Tá sa presunie do poľskej prevádzky firmy Moltech so sídlom v Sulecine. Útlm výroby sa dotkne všetkých viac ako šesťsto zamestnancov. Rozhodlo o tom vedenie spoločnosti Molex International Inc. V roku 1996 totiž spoločnosť Moltes,s.r.o. vznikla ako spoločný podnik Tesly Liptovský Hrádok a.s. a americkej firmy Molex International Inc. Zaujímalo nás, prečo vedenie Molexu rozhodlo presunúť výrobu montážnych káblov zo zabehnutej a úspešnej spoločnosti Moltes v Liptovskom Hrádku do poľského Moltechu? „Zákazníci Molexu v rámci celosvetovej tendencie vytvárajú veľký tlak na znižovanie cien výrobkov. Jednou z ciest znižovania cien je znižovanie výrobných nákladov.
Liptovskohrádocký Moltes a Moltech v Sulecine sú veľmi podobne orientované jednotky a vo svojich aktivitách často využívali prevoz polovýrobkov z jedného výrobného závodu do druhého. Zlúčením týchto dvoch závodov dosiahne Molex výrazné zníženie nákladov na dopravu, čo predstavuje významnú položku finančných prostriedkov,“ dozvedeli sme sa od Miloša Somoru, riaditeľa vonkajších vzťahov spoločnosti Molex Slovakia so sídlom v Kechneci pri Košiciach. Podľa jeho slov je integrovanie aktivít Moltesu do Poľska reálnym predpokladom k významnému zníženiu nákladov a zvýšeniu konkurencieschopnosti výrobkov Molexu vo svete. Ak by takéto opatrenie spolu s ďalšími krokmi firma neurobila, mohla by strata konkurencieschopnosti ohroziť jej postavenie na trhu. Pripomeňme, že Molex Incorporated je globálnym výrobcom elektronických a elektrických prepojovacích systémov a systémov založených na optických vláknach s takmer osemdesiatročnou tradíciou. Vo svete zamestnáva viac ako dvadsať tisíc ľudí, prevádzkuje 55 výrobných podnikov v 19 krajinách. Centrálu má v americkom meste Lisle v štáte Illinois.
Do Sulecinu kvôli vlastníctvu pozemku
Moltes je však druhý najväčším zamestnávateľom v liptovskomikulášskom okrese. Zo šiestich stoviek zamestnancov, ktorí prídu o zamestnanie, bude môcť alebo chcieť prijať ponúknutú pracovnú príležitosť v poľskom Moltechu alebo v Molexe pri Košiciach zrejme len zlomok z nich. Pre zamestnancov Moltesu by bolo výhodnejšie, keby sa výroba zo Sulecinu presunula do Liptovského Hrádku. Hoci zastavenie výroby je už naplánované a má sa uskutočniť v dvoch etapách, opýtali sme sa Miloša Somoru, či nie je možné ešte vývoj situácie obrátiť takýmto smerom. „Vedenie Molexu rozhodlo o integrácii svojich aktivít do Poľska, a nie opačne, aj preto, lebo pozemok pod existujúcim závodom v Sulecine je jeho majetkom. Pre Molex je teda výhodnejšie investovať do prístavby na svojom pozemku, do ktorej včlení výrobu z Moltesu “ vysvetľuje Miloš Somora a jedným dychom dodáva: „Musím zdôrazniť, že rozhodnutie Molexu rieši výlučne obchodné aspekty a nemá vôbec nič spoločné s kvalitou práce našich kolegov v Liptovskom Hrádku na všetkých úrovniach – od generálneho riaditeľa až po povestného posledného operátora. Nemá tiež nič spoločné s tým, že by dôvodom odsunu bola neprimeraná výška nájmu zo strany prenajímateľa, akciovej spoločnosti TESLA Liptovský Hrádok a.s., pretože výška nájmu bola vzájomne fixne dohodnutá a mohla sa upravovať len o výšku inflácie stanovenú štatistickým úradom na jednotlivé roky. Výsledky Moltesu boli za desať rokov svojej existencie každý rok lepšie, preto ani pre vedenie Molexu nebolo jednoduché takéto rozhodnutie urobiť.“
Moltes daňové prázdniny nemal
Do konca septembra sa na výrobných aktivitách v Moltese ani na počte zamestnancov nebude nič meniť. Od októbra do konca februára budúceho roka sa budú postupne presúvať výrobné zariadenia a výrobné projekty z Liptovského Hrádku do Sulecinu a 28. február 2006 bude posledným dňom existencie liptovskohrádockého Moltesu. Bol by to presne deň desiatych narodenín výrobného podniku. V tejto súvislosti prenikajú na verejnosť informácie o údajných špekuláciách Molexu, ktorý vraj využil desaťročné „daňové prázdniny“ a po ich skončení sťahuje výrobu zo Slovenska do Poľska. „Tieto informácie nie sú pravdivé, pretože Moltes na Slovensku nedostal a teda ani nevyužil žiadnu formu štátnej pomoci. Ani pri jeho založení, keď ešte slovenská legislatíva vôbec neriešila príchod zahraničných investorov formou štátnej pomoci, ani počas ďalších rokov vláda Slovenskej republiky nedotovala aktivity Moltesu žiadnou štátnou pomocou, vrátane daňových prázdnin,“ hovorí Miloš Somora.
Odškodňovací program na zmiernenie dôsledkov
Všetci zamestnanci Moltesu, vrátane manažmentu, musia teda rozhodnutie majiteľov Molexu zobrať ako fakt, hoci veľmi nepríjemný a bolestný. „Na aspoň čiastočné zmiernenie dôsledkov tejto situácie pripravil Molex nadštandardný odškodňovací program nad rámec Zákonníka práce. Jeho súčasťou je tiež zabezpečenie agentúry, ktorá bude ľuďom poskytovať profesionálnu podporu pri hľadaní ďalšieho zamestnania. Molex je väčšinovým majiteľom Moltesu. Od toho, ako sa rozhodne naložiť so svojím podielom, do istej miery závisí aj ďalší osud zamestnancov. „Nie je vylúčené, že Molex svoj podiel ponúkne niektorému výrobcovi na Slovensku alebo v zahraničí. Ak by sa podarilo nájsť nástupnícku organizáciu, do veľkej miery by sa zmiernili osobné problémy ľudí, ktoré svojím krokom Molex vyvolal,“ dodáva Miloš Somora s tým, že takéto riešenie by bolo pre všetkých najlepšie.