LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ. Prepúšťanie odborných zamestnancov z inštitúcií spadajúcich pod rezort životného prostredia sa priamo dotklo aj Liptovského Mikuláša.
„Všetci sa boja, je tu veľmi napätá atmosféra. Reálne hrozí, že viacerých z nás prepustia,“ povedal nám zamestnanec Slovenského múzea ochrany prírody a jaskyniarstva v Liptovskom Mikuláši.

V múzeu má prísť podľa našich zdrojov o prácu 40 percent zamestnancov.
Múzeum je príspevkovou organizáciou ministerstva životného prostredia, pod dohľad si ho zobral Štefan Kuffa, štátny tajomník ministerstva životného prostredia.
Ten sa zviditeľnil v súvislosti s múzeom v lete tohto roka, keď malo dôjsť na jeho príkaz k zmene expozície. Kuffovi malo prekážať znázornenie pohanskej obety z obdobia pred narodením Krista.
K odchodu zamestnancov má dôjsť postupne
Naša redakcia sa rozprávala s rôznymi zamestnancami múzea, ktorí potvrdili, že sa chystá veľké prepúšťanie. To môže výrazne ohroziť fungovanie jediného múzea svojho druhu na Slovensku. Zamestnanci sa boja, preto nechceli zverejniť svoje mená. Rozprávali sme sa s nimi nezávisle od seba, informácie sa zhodovali.
V múzeu aktuálne pracuje 38 ľudí, pritom v roku 2020 ich bolo ešte 45. Ide o vysoko odborných zamestnancov, výskumníkov, odborných pedagógov s vysokými školami a praxou. Viacerí múzeu zasvätili celý svoj profesijný život.
„Prepúšťať sa má vo viacerých vlnách. Cieľom má byť prepustenie 15 ľudí,“ zhodli sa naše zdroje z múzea s tým, že prvá vlna prepúšťania prišla v týchto dňoch.
„Dôvodom má byť šetrenie. Ale ak je cieľom ministerstva prepustiť postupne 15 kvalifikovaných odborníkov, múzeum s tak širokou činnosťou to môže reálne ohroziť,“ povedal nám ďalší zamestnanec.
Zaujímavosťou je, že okrem kovidových rokov bolo múzeum v zisku. Rok 2023 bol rekordným, múzeum hospodárilo so ziskom takmer 130-tisíc eur.
Unikátne zameraním aj odbornou činnosťou
Slovenské múzeum ochrany prírody a jaskyniarstva v Liptovskom Mikuláši je jediné svojho druhu na Slovensku.
Venuje sa nielen múzejnej činnosti a vzdelávaniu, ale aj rozsiahlemu výskumu, dokumentácii, archívnictvu.
Sú to práve liptovskomikulášski múzejníci, ktorí skúmajú napríklad jaskyne nielen z hľadiska speleológie, ale aj archeológie. Pre verejnosť organizujú rôzne vzdelávacie podujatia a odborné semináre. Vzniklo ešte v roku 1930 najprv ako Múzeum slovenského krasu.

Múzeum prešlo v rokoch 2011 až 2015 obrovskou rekonštrukciou za desať miliónov eur. Obnovili nielen budovu samotnú, ale aj expozičnú časť a múzeum sa vďaka tomu radí k najmodernejším a najkvalitnejším na Slovensku.
Ministerstvo nereagovalo
O vyjadrenie sme požiadali aj ministerstvo životného prostredia. Chceli sme vedieť dôvody znižovania stavov zamestnancov v múzeu, koľko ľudí plánuje z múzea prepustiť, zaujímal nás aj kľúč, podľa ktorého má dôjsť k rušeniu pracovných miest.
Pýtali sme sa aj na predpokladanú ročnú úsporu na mzdách. Ministerstvo do našej uzávierky neodpovedalo.
