BEŇADIKOVÁ. Musia sa pripraviť na rozkopávky a obmedzenia.Na druhej strane však budú mať stabilné dodávky pitnej vody bez kolísania tlaku vo vodovodoch. V Beňadikovej sa objavuje problém s dodávkou vody.
Obec pri Liptovskom Mikuláši je napojená na jeden skupinový vodovod spolu s Liptovským Jánom, Podturňou a Uhorskou Vsou.
Ak je v Liptovskom Jáne veľa turistov, obyvatelia Beňadikovej to cítia. Voda im z kohútikov tečie pomaly a tlak je slabý. Problém riešia čiastočne tak, že si kupujú zariadenia na zvyšovanie tlaku vody.

Liptovská vodárenská spoločnosť uspela v žiadosti o nenávratný finančný príspevok. Z eurofondov získala takmer pol milióna eur, za ktoré problém obyvateľov Beňadikovej vyrieši.
Celú dedinu napoja na veľký skupinový vodovod susedného Liptovského Mikuláša.
Nemôžu pripájať nové domy
„Obec Beňadiková je v súčasnosti napojená na skupinový vodovod v Liptovskom Jáne, ale počas odberových špičiek nestačí zabezpečiť dostatok vody na zásobovanie obyvateľov Beňadikovej z dôvodu nižšieho tlaku. Zároveň naň už nie je možné pripojiť ďalších odberateľov v rámci prípadného rozvoja obce,“ potvrdil Matej Géci, generálny riaditeľ Liptovskej vodárenskej spoločnosti.
Výstavba prívodu vody do Beňadikovej podľa Géciho situáciu vyrieši a zabezpečí dostatočné množstvo pitnej, úžitkovej a požiarnej vody pre obyvateľov s tlakom v potrubiach podľa požadovaných noriem z vodojemu na Podbrezinách.
„Znamená to, že obec Beňadiková sa odpojí od skupinového vodovodu Liptovský Ján a pripojí sa na vodovod Liptovský Mikuláš. Pre havarijné prípady ostane napojenie na Liptovský Ján funkčné,“ ozrejmil Géci.
Domáci majú obavy
Pýtali sme sa v Beňadikovej na to, čo hovoria na zmenu systému dodávky pitnej vody do ich rodinných domov. Názory boli opatrné, ľudia nechceli byť menovaní, no redakcia ich totožnosť pozná.
„Pripoja nás na vodovod, ktorý má vodu z Liptovskej Porúbky, teda budeme mať tú istú vodu, ako na Podbrezinách. Vytvára na spotrebičoch veľmi rýchlo vodný kameň, bojíme sa, čo to urobí s našimi bojlermi, to nie je lacná záležitosť ako rýchlovarná kanvica,“ reagoval muž z Beňadikovej.

Miestni majú rešpekt aj pred technickým stavom súčasného vodovodu, ktorý v dedine postavili ešte pred 40 rokmi. „Kto vie, či tie naše rúrky vydržia podstatne vyšší tlak vody,“ dodal ďalší.
Stavať ho budú desať mesiacov
Liptovská vodárenská spoločnosť vyhlásila verejnú súťaž na zhotoviteľa stavby a nedávno ju vyhodnotila.
„Proces ešte pokračuje schválením dodávateľa, ktorý vzišiel z výberového konania. Výstavba by sa mala začať na jar 2025 v závislosti od počasia a potrvá 10 mesiacov,“ doplnil riaditeľ LVS.
Obyvatelia Beňadikovej sa teda musia pripraviť na rozkopávky, no tie by nemali výrazne ovplyvniť bežný život v dedine. Celková dĺžka napojenia na mestský vodovod je takmer1900 metrov.
„Časť, približne 180 metrov, bude riešená mikrotunelovaním,teda bezvýkopovou metódou do súčasných potrubí. Vo zvyšnej časti dĺžky budú nové rozvodné systémy verejného vodovodu uložené do zeme popri železnici,“ opísal Géci.
Liptovská vodárenská spoločnosť získala na výstavbu prívodu vody do Beňadikovej z Európskeho fondu regionálneho rozvoja prostredníctvom Ministerstva investícií,regionálneho rozvoja a informatizácie Slovenskej republiky finančný príspevok vo výške takmer 485-tisíc eur, čo predstavuje 92 percent oprávnených nákladov na stavbu.
Z vlastných zdrojov zaplatia vodárne 42-tisíc eur. Nové prepojenie Beňadikovej na mestský vodovod bude stáť dovedna 530-tisíc eur.
Liptovského Jána sa zmena nedotkne Odpojenie Beňadikovej od spoločného vodovodu obyvatelia Liptovského Jána nepocítia. V Liptovskom Jáne je vo vodovode dostatočný tlak.
„Nevyskytujú sa tam problémy s nedostatkom pitnej, úžitkovej a požiarnej vody. Takéto problémy sa vyskytovali len v Beňadikovej. V Liptovskom Jáne vodný zdroj postačuje na zásobovanie vodou. Po odpojení Beňadikovej zo SKV Liptovský Ján sa situácia nezmení,“ dodal Géci.
