LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ. Rad mikulášskej mestskej polície posilnil dvojročný nemecký ovčiak. Jeho úlohou bude upokojiť vyhrotené situácie a vzbudzovať rešpekt.
„Aj vďaka nemu budú ulice nášho mesta bezpečnejšie,“ sľubuje si od prvého policajného psa primátor mesta Liptovský Mikuláš Ján Blcháč.

Nový prírastok sa volá Fajo a tak ho bude oslovovať aj psovod. Bude však mať aj druhé meno, ktoré mu vymyslia obyvatelia.
„Na služobnej veste bude mať aj meno, ktoré mu vyberú obyvatelia mesta, aby si prvého mikulášskeho policajného psa tak trochu osvojili,“ priblížil primátor.
Návrhy na meno zbierajú od stredy 20. novembra na sociálnych sieťach.
Pomáha pri konfliktoch
Služobného psa budú policajti využívať najmä počas kultúrno-spoločenských akcií v meste.
„Počas podujatí prichádzame do styku s agresívnymi ľuďmi, ktorí sú často pod vplyvom alkoholu. Hliadka so psom u nich prirodzene vzbudí väčší rešpekt,“ vysvetlil náčelník Stanislav Bargel s tým, že pes im bude takto pomáhať predchádzať konfliktným situáciám.
Nemecký ovčiak bude mestských policajtov sprevádzať aj počas preventívnych aktivít. Využijú ho napríklad pri ukážkach zadržania páchateľa a taktiež pri opise policajnej kynológie.
„Nový kolega je plne vycvičený a pripravený na výkon služby. Ešte ho spolu so psovodom čaká preskúšanie v Bratislave. Obyvatelia ho najbližšie uvidia počas Mikulášskeho jarmoku,“ približuje Bargel.
Bude mať len jedného pána
Fajo je poriadkový pes, vycvičili ho najmä na zadržanie páchateľa. Ako ďalej približuje náčelník, poriadkové psy musia byť tvrdé, razantné, so silným ochranárskym inštinktom a mimoriadne poslušné.
„Bude pre nás veľkou pomocou, pretože so skúseným psovodom nám ušetrí množstvo síl, ktoré môžeme nasadiť v rámci štandardného týždňa, kedy policajtov potrebujeme podstatne viac,“ doplnil Bargel.

Psovodom sa stane Stanislav Uličný. Služobný pes totiž môže mať výlučne jedného pána.
„Medzi psom a psovodom musí nastať chémia, musí si zvyknúť na jedného človeka, ktorý mu bude ako jediný dávať povely. Nie je možné, aby sme ho učili počúvať viacerých ľudí, pretože ktokoľvek by ho neskôr oslovil na ulici, pravdepodobne by ho počúvol a nemohol by správne vykonávať službu,“ objasňuje náčelník Bargel.