LIPTOV. Podvodníci neprestávajú skúšať dôverčivosť seniorov, v uplynulých dňoch sa ich pokusy zintenzívnili.
Žilinská krajská polícia aj liptovskomikulášska mestská polícia zaznamenala viacero podobných prípadov.
Nová taktika, balíčky pre seniorov z mestského úradu
K viacerým prípadom došlo v Liptovskom Mikuláši. Ľudia podvodné telefonáty hlásia na štátnu aj mestskú políciu. Podvodníci kontaktujú seniorov s klamstvom, že odovzdávajú bezplatné balíčky z mestského úradu.
"Na seniorov naliehali, aby si ich osobne prevzali, balíček im chceli doručiť priamo do domácnosti. Ide o podvod. Naše mesto obyvateľom neodovzdáva žiadne balíčky," povedala Romana Nemcová, hovorkyňa mesta Liptovský Mikuláš.
Hoci policajti aj médiá dlhodobo upozorňujú seniorov a ich rodiny, informujú o prípadoch, keď ich podvodníci obrali o tisíce eur, stále sa nájdu takí, ktorí im uveria. Predstavujú sa ako policajti, kuriéri, poštári, lekári, advokáti či členovia rodiny a pýtajú sa, koľko peňazí majú doma alebo na účte. Vždy žiadajú, aby im senior peniaze odovzdal.
Najprv im zatelefonujú
Ako informovala Zuzana Šefčíková, hovorkyňa žilinskej krajskej polície, podvodníci svoje obete kontaktujú telefonicky. V ostatných dňoch takto obrali seniora z Liptovského Mikuláša o 10 500 eur, ďalší senior z Ružomberka odovzdal 19 500 eur.
„Neznáme osoby telefonicky kontaktujú seniorov pod rôznymi zámienkami. Napríklad tvrdia, že vnuk mal dopravnú nehodu, a žiadajú, aby za neho senior zaplatil. Počas rozhovoru zisťujú finančné pomery, požiadajú seniorov, aby napríklad finančné prostriedky zabalili do tašky a odovzdali na určenom mieste,“ opísala Šefčíková s tým, že v niektorých prípadoch sa volajúci predstaví ako policajt alebo policajtka.
Policajt nikdy nežiada peniaze do úschovy
Polícia preto upozorňuje seniorov, že policajt nikdy telefonicky nezisťuje od ľudí finančné či majetkové pomery. „Policajt sa pri osobnom stretnutí vždy preukáže príslušnosťou k policajnému zboru a následne po zistení skutkového stavu poškodenú osobu poučí o ďalšom postupe,“ spresnila.
Okrem toho polícia nikdy nežiada od starších osôb fyzické odovzdanie majetku, peňazí či šperkov na účely ich úschovy.

„Radíme občanom, aby neposkytovali informácie prostredníctvom telefonických rozhovorov neznámym osobám o svojich majetkových pomeroch a nezdôverovali sa im. Ak máte pochybnosti o hodnovernosti telefonického hovoru, oznámte to prostredníctvom linky 158,“ uzavrela Šefčíková.
Je dôležité seniorov upozorňovať na podvodníkov. Polícia eviduje množstvo prípadov, keď ich zlodeji obrali o celoživotné úspory.