Liptovský Mikuláš – Bolo to dvakrát menej, ako v rovnakom období minulého roku. Mesiac júl však priniesol vytriezvenie – alkohol v tento mesiac asistoval až v 10 prípadoch, z toho v jednom išlo o cyklistu. Napriek tomu dôvod na spokojnosť nepominul – do konca júla alkohol síce zavinil 24 dopravných nehôd, stále to však je o tretinu menej, ako vlani.
Vďaka bezpečnejšej diaľnici sú nehodovými úsekmi horného Liptova najmä prejazdy mestami Liptovský Hrádok a Liptovský Mikuláš. Šokujúci je najmä hlavný cestný ťah od Hotela Jánošík po bývalý Maytex - na jeden kilometer tu vlani pripadlo viac ako 30 nehôd, na zaradenie do kategórie nehodového úseku by ich „stačilo“ 13. „Približne polovicu zrážok zavinilo nedodržanie vzdialenosti medzi idúcimi vozidlami. Našťastie, takéto prípady sa končia väčšinou bez zranení,“ hovorí Juraj Kučera z Dopravného inšpektorátu L. Mikuláš. Približne dva kilometre dlhý nehodový úsek si vlani nevyžiadal žiadnu ľudskú obeť, ale „len“ štyri ťažko a 12 ľahko zranených. V piatich prípadoch boli účastníkmi nehody chodci. „Problémom je, že na tomto úseku vedú priechody pre chodcov cez viaceré jazdné pruhy. V jednom auto zastaví a dá prednosť chodcovi, v druhom pruhu tak ale vodič nespraví,“ popisuje jednu z najvážnejších kolíznych situácií J. Kučera.
Z pohľadu polície je pre bezpečnosť v meste rozhodujúce najmä zvýšenie ohľaduplnosti vodičov, dodržiavanie potrebnej vzdialenosti medzi vozidlami a rešpektovanie maximálne povolenej rýchlosti. Mikulášskym policajtom však chýbajú peniaze na nákup techniky, ktorá by im pomohla v boji proti hazardérom. V meste nie je a ani dlho nebude stacionárny radar, ktorý by napríklad pred nemocnicou v Palúdzke prinútil spomaliť skutočne každého vodiča. A to nielen vtedy, keď tam „parkuje“ policajné auto s radarom. Rovnako chýbajú kamery na križovatkách, zachytávajúcich vodičov, čo nerozoznávajú oranžovú a červenú farbu. Dopravný inšpektor J. Kučera aspoň sľubuje, že popri meraní rýchlosti sa policajné hliadky ešte viac zamerajú na rešpektovanie priechodov pre chodcov.