Liptovský Mikuláš – Nemocnici sa nedarí predať prebytočný majetok, kvôli administratívnym problémom na ministerstve výstavby a regionálneho rozvoja sa do konca mesiaca zastavila prestavba pavilónu novej psychiatrie, hradená z fondov Európskej únie, a čo je najhoršie, ohlásené zvýšenie cien plynu by od septembra mohlo ohroziť tie úspory, ktoré zariadenie dosiahlo aj za cenu výrazného zníženia počtu pracovníkov.
Nemocnica napriek tomu stále hospodári so stratou. Za prvý polrok dosiahla 48 mil. Sk, pričom výnosy zariadenia predstavovali len 119 mil. Sk. Riaditeľ NsP Pavol Cvengroš zdôrazňuje, že stratu spôsobujú najmä vysoké odpisy majetku, a to predovšetkým v novom chirurgickom pavilóne. Vedenie nemocnice preto argumentuje najmä údajmi, ktoré nezohľadňujú odpisy majetku. „V minulých rokoch sme tvorili stratu bez odpisov na úrovni šesť až sedem miliónov korún mesačne. Teraz sme porovnateľne veľkú stratu - 7,8 mil. Sk, dosiahli za pol roka. A to januárové náklady ešte ovplyvnilo vyplácané odstupné prepúšťaným zamestnancom,“ konštatuje P. Cvengroš. Obáva sa ale toho, že časť úspor v nákladoch, ktoré dosiahol stiahnutím oddelení do menšieho počtu budov a prepustením zamestnancov, „zhltne“ vyššia cena plynu.
Náklady na plyn v prvom polroku dosiahli 7,6 mil. Sk. Pri ohlásenom zvýšení ceny plynu o 20 percent by vzrástli približne o tri milióny korún ročne, čo je asi jedna pätina straty nemocnice bez odpisov. Pritom s nákladmi na energie má NsP problém aj v súčasnosti – vzhľadom na to, že niektoré pavilóny už vyprázdnila a nevykuruje ich, nepotrebuje odoberať také množstvo plynu, ako si dohodla v zmluve s plynármi. Zmluvu však možno zmeniť až od začiatku budúceho roku a nemocnica tak musí platiť pokuty za neodobratý plyn.
Nemocnici sa ani nedarí zbaviť sa prebytočného majetku. O kúpu vyprázdneného pavilónu pri starom vstupe do nemocnice v hodnote 10,3 mil. Sk neprejavil nikto záujem, bývalú výdajňu zdravotníckych pomôcok na Hurbanovej ulici zas chceli kúpiť za nižšiu cenu, akú stanovil úradný odhad, a majiteľ nemocnice – Žilinský samosprávny kraj s tým nesúhlasil. „Budovy sú prázdne a nevyužívaním sa znehodnocujú. Prázdny nemocničný pavilón by nový vlastník mohol prebudovať napríklad pre zdravotný penzión či opatrovateľské zariadenie,“ hovorí P. Cvengroš.
Samosprávny kraj však zatiaľ nesúhlasí so znížením kúpnej ceny, i keď takmer tretinu z nej by si nechal práve kraj. Väčšinu prostriedkov by získala nemocnica, ktorá by ich podľa P. Cvengroša chcela použiť na kúpu nových prístrojov. „Peniaze z predaja majetku sa nezvyknú využívať na splácanie dlhov nemocnice,“ tvrdí riaditeľ NsP. Od nového roku však zdravotnícke zariadenia strácajú zákonnú ochranu pred exekúciou a veritelia nemocnice sa tak budú môcť efektívnejšie dostať k svojim peniazom.