AKTUALIZÁCIA: SHMÚ vydal dňa 23. januára o 18.30 oznámenie o pominutí smogovej situácie v oblasti Liptovský Mikuláš a okolie.
LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ. Kvalitu ovzdušia v Liptovskom Mikuláši monitoruje meracia stanica na Školskej ulici. Namerala hodnoty, pre ktoré Slovenský hydrometeorologický ústav vyhlásil na území okresu upozornenie pre vysoké hodnoty PM10. Znamená to, že v ovzduší sa nachádza vysoká koncentrácia častíc s priemerom menším ako 10 mikrometrov. Sú približne sedemkrát menšie, ako je hrúbka ľudského vlasu. Tieto častice sú také malé, že ich môžeme vdýchnuť, môžu preniknúť do dýchacích ciest a niektoré dokonca až do pľúc.
Tieto častice pochádzajú z rôznych zdrojov, napríklad z výfukových plynov, spaľovania dreva alebo uhlia, priemyselnej výroby, ale aj víreného prachu na cestách.
Upozornenie vydali prvý raz
Vysoké množstvo zaznamenala stanica v Liptovskom Mikuláši prvý raz v utorok 21. januára, boli najvyššie na Slovensku. Upozornenie platí do odvolania. Okres Liptovský Mikuláš je aktuálne jediným na Slovensku, kde takéto upozornenie aktuálne platí.
Mesto už zverejnilo informáciu o zvýšenom smogu a zverejnilo aj základné odporúčania. Medzi ne patrí napríklad obmedzenie dĺžky pobytu a fyzickej námahy vo vonkajšom prostredí, skrátenie vetrania obytných miestností.
„Upozornenie na smogovú situáciu v Liptovskom Mikuláši prichádza prvý raz od inštalácie novej meracej stanice, čo sa udialo približne pred dvomi rokmi. Toto upozornenie nepredstavuje nejaké extrémne riziko, je to skôr upozornenie pre ľudí, aby zvýšili pozornosť. Dôvodom situácie v Liptovskom Mikuláši je najmä dlhotrvajúce inverzné počasie,“ povedala Veronika Mináriková, ktorá je poverená vedením úseku emisií a kvality ovzdušia SHMÚ.
Vyššie hodnoty, ako zvyčajne, zaznamenali aj stanice v Ružomberku, no hydrometeorológovia zatiaľ upozornenie pre susedný okres nevydali.
Kombinácia viacerých faktorov
Zimný smog vzniká kombináciou rôznych faktorov, ktoré podporujú hromadenie znečisťujúcich látok v ovzduší. Jednou z hlavných príčin je inverzia teplôt, pri ktorej sa studený vzduch drží pri zemi, zatiaľ čo teplý vzduch zostáva vyššie. Táto vrstva teplého vzduchu pôsobí ako bariéra, ktorá bráni prirodzenému pohybu a miešaniu vzduchu, čo vedie k hromadeniu znečistenia pri povrchu.
V zime sa intenzívnejšie kúr. Spaľovanie dreva, uhlia alebo iných fosílnych palív v domácnostiach zvyšuje emisie tuhých častíc, ako sú PM10 a PM2,5, a plynov, napríklad oxidu siričitého.
Dôležitým faktorom je aj doprava, pretože v chladnom počasí sa spotrebuje viac paliva a autá produkujú vyššie množstvo výfukových plynov. Navyše, slabý vietor a nízka cirkulácia vzduchu, ktoré sú typické pre zimné obdobie, sťažujú rozptyl znečistenia.
Špecifické geografické podmienky, ako údolia a kotliny, napríklad Liptov, situáciu ešte zhoršujú, pretože studený vzduch zostáva uväznený medzi horami.

