrhu s tým, že ide o pozostatok pôvodných sadových úprav s drevinami, ktorý už splnil svoj účel.

Ako dodáva, plocha dnes neslúži nikomu, ľudia sa v nej nezdržiavajú a peší ňou prinajlepšom len prechádzajú.

Môže Vás zaujať Slováci v traktoroсh Škoda a Zetor pútali pozornosť, vyšli s nimi pod Grossglockner Čítajte 

Pri návrhu vychádzali zo súčasných trendov v krajinnej architektúre, do úvahy zároveň brali aj nepriaznivé dôsledky zmeny klímy na urbanizované prostredie. A tie by existujúce stromy v parku už nevedeli tak znášať, vraví.

„Namiesto nich sú v projekte navrhované listnaté dreviny odolné voči extrémnemu mestskému prostrediu, ako zasoľovanie, mráz, sucho, znečistenie,“ vysvetľuje ďalej architektka.

V parku plánujú vysadiť alej trinástich ambrovníkov, gledíčie a trvalkové záhony kvitnúce počas celého roka.

„Rozumieme ochrane zelene a ak by sa v riešenom území nachádzali listnaté dreviny s vysokou sadovníckou hodnotou, určite by sme k návrhu pristupovali inak. Je na zváženie, či urputná snaha zachovať niekoľko kusov drevín, dnes už, žiaľ, nevhodných do mestského prostredia, má brániť vzniku plnohodnotnej plochy slúžiacej nielen pre človeka, ale aj pre ostatné živé organizmy,“ reaguje Lucia Gáborová na otázku, či zvažovali v rámci projektu ponechať existujúce stromy.

Nesúhlasí ani s názorom, že v meste vznikne ďalšia betónová džungľa. Na mieste plánujú plochy priepustné pre zrážkovú vodu, ako mlatový povrch v kombinácii s kamennou dlažbou, ako aj trávnatú plochu a trvalkové záhony kvitnúce počas všetkých ročných období.

Výrub ešte nie je definitívny

Ružomberská radnica reaguje, že návrhu venovali s odborníkmi dosť priestoru a energie, zohľadňovali tiež dopad na životné prostredie. Pripúšťa však úpravu projektu a prípadné ponechanie niektorých stromov.

„Nesúhlas časti verejnosti vnímame citlivo a, samozrejme, sa mu venujeme. Aj z tohto dôvodu diskutujeme s projektantmi, či je možné zachovať časť existujúcich stromov novom v projekte,“ uvádza hovorca mesta Vladimír Miškovčík s tým, že rozsah nutného výrubu ešte prehodnocujú.

Z regiónu Po sídlisku v Liptovskom Mikuláši behajú diviaky, ničia zeleň a ľudia sa obávajú útokov Čítajte 

Odstránenie všetkých označených stromov tak ešte nie je definitívne. A hoci mesto má povolenie na výrub, pristúpiť chce k nemu až po tom, čo na nákladnú investíciu zoženie peniaze.

„Samotné stavebné povolenie je v procese riešenia a práve jeho súčasťou je právoplatné povolenie na výrub zo dňa 8. novembra. Povolenie na výrub predchádza stavebnému povoleniu. Neznamená to však, že “niekto” ide dreviny odstrániť zajtra či v najbližších dňoch, týždňoch. Realizácia projektu je totiž podmienená financovaním celého projektu vo výške viac ako 470-tisíc eur, na ktoré, dúfame, získame prostriedky z externých zdrojov. Kým nebudeme mať na realizáciu zdroje, nie je plánovaný ani výrub,“ uzatvára hovorca.

Pôvodné druhy už živoria

Dreviny, ktoré v ružomberskom parku plánujú vysadiť, môžu znieť pre niektorých cudzokrajne.

„Pri revitalizácii na ulici Madačova boli navrhnuté dreviny gledíčia a ambrovník, ktoré sa u nás bežne používajú pri výsadbách v mestskom priestore. Sú to pôvodom severoamerické druhy, ktoré prešli procesom introdukcie a šľachtenia,“ vysvetľuje architektka.

Ako dodáva, nepôvodné druhy začali v Európe zavádzať už v 17. storočí. Išlo o dreviny z Balkánu, ako napríklad pagaštan konský (gaštan), či zo Severnej Ameriky, Ázie a Austrálie ako tulipánovník, platan a agát, ktoré sa u nás medzičasom udomácnili.

Napísali sme tiež V Bobrovci chystajú výstavbu domova pre seniorov Čítajte 

„Zavádzanie nepôvodných druhov drevín, introdukcia, v súčasnosti ďalej pokračuje a jej cieľom je priniesť do našich podmienok druhy drevín, ktoré sú schopné reagovať na nepriaznivé dôsledky zmeny klímy, na extrémne podmienky urbanizovaného prostredia, a to prehrievanie, sucho, mráz, znečistenie, zasoľovanie,“ vysvetľuje Lucia Gáborová.

V Ružomberku už takto šľachtené druhy možno nájsť, a to práve blízko Madačovej ulice, kde je vysadená alej ázijských sakúr.

A prečo nesiahli po pôvodných listnatých drevinách? „Čo sa týka našich pôvodných druhov drevín, tie začínajú v centrách miest veľmi trpieť dôsledkom zmeny klímy a z tohto dôvodu sa v mestskom priestore takmer prestávajú vysádzať,“ vraví s tým, že sú vhodné do otvorenej krajiny, do prírodne-krajinárskych úprav, prípadne. do vidieckeho prostredia, ktoré nie je silno poznačené urbanizáciou.

