LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ. Približne 4,5 až 5,5 tisíca ľudí prišlo protestovať do centra Liptovského Mikuláša proti krokom vlády Roberta Fica a vyjadriť svoj proeurópsky postoj na protest Slovensko je Európa.

Na bezpečnosť a pokojný priebeh dohliadalo množstvo policajtov, ktorí boli pri každom vstupe na námestie. Zhromaždenie bolo pokojné, bez incidentov, organizátori verejnosti niekoľkokrát poďakovali účastníkom aj samotnej polícii.
Medzi ľuďmi sme stretli aj Zuzanu, mladú mamičku z Bešeňovej. Prišla s deťmi sama, manžel pre povinnosti nemohol. Najmladšie dieťa tlačila ešte v kočíku, ďalšie obliekla do reflexných viest a na krkoch mali malé píšťalky. „Chodím na všetky protesty, robím to pre ne, pre svoje deti,“ povedala.
Fotografiu z protestov v Liptovskom Mikuláš zverejnila na sociálnej sieti aj v súčasnosti azda najznámejšia Liptáčka Petra Vlhová.
Mladí Liptáci: Tým čo robia, kazia našu budúcnosť
Organizátori pred dvoma týždňami adresovali vláde Roberta Fica štyri výzvy.
„Ani jedna z požiadaviek nebola naplnená, naopak koalícia v spolupráci so Slovenskou informačnou službou rozohrala absurdnú a neakceptovateľnú spravodajskú hru útočiacu na občiansku spoločnosť. Preto pridávame požiadavku piatu. Žiadame predsedu vlády Roberta Fica, aby sa vzdal svojho mandátu a v záujme budúcnosti našej krajiny odstúpil,“ odznelo na úvod z liptovskomikulášskeho námestia. Ľudia ho zaplnili s transparentmi od budovy župného domu až po kostol.
Prvým rečníkom bol Lipták Matej Droppa, študent práva a predseda Občiansko-demokratickej mládeže.
„Ďakujem, že sme sa tu zišli v takomto hojnom počte, pretože toľkoto ľudí tu bolo naposledy na trhoch. Zastupujem tu dnes mladých ľudí. Úplne rešpektujem, že terajšia vládna garnitúra má svoju voličskú základňu a tej prispôsobuje svoje politiky. Ale to, čo predvádza, je už nepriateľsky nastavené voči mladým ľuďom, a preto musíme povedať dosť. Za 14 rokov vlády Roberta Fica nebola prijatá jediná ekonomická reforma, ktorá by nás posúvala dopredu, zvyšovala konkurencieschopnosť alebo pripravovala na technologické, klimatické a demografické výzvy. Tým nám kazia našu budúcnosť a hovoríme tomu rázne nie,“ povedal mladý budúci právnik z Liptova.
„To, čo tu Fico predvádza posledný rok, nás ťahá späť do područia autokratických mocností, pod ktorými sme tu boli 40 rokov, a to sa nesmie diať. Naše miesto je na Západe. Kamaráti sa s diktátormi, prebral už aj ich metódy. Prestal sa cítiť ako v západnej demokracii, kde sa musí zodpovedať voličom, občanom a parlamentu. Veselo si chodí po svete a necíti potrebu povedať, čo z toho má Slovensko,“ poukázal pred plným námestím.
Mladý Lipták upozornil, že to, čo predviedli vládni predstavitelia posledný týždeň, „je iný level.“
„Úplne zamedzili parlamentnej kontrole svojej vlády prostredníctvom vyfabrikovaných a smiešnych obvinení z akéhosi štátneho prevratu. Ja neviem, ako vy, ale ja tu žiadny štátny prevrat neprišiel robiť. Oni môžu mať moc a peniaze, ale my máme pravdu.“
„My sme Európa,“ ozývalo sa z mikulášskeho námestia v reakcii na slová Mateja Droppu.
Gažíková: Tvrdenia o zahraničných agentoch ma urážajú
Pred davom ľudí v centre Liptovského Mikuláša vystúpila aj Zuzana Gažíková, riaditeľka Fullovej galérie v Ružomberku. Gažíková nedávno oznámila, že končí vo funkcii, zdôvodnila to nesúhlasom s krokmi vedenia ministerstva kultúry. Okrem nej odstúpili ďalší riaditelia inštitúcií spadajúcich pod ministerstvo.
„Proti Ficovým praktikám a jeho suite sa vymedzujú nielen aktívni občania, ale aj študenti, odborné komunity, akademici a kultúrna obec, a v neposlednom rade psychológovia a psychiatri. Hovoria, že kontakt s realitou je dôležitou súčasťou duševného zdravia jedincov, ale aj spoločnosti. Zdá sa však, že súčasná vládna koalícia pod vedením Roberta Fica tento kontakt stratila a jej vystupovanie vzbudzuje obavy o našu budúcnosť,“ povedala Gažíková.

