LIPTOV. Bol mladým chlapcom z dediny, ktorý si točil videá a krátke filmy. Spočiatku na kameru na tlačidlovom telefóne, aj to aj za sprievodu úsmevných pohľadov okolia. Dnes má čerstvo za sebou premiéru svojho celovečerného filmu.

Martin Bereta z Ľubochne pretavil na plátno svoj námet spred vyše desiatich rokov. Premiéru rozprávky Pod krídlami draka uviedli počas Vianoc v Hubovej.
Dobová rozprávka
„Rozprávka sa odohráva na prelome 17. a 18. storočia. Ide o typickú zápletku, boj dobra so zlom, pričom dobro reprezentuje mladý junák Filip, ktorý putuje vtedajším Uhorskom a potýka sa s rôznymi nástrahami, ktoré mu táto cesta prináša, v podobe mýtických bytostí z našich povestí, ale aj reálnych postáv z našej histórie,“ približuje režisér a kameraman Martin Bereta.

Dodal, že pri filme vychádzali aj z miestnych „povedačiek“, ktoré si ľudia generačne odovzdávali.
Do filmu zakomponovali aj typické obyčaje, ktoré v dedinách pretrvávajú oddávna dodnes, napríklad jánske ohne, čím sa snažili zachovať aj kultúrne dedičstvo.
Ako v každej rozprávke, aj v tejto sa nachádza niečo čarovné. Bájnu bytosť má rozprávka už v názve. A scéna s ňou má byť ťahúňom filmu.
Na pľaci boli v noci v horách
Bereta tvoril film s amatérskymi hercami. No tí znášali natáčanie ako profesionáli.
„Váľal sa v riekach, mrzol v horách a trepal sa na rozličné lokácie,“ povedal Bereta na margo predstaviteľa Filipa Petra Rapoša. A podobne fungovali aj ďalší účinkujúci.

Natáčanie prebiehalo v okolí dedín Hubová a Ľubochňa, väčšinu scén tvorili ďaleko v prírode a na horách. A často aj v noci.

Jednu z najnáročnejších scén natáčali na hrebeni Poľany. Už len výstup im dal zabrať, na chrbte museli odniesť objemný náklad techniky aj množstva rekvizít.
„Natáčali sme tu od desiatej večer do šiestej rána. V tú noc padala hmla, rosil sa objektív, okrem toho sme sa počas natáčania aj presúvali, toto bolo skutočne jedno z najťažších natáčaní,“ načiera do spomienok tvorca Bereta.
Doslova dobrodružstvo zažili na plti na Váhu. Sami si ju postavili aj dotiahli k brehu Váhu. No scénu sa im podarilo natočiť až na druhý raz. Pri prvom pokuse sa im voda dostala najskôr po členky, potom po kolená, a keď už hrozilo, že vystúpi po pás, radšej za jazdy povyskakovali.
„Vtedy nám nebolo všetko jedno, bolo to naozaj nebezpečné. Dnes je to už zábavná historka,“ vraví s tým, že na druhýkrát sa im želanú scénu na plti už podarilo nakrútiť. Úspešne sa plavili na Váhu, hoci ani táto plavba sa nezaobišla bez nehody, pri ktorej ich zachytil trčiaci konár z brehu a štvorica chlapov popadala cez seba.

„Nebezpečné pereje, zradná plytčina či hromy a blesky plieslajúce navôkol pri rozoberaní plte, smiech, krik i nadávky,“ pospomínal si na tieto chvíle.
Namiesto 20 minút dve hodiny
Práca na filme trvala vyše štyri a pol roka. No námet začal písať Martin pred vyše desiatimi rokmi. Vtedy rátal s približne 20-minútovým filmom.
Napokon má dve hodiny a ide o plnohodnotný celovečerný film. Prvá klapka padla v júni 2020 a natáčali až do tohto roku.

Čo sa zmenilo? Bol to živý materiál, ktorý sa rodil v čase. „Točil som už v detstve, no skôr som sa stretával s výsmechom, čomu sa, samozrejme, vôbec nedivím. Keď sa chlapec z dediny rozhodne točiť filmy a videá, a ešte k tomu aj fantasy charakteru,“ spomína na počiatky Martin, ktorý sa živí kožiarstvom, no filmárčinu má dodnes ako vášeň.
Keď však už začali na tejto rozprávke reálne pracovať, ľudia videli, že má úroveň, a keď videli účinkovať ľudí, ktorých si vážili, mienku si poopravili. A sami začali Martina oslovovať, že by si vo filme radi strihli nejakú tú rolu.

A tak sa rodili ďalšie scény, postavy či dejové linky. Martin naberal inšpiráciu aj v prírode či pri hudbe, kde sa mu v mysli vybavila konkrétna scéna či obraz. A hoci šiel natáčať s predstavou, museli aj improvizovať.
Zaplnili dve sály
Na premiéru prišlo približne 500 ľudí, zaplnili dve sály.
"Na divákov veľmi zapôsobilo, že poznali všetkých hercov, ako aj miesta, kde sa natáčalo. Dostalo sa ku mne, že sú vďaka filmu hrdí na to, odkiaľ pochádzajú," vraví režisér s tým, že ľudia ocenili aj zobrazenie slovenských zvykov, prírody a histórie. Film plánujú premietať aj v okolitých dedinách.

Produkcia filmu Beretu stála približne 5-tisíc eur. Dvetisíc eur vyzbierali na známej crowdfundingovej platforme. Zvyšok zatiahol z vlastného vrecka.