LIPTOV. Uplynulý víkend v Liptovskom Mikuláši patril pretekom v boulderingu. V lezeckej hale Lozilla sa minulú sobotu stretlo vyše 150 nadšencov z celého Slovenska. Bouldering je lezenie na nižšie položené skaly alebo v tomto prípade umelú stenu bez použitia lana či istenia. Namiesto toho sa pod lezcov pokladajú hrubé matrace, tzv. bouldermatky alebo "crash pady", ktoré chránia lezcov v prípade pádu.
V hale, kde postavili novú lezeckú stenu LoZillu sa v minulosti opravovali autobusy. Podľa slov Mateja Huleja, jedného z organizátorov pretekov stála investícia zatiaľ 800-tisíc eur. Stena LoZilla má lezeckú plochu 600 štvorcových metrov a patrí k jednej z najväčších na Slovensku.
„Spoločne s Marekom Repčíkom a Hugom Schullerom sme sa rozhodli, že využijeme starú halu a postavíme v nej lezeckú stenu. Sme radi, že sme nemuseli budovu zbúrať, ale využiť ju a vytvoriť veľmi príjemný adaptovaný priestor , čo sa nie vždy podarí. V zvyšných častiach plánujeme ešte dostávať rôzne treningové a posilovacie zóny. Prestavba nám trvala vyše roka,“ rozhovoril sa Matej Hulej,“ jeden z organizátorov pretekov
Loziť mohol ktokoľvek
Preteky zahŕňali ľahšie aj náročnejšie cesty, čím umožnili zapojiť sa amatérom i profesionálnym športovcom. „Prišlo až 150 pretekárov, z tohto pohľadu sme veľmi spokojní s podujatím. Bol to otvorený formát preto, aby si lezenie mohol vyskúšať každý. Nešlo čisto len o preteky, ale aj o to, aby ľudia, ktorí prišli, vyšli viacero ciest a kvalitne si zaliezli. Súťažiaci, ktorí cestovali do Liptovského Mikuláša aj dve hodiny, si mohli plnohodnotne vyliezť rôzne cesty“ poznamenal Matej Hulej.
Lezecká stena mala pre preteky špeciálne postavených 35 bouldrov, teda ciest, ktoré si mohli súťažiaci vyskúšať. Stena v Liptovskom Mikuláši má takýchto ciest vyše sto. Víťazom sa stal Martin Matušek, ktorý ako jediný vyliezol všetkých 35 bouldrov.
„Bolo náročné pripraviť stenu tak, aby vyhovovala každému. Upravili sme ju pre úplných začiatočníkov, ale aj expertov. Šesťročným deťom sa podarilo vyliezť okolo 4 bouldrov, no priemer u ostatných pretekárov bol 20 vylezených bouldrov,“ poznamenal Hulej, ktorý sa lezeniu venuje už 35 rokov.
Olympijský šport
Bouldering ako samostatná disciplína má svoje korene už v 19. storočí. Sprvu slúžil ako tréning pre horolezcov, pretože je bezpečnejší, lezci nelezú vo výškach, kde hrozí pád. Takto trénujú najmä techniku. V súčasnosti je to olympijský šport, ktorý mal svoju premiéru na Letných olympijských hrách v Tokiu 2021 (kvôli pandémii COVID-19 odložených z roku 2020).
„Lezeniu rastie popularita po celom svete. Dalo by sa povedať, že je to sexy trend. Lezenie je zábavné, stretáva sa tu komunita, je veľmi zdravé dokonca aj pre deti vo vývoji, lebo všestranne a zdravo zaťažuje celé telo, priaznivo pôsobí na chrbticu, dokonca mnoho fyzioterapeutov odporúča pacientom, aby chodili liezť a zdravo posilňovali chrbtové svalstvo. Nie nadarmo ho zaradili do olympijských hier.