Agresívne a vulgárne výroky premiéra podľa jej slov polarizujú spoločnosť.
„Svojimi klamstvami a prekrúcaním pravdy úmyselne manipuluje verejnosť a podnecuje medzi ľuďmi nenávisť a strach slobodne sa vyjadrovať. Udalosti posledných dní sú toho dôkazom. Tvrdenia, že za protestami stoja agenti a organizované skupiny zo zahraničia, sú absurdné a mňa osobne urážajú. Som slobodný a svojprávny občan a rada by som povedala, že aj hrdý občan tejto krajiny. Som zároveň nahnevaný občan krajiny, kde spravodlivosť ťahá za kratší koniec a kolabujúce zdravotníctvo nie je premiérska téma, a z ktorej odchádza stále viac mladých ľudí do zahraničia. Tmárom a dezinformátorom sa dostáva viac pozornosti ako odborníkom. Zamorili mnohé inštitúcie a postupne ich devastujú,“ povedala s výzvou:
„Povedzme im všetci slobodne, že aj my ich všetci pozorne sledujeme. Nielen oni nás. K vyjadreniu našej nespokojnosti nepotrebujeme zahraničných agentov.“
Ekológ Kameniar: Dvestoročný les nevyrastie za jedno volebné obdobie
Ďalším rečníkom bol Ondrej Kameniar, liptovský ekológ a člen iniciatívy My sme les. „Nepozval ma sem ani Soros, ani Bill Gates. Pozval ma sem samotný Robert Fico, táto vláda, ktorá chce prišiť organizátorom protestov nálepku rozvracačov štátu riadených zo zahraničia, pričom on sám chodí po rozumy do zahraničia,“ povedal na úvod.

„Skúste si zavrieť oči, preniesť sa z hluku mesta do najdivokejších kútov našej prírody. Dvestoročný pôvodný horský les, vyše meter hrubé smreky. Zlietavajú sa tajomné hlucháne, ktoré si tieto miesta vybrali na svoje svadobné tance. Zrazu ticho pretne rev traktora a motorových píl. Stáročné velikány padajú k zemi. Dvestoročný les nevyrastie za jedno volebné obdobie, zničená pôda sa neobnoví za pár rokov. Ak to takto pôjde, hlucháň vymrie na celom Slovensku. Tento obraz nie je vymyslený, odohral sa pred mesiacom v Národnom parku Nízke Tatry. Je mi z toho úprimne do plaču, ale som aj veľmi nahnevaný,“ upozornil Kameniar s tým, že na ťažbu dala súhlas samotná správa národného parku.
„Vedie ho nominant súčasných predstaviteľov ministerstva životného prostredia,“ upozornil.
„Za posledný rok sme zverejnili takmer tucet podobných prípadov z Nízkych Tatier a TANAP-u. Ničenie lesov je len malou časťou devastácie základov ochrany prírody, ktorá sa za ostatný rok deje. Zo správ národných parkov sú vyhadzovaní dlhoroční odborníci a nahrádzaní odborníkmi na ťažbu dreva a strieľanie chránených zvierat. Historicky vieme, že keď to civilizácie prehnali s ničením prírody, zničilo to napokon aj ich. Ak nám tu zničia ekonomiku, školstvo či spravodlivosť, bude to veľmi zlé. No ak zničia to, na čom závisí naše prežitie, bude to ešte horšie,“ uzavrel Kameniar.
Ďalšie stretnutie ohlásili o dva týždne
Na zhromaždení vystúpili aj liptovskomikulášski mestskí poslanci Ľubomír Raši a Táňa Šufliarska.
Posledným rečníkom bol Marek Durdiak angažujúci sa v zbierkach pre Ukrajinu, ktorá sa tri roky bráni ruskej agresii. Poukázal na to, že sloboda a demokracia sú hodnoty, za ktoré sa treba postaviť a nie sú zadarmo.
„Keď sme prišli na hranice s humanitárnou pomocou videli sme veľa strachu a utrpenia v očiach žien a detí, ktoré museli opustiť domov. Zároveň sme tam videli Slovensko, aké by som chcel vidieť vždy. Ľudia z celej krajiny prichádzali a vozili pomoc, jedlo, oblečenie pre deti a záležalo im na osudoch našich susedov. Toto Slovensko je tu stále aj vtedy, keď si naši mocipáni podávajú ruky vrahmi. Aj vtedy, keď kŕmia svojich voličov lacnou kremeľskou propagandou. Ubieha tretí rok tejto šialenej vojny a nám sa stále darí organizovať pomoc pre našich priateľov, ktorí bojujú za svoju slobodu na Ukrajine, je to len vďaka obyčajným občanom Slovenska."
Na záver zaznela v Liptovskom Mikuláši, tak ako aj v iných mestách na Slovensku, štátna hymna. Organizátori v závere oznámili, že ďalší protest bude o dva týždne, 7. februára.