RUŽOMBEROK. Obľúbené miesto Ružomberčanov prešlo dlho odkladanou obnovou. Mesto v uplynulých týždňoch dokončilo druhú etapu revitalizácie Kalvárie. V pláne je aj rekonštrukcia kalvárskeho kostolíka.
Jedna z najstarších kalvárií na Liptove stojí na kopci nad Ružomberkom. Tvorí ju 14 zastavení krížovej cesty a na jej vrchole Kostol Povýšenia svätého Kríža.

Revitalizáciu vyhľadávanej vychádzkovej lokality odštartovalo mesto pred dvoma rokmi. Vybudovalo vtedy novú cestu, ktorou odklonili autá od krížovej cesty. Dosiaľ totiž pomedzi jednotlivé kaplnky viedla stará asfaltová komunikácia, podľa niektorých miestnych bola nevhodne trasovaná, pretože prejazd áut narúšal pietne miesto.

Po výstavbe „obchvatu“ krížovej cesty pokračovala radnica v druhej etape obnovy. Počas nej pôvodnú asfaltovú cestu postavenú ešte v 70. rokoch odstránili a namiesto nej vydláždili nový takmer 350-metrový chodník pre peších z čadičových kociek.
V článku sa dozviete aj:
- ako obnovili obľúbenú lokalitu,
- prečo Kalvária stále nie je právoplatnou kultúrnou pamiatkou,
- ako rezort kultúry vysvetľuje, prečo konanie trvá už dva roky,
- aké plány majú s kalvárskym kostolíkom.
„Na miestach, kde je 18 stupňové stúpanie, osadila samospráva lavičky na odpočinok,“ priblížil hovorca mesta Vladimír Miškovčík. Pribudol aj spojovací chodník k asfaltovej ceste z mlatového povrchu a tiež betónová lavica so sedením a výhľadom na mesto. Práce zahŕňali aj predprípravu na osvetlenie kaplniek.
Hotové dielo, ktoré realizovala spoločnosť Riline, už oficiálne odovzdali do užívania. Radnica v druhej etape investovala 179-tisíc eur, sumou 70-tisíc sponzorsky prispel podnik Mondi SCP.
Neprávoplatná pamiatka
Na podobu ružomberskej Kalvárie a jej okolia bude mať vplyv aj to, či ju napokon uznajú za národnú kultúrnu pamiatku. Mohla by to byť prípadná stopka pre developerské projekty. Pokusy o zástavbu tu už boli.