LIPTOV. Pôsobenie Liptovského Hrádku v tretej najvyššej súťaži trvalo osem sezón a teraz, mesto s vyše 7-tisíc obyvateľmi, bojuje s 15-timi bodmi v šiestej lige. Dôvod? Nie sú peniaze. Jediným mecenášom je, a aj bolo mesto, tak ako je možné, že sa Liptovský Hrádok dostal až do tretej ligy, ktorú dokonca vyhral?
Podľa súpisiek z archívu Futbalnetu by mala byť odpoveď jednoduchá: MFK Ružomberok. Už od prvej sezóny (2014/2015) Liptovského Hrádku v tretej lige STRED mali hneď niekoľko hráčov z MFK Ružomberok, do Liptovského Hrádku buď prestúpili alebo tam hosťovali. Boli to napríklad hráči Miroslav Almaský či Michal Babic, ktorý v debutovej sezóne Liptovského Hrádku v tretej lige nastrieľal úctyhodných 20 gólov.
„Do štruktúr som veľmi nevidel, no v tom čase pravdepodobne prebehol „obchod“ s juniorkou Ružomberka a ich hráči prišli hrať do Liptovského Hrádku. Keď sa človek pozrie na staré súpisky Liptovského Hrádku, uvidí vyše 90 percent hráčov z Ružomberka,“ spomínal Ján Hanula, ktorý bol v tom čase tréner mládeže v Liptovskom Hrádku, následne hospodárom a neskôr sa stal predsedom klubu.

Hasprove figúry
Kým v sezóne 2014/2015 viedol ako tréner mužstvo Liptovského Hrádku Eduard Mydliar, ktorý je v súčasnosti kormidelníkom piatoligovej Závažnej Poruby, v ďalšej sezóne ho vystriedal tréner Ján Haspra mladší.
Podľa slov Hanulu, práve Haspra mal vplyv na príchod hráčov z junioriek Ružomberka do Liptovského Hrádku. „Ján Haspra trénoval hráčov, ktorých si pri angažmáne v Liptovskom Hrádku zavolal do klubu,“ povedal Hanula.
S Hasprom prišli aj výsledky. V jeho prvej sezóne v klube skončil Liptovský Hrádok v tretej lige na bronzovej priečke. V ďalšej sezóne získal 74 bodov a hrádockí futbalisti ovládli súťaž s pohodlným náskokom 25 bodov.

Práve Ján Haspra dostal klub do celoslovenského povedomia oslavami po víťazných zápasoch, v ktorých spolu s celým tímom robil figúry. Legendárne video sa dostalo aj do celoslovenských športových novín. V tom čase hrali za klub také mená ako Marek Zsigmund (FC Košice), Mário Mrva (FK Železiarne Podbrezová) či Matej Čurma (MFK Zvolen), ktorý v roku 2021 vyhral so Spartakom Trnava Slovenský pohár.
Aj toto sa dozviete
- Kde nastal zlom v Liptovskom Hrádku,
- aké boli dôvody nepostúpiť do druhej ligy,
- prečo museli v klube zmeniť filozofiu a hrať pre radosť.
„Občas si aj poplačem, bolo to krásne a úspešné obdobie. Na oslavy po zápasoch si pamätám, ešte nemám alzheimera. Káder, ktorý som viedol, sa trénoval skvelo. Niektorí futbalisti, ktorí prišli, mali zamestnanie, nemali finančné problémy a futbal mali popri práci ako hobby. Okrem toho, boli povahovo perfektní a veľmi som si ich vážil. Pred majstrovskou sezónou nemohol nik čakať, že vyhráme súťaž o 25 bodov. Až počas sezóny, ktorá išla do finále, sme s tým začali rátať,“ povedal Haspra.
Oslavy titulu neboli také, ako by si niekto predstavoval, pretože klub nechcel postúpiť vyššie z finančných dôvodov.
„Nekonali sa žiadne veľké oslavy. Vedelo sa, že sa nepôjde vyššie a preto bola nálada mierne sklesnutá. Celé to ako keby stratilo zmysel, päť kôl do konca sezóny sme už vedeli, že nepôjdeme do druhej ligy. Miesto toho, aby bola eufória, nebolo nič,“ ozrejmil Haspra.