Za niekoľko desaťročí môže podľa nej dôjsť k postupnému vymieraniu existujúcich jedincov z rodu lipa, jaseň, jarabina, ktoré dnes už v urbanizovanom priestore živoria.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Liptov

Komerčné články

  1. Čo bude toto leto in?
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  4. Kam smerujú peniaze bohatých?
  5. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  6. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  7. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Dovolenka v Egypte: Kde sú pláže pre deti a kde podmorský život?
  2. Čo bude toto leto in?
  3. Najkrajšie letné túry, cyklotrasy, jazerá a pamiatky v Rakúsku
  4. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  5. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  6. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  7. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  8. Kam smerujú peniaze bohatých?
  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 8 460
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 8 239
  3. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 6 100
  4. Kam smerujú peniaze bohatých? 3 841
  5. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 3 465
  6. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 3 163
  7. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú 2 929
  8. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 2 144
  1. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (23. - 29.5.1925)
  2. Vladimír Bojničan: Čo mi chýbalo v článku od Michala Havrana: „Spoločnosť rozvrátená politikou“
  3. Branislav Hláčik: Superpozícia 4
  4. Marek Namešpetra: Mokrý svet
  5. Viktor Pamula: Markíza a Vlny
  6. Roman Kebísek: Štefánikova priateľka Weissová o ňom: Je to dobyvateľ
  7. Marián Kozák: Protikorupčný festival Pucung 2025 v Košiciach
  8. Adam Austera: Nečakaný ťah juhokórejského Samsungu: Nový ultratenký S25 Edge má vymazať predchádzajúci 30 % pokles ceny akcií
  1. Matej Galo: Tibor Gašpar, ste hluchý, nemý, slepý alebo čo? 29 073
  2. Viktor Pamula: Slovenský zväz ľadovej hanby 17 043
  3. Miroslav Ferkl: Stupnica Ficovej nenávisti 10 104
  4. Anna Brawne: Pridrahý Robo, nebolo tých klamstiev už dosť? 8 059
  5. Ivan Čáni: Pobavený Fico ako nevinné batoľa. 7 617
  6. Věra Tepličková: Keď sa bojíš valašky 7 235
  7. Branko Štefanatný: Hráči z KHL nie, Šatan nie! 6 873
  8. Vlado Jakubkovič: Ukážte rozstrieľané brucho. 6 417
  1. Roman Kebísek: Štefánikova priateľka Weissová o ňom: Je to dobyvateľ
  2. Radko Mačuha: Fico je kráľ politickej džungle.
  3. INESS: Energetická pomoc – adresnosť v nedohľadne
  4. Věra Tepličková: "I napriek tomu, že ste žena, buďte slušná."
  5. Radko Mačuha: Šmejdi" sa menia. Predražené hrnce nahradili politikou.
  6. Tupou Ceruzou: Pandemická
  7. Radko Mačuha: "Rež a rúbaj do krve po Šimečkovej kotrbe" dokial Fico na Slovensku, pánom nebude.
  8. Věra Tepličková: Keď sa Lojza Hlinu bojí už aj generál
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Liptov - aktuálne správy

Medzinárodný deň detí je tu a s ním prichádza deň plný smiechu, hier a milých prekvapení. Pripravili sme pre vás prehľad zaujímavých podujatí a tipy na darčeky, ktoré zaručene potešia malých oslávencov.


Most ponad rieku Revúca je mimoriadne vyťažený.

Radnica dostala na realizáciu dotáciu.


David Púchovský.

David Púchovský roky pracoval pod ľuďmi zo Smeru.


3
Dievčatá dosiahli skvelý úspech.

Juniorky MBR Ružomberok skvelým spôsom ovládli majstrovstvá Slovenska v basketbale dievčat junioriek (U 19) v Košiciach.


Ján Svrček
  1. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (23. - 29.5.1925)
  2. Vladimír Bojničan: Čo mi chýbalo v článku od Michala Havrana: „Spoločnosť rozvrátená politikou“
  3. Branislav Hláčik: Superpozícia 4
  4. Marek Namešpetra: Mokrý svet
  5. Viktor Pamula: Markíza a Vlny
  6. Roman Kebísek: Štefánikova priateľka Weissová o ňom: Je to dobyvateľ
  7. Marián Kozák: Protikorupčný festival Pucung 2025 v Košiciach
  8. Adam Austera: Nečakaný ťah juhokórejského Samsungu: Nový ultratenký S25 Edge má vymazať predchádzajúci 30 % pokles ceny akcií
  1. Matej Galo: Tibor Gašpar, ste hluchý, nemý, slepý alebo čo? 29 073
  2. Viktor Pamula: Slovenský zväz ľadovej hanby 17 043
  3. Miroslav Ferkl: Stupnica Ficovej nenávisti 10 104
  4. Anna Brawne: Pridrahý Robo, nebolo tých klamstiev už dosť? 8 059
  5. Ivan Čáni: Pobavený Fico ako nevinné batoľa. 7 617
  6. Věra Tepličková: Keď sa bojíš valašky 7 235
  7. Branko Štefanatný: Hráči z KHL nie, Šatan nie! 6 873
  8. Vlado Jakubkovič: Ukážte rozstrieľané brucho. 6 417
  1. Roman Kebísek: Štefánikova priateľka Weissová o ňom: Je to dobyvateľ
  2. Radko Mačuha: Fico je kráľ politickej džungle.
  3. INESS: Energetická pomoc – adresnosť v nedohľadne
  4. Věra Tepličková: "I napriek tomu, že ste žena, buďte slušná."
  5. Radko Mačuha: Šmejdi" sa menia. Predražené hrnce nahradili politikou.
  6. Tupou Ceruzou: Pandemická
  7. Radko Mačuha: "Rež a rúbaj do krve po Šimečkovej kotrbe" dokial Fico na Slovensku, pánom nebude.
  8. Věra Tepličková: Keď sa Lojza Hlinu bojí už aj generál

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu