LIPTOVSKÉ SLIAČE. Liptáci už netrpezlivo počítajú mesiace a čakajú na otvorenie diaľničného úseku Hubová – Ivachnová. Očakávajú najmä podstatné zníženie dopravnej záťaže v meste.
Na kalendár pozerajú aj obyvatelia najväčšej dediny na Liptove. Do Liptovských Sliačov vedie len jediná oficiálna prístupová cesta. Tá sa napája na extrémne vyťaženú cestu 1/18 medzi Ružomberkom a Ivachnovou. Ľudia cestujúci z východu na západ vedia, že ide o cestu, na ktorej sú kolóny dennou samozrejmosťou.
Odbočiť na cestu, po ktorej ide celý tranzit, je z Liptovských Sliačov mimoriadne nebezpečné, miestni musia dlho čakať, kým sa v rade áut vytvorí medzera, alebo sa spoliehať na vodičov, ktorí zastavia a pustia ich z vedľajšej cesty.
Podľa posledného sčítania dopravy z rokov 2022 a 2023 prejde úsekom denne 26-tisíc áut. Ide o jednu z najviac vyťažených ciest na Liptove.

Diaľnica domácim pomôže, ale len čiastočne. Odkloní dopravu v smere východ -západ, teda medzi Bratislavou a Košicami. Rovnako aj autá smerujúce na Oravu a do Poľska by sa mali ceste už vyhnúť, z diaľnice zídu až za Likavkou. No miestna doprava a doprava na Banskú Bystricu a ďalej juh Slovenska na ceste prvej triedy ostane.
Časté dopravné nehody
Obyvatelia Liptovských Sliačov rozbehli petíciu, ktorou žiadajú riešenie nebezpečnej križovatky.
„Cieľom tejto petície je poukázať na vážny problém dopravnej bezpečnosti pripojenia cesty 2220 z Liptovských Sliačov na cestu I/18. Cesta z obce Liptovské Sliače, ktorá má približne 3700 obyvateľov, sa kolmo pripája na cestu 1. triedy I/18. Hustá a plynulá doprava na tejto ceste, ktorá v súčasnosti nahrádza diaľnicu, robí predovšetkým výjazd z obce mimoriadne nebezpečným. Ide o miesto s výskytom a rizikom častých a vážnych dopravných nehôd,“ hovorí Juraj Záhradník, jeden z iniciátorov petície.
Petíciu podpísalo elektronicky zatiaľ 600 obyvateľov Liptovských Sliačov, ďalších približne 200 podpisov majú na klasických papierových hárkoch.
Podpisy plánujú zbierať do konca marca. Adresovať ju chcú Slovenskej správe ciest, ktorá je správcom cesty 1/18. Na vedomie pošlú petíciu aj Žilinskému samosprávnemu kraju, ten je správcom cesty vedúcej z obce, ktorá vytvára kolíznu križovatku.
Riešenie chcú nechať na odborníkov
Záhradník v petícii poukazuje na to, že aj keď dlho očakávané spustenie diaľnice cestu odľahčí od tranzitnej dopravy, rovný charakter cesty a menší počet áut navedú vozidlá na podstatne rýchlejšiu a tým nebezpečnejšiu jazdu.
„Skúsenosť potvrdzuje, že je, paradoxne, ľahšie sa pripojiť na hlavnú cestu, keď sú zápchy, keď sú vozidlá spomalené a len vďaka ohľaduplnosti a ústretovosti vodičov umožňujú pripojenie sa na hlavnú cestu. Zároveň bude cesta I/18 stále hodne využívaná v napojení na Banskú Bystricu,“ vysvetľujú v petícii.

Záhradník zdôraznil, že úmyselne nenavrhujú riešenia, i keď o nich domáci hovoria.
„Nedovolíme si hovoriť, čo treba alebo netreba, nie sme odborníci na dopravu. Veríme v odbornú fundovanosť dopravných inžinierov Slovenskej správy ciest, ktorí vedia a poznajú možnosti riešenia toho, ako urobiť križovatku bezpečnou,“ povedal.
Obec sa problém pokúšala riešiť už viackrát
„Z obce šlo už množstvo žiadostí a potom aj sťažností na zlú bezpečnostnú situáciu na križovatke,“ vysvetlil Milan Frič, starosta Liptovských Sliačov. Na nebezpečnú križovatku upozorňuje neustále Slovenskú správu ciest aj Národnú diaľničnú spoločnosť. Tá robila na štátnej ceste 1/18 niekoľko kompenzačných opatrení pre meškajúcu diaľnicu. „Povedali nám len toľko, že spustením diaľnice sa cesta odľahčí a pomôže to. Ďalej sa nikto nestará. Neverím, že ak sa s križovatkou doteraz nepodarilo nič urobiť, zmení sa to teraz,“ povedal sliačanský starosta.
Čo na to cestári
„Petičný výbor informoval Slovenskú správu ciest o iniciatíve občanov obce Liptovské Sliače, výsledkom ktorej bude Petícia za vyššiu bezpečnosť križovatky z Liptovských Sliačov s ukončením na konci marca 2025. Súčasťou informácie bolo aj znenie pripravovanej petície,“ reagovala Jana Lukáčová, hovorkyňa Slovenskej správy ciest.
Doplnila, že Slovenská správa ciest v predchádzajúcom období neuvažovala o úprave križovatky. „Po doručení petície sa jej obsahu a cieľu budeme venovať v súlade so zákonnými pravidlami,“ uzavrela.
Oslovili sme aj správcu cesty tretej triedy, ktorá tvorí kolíznu križovatku.
Ako vysvetlila Eva Lacová, hovorkyňa Žilinského samosprávneho kraja, župa zatiaľ neeviduje oficiálny podnet na riešenie križovatky ciest prvej a tretej triedy pri Liptovských Sliačoch.
„Sme pripravení byť súčinní pri hľadaní riešenia so Slovenskou správou ciest, ktorá je správcom nadradenej cestnej infraštruktúry I/18,“ povedala.