LIPTOV. Aj keď je snehu v mestách a obciach poskromne, vďaka nočným mrazom a teplotám pod nulou zamrzli viaceré vodné hladiny. Na Liptove ide najmä o Liptovskú Maru, rybníky v Okoličnom, jazierko pri hrade v Liptovskom Hrádku či vodnú plochu v Bobrovci alebo liptovskomikulášskom Ploštíne.
Korčuľovanie na vodných plochách v prírode je mimoriadne obľúbené, no zároveň aj rizikové. Hasiči a vodohospodári preto upozorňujú na možné nebezpečenstvá a vyzývajú ľudí na opatrnosť. Hasiči majú výcvik a technické vybavenie na záchranu ľudí na zamrznutých plochách.
„Nikdy nechoďte na ľad sami, zdržujte sa len v plytších oblastiach a nepreceňujte svoje schopnosti,“ zhodujú sa odborníci.
„Hrúbka ľadu sa dá pomerne jednoducho zmerať, no vodná hladina a prúdenie vody sa počas dňa mení. Niekedy tak zásadne, že sa aj hrubý a zdanlivo pevný ľad stane krehkým, keďže medzi ľadom a vodou vznikne vzduchová kapsa,“ upozorňuje Slovenský vodohospodársky podnik.
Hasičský a záchranný zbor pridáva aj cenné rady. „Nikdy nevstupujte na ľad, pokiaľ si nie ste istí jeho hrúbkou a pevnosťou. Odporúčaná hrúbka ľadu na bezpečný pohyb je aspoň 10 centimetrov,“ upozorňujú hasiči s tým, že pre korčuľovanie je ideálna hrúbka aspoň 20 centimetrov.
Ľad je najslabší v miestach s tečúcou vodou, prítokmi či výpustmi. Týmto miestam hasiči odporúčajú vyhnúť sa. „Majte pri sebe bezpečnostné pomôcky, ako je lano, píšťalka alebo hrot na ľad.“
Dôležité je nechodiť sa korčuľovať sám, v prípade nehody je dôležitá každá sekunda a pomoc druhých môže zachrániť život.
„Sledujte predpoveď počasia a teploty. Tenký ľad môže byť nebezpečný aj po jednom teplejšom dni,“ uzavreli hasiči s tým, že zimná príroda je krásna, no zaslúži si rešpekt.
