Vytvorili baštu, prežili privatizáciu. Organizované lyžovanie na Liptove oslavuje päťdesiatku

Lyžovalo sa takmer po celom regióne.

V strede Josef Poddaný, zakladateľ Lyžiarskeho zväzu Liptova. V strede Josef Poddaný, zakladateľ Lyžiarskeho zväzu Liptova. (Zdroj: Zbyněk Poddaný (archív))

LIPTOV. Prežili privatizáciu svahov, nepoznali ratraky a svahy si vyšliapali sami. Vznikol Pohár Liptova a lyžovalo sa takmer po celom regióne. Práca nadšencov lyžovania v minulom storočí vytvorila lyžiarsky raj, ktorý každý rok navštevujú tisícky ľudí.

Organizované lyžovanie na Liptove oslavuje tento rok päťdesiate výročie vzniku.

Na podnet Slovenského úradu pre šport vznikla v minulom tisícročí Športová škola dorastu s dvoma oddeleniami. Oddelenie v oblasti Liptovského Mikuláša viedol profesor Vladimír Kresák, zatiaľ čo v Liptovskom Hrádku pôsobil profesor Igor Benko.

SkryťVypnúť reklamu
Prečítajte si aj Slovan ukázal Ružomberku realitu. Mali z nás rešpekt, tvrdil Weiss Čítajte 

V roku 1960 z týchto oddelení vznikli lyžiarske základne. V Liptovskom Hrádku pre klasické disciplíny a v Liptovskom Mikuláši pre zjazdové disciplíny. Tieto oddelenia podporované rodičmi, školami, podnikmi a funkcionármi miest a dedín sa zameriavali na rozvoj lyžovania. Bolo to obdobie budovania skokanských mostíkov v Pribyline, Lúčkach či Ružomberku.

Takisto sa začala výstavba bežeckých tratí v Hybiach, Závažnej Porube, Iľanove a Demänovskej doline. Zjazdové trate s vlekmi začali pribúdať na Čertovici, v Nižnej a Vyšnej Boci, Liptovskej Porúbke, Jasnej, Malinom Brde či v Rojkove. V 90. rokoch pribudlo aj zasnežovanie (Pavčina Lehota, Žiar, Iľanovo, Podbreziny).

Vznik lyžiarskeho zväzu na Liptove

Začiatky neboli jednoduché, všetko stálo na dobrovoľníkoch, ktorí chceli dostať lyžovanie na Liptov. Podarilo sa. V roku 1974 sa skupina funkcionárov rozhodla zjednotiť športové úsilie do organizovaných súťaží v regióne Liptov. Tak vznikol Lyžiarsky zväz Liptova (LZL), v tom čase jediná takáto organizácia na Slovensku.

SkryťVypnúť reklamu
Mohlo by vás zaujímať Pestrá účasť na večerných pretekoch Čítajte 

Na zrod Lyžiarskeho zväzu Liptova si spomína Zbyněk Poddaný (60), ktorý je v súčasnosti jeho predsedom. Žezlo prebral po otcovi Josefovi, ktorý stál pri zrode zväzu, spoločne s Vladimírom Štrkolcom a ďalšími.

„Zrod lyžiarskeho zväzu na Liptove nebol až taký bum, ako by si niekto myslel. Trvalo to dlhšie, no postupne začali vznikať lyžiarske kluby. Najskôr fungoval len jeden, TJ Jasná Nízke Tatry, neskôr sa premenoval na TJ Jasná Liptovský Mikuláš. K nemu sa pridal LK Opalisko Závažná Poruba, pretože pán Štrkolec, jeden zo zakladateľov, bol rodákom zo Závažnej Poruby. Postupne sa začali pridávať ďalšie lyžiarske kluby v Smrečanoch, Liptovskom Jáne či Liptovskej Osade,“ spomína Poddaný.

Medzi prvých funkcionárov Lyžiarskeho zväzu Liptova patrili Vladimír Štrkolec, Ivan Bubelíny, Karol Boráň, Martin Krajčí, Vladimír Mudroň, Ján Dzuroška, Ján Stano, Rúčka, Zuzkin, Staroň, Matej Sabaka a predovšetkým Josef Poddaný, ktorý bol predsedom viac ako 40 rokov.

SkryťVypnúť reklamu

Trvalo takmer štyri roky, kým sa Lyžiarsky zväz Liptova rozbehol. S jedlom prišla aj chuť a lyžiarov v kluboch enormne pribúdalo. Väčší záujem evidovali aj na súťažiach.

„Asi po desiatich rokoch od vzniku zväzu, sme rátali na pretekoch skoro dvesto pretekárov. V tom čase to bolo skvelé číslo,“ pripomenul Poddaný.

Lepšie podmienky, lepšie výsledky

Zlepšujúce sa podmienky v telovýchovných jednotách a vzory medzi športovcami podnietili masový rozvoj mládežníckeho lyžiarskeho hnutia. Od roku 1973 sa štátne ligové súťaže začali hodnotiť v Medzinárodnej lyžiarskej federácii (FIS) v bodoch, čo viedlo k pravidelnejšej podpore zo strany štátu.

V roku 1974 vznikli na vybraných školách Liptova Školské športové strediská, v roku 1975 Tréningové strediská mládeže a Stredisko vrcholového športu mládeže zjazdárov pri TJ Jasná.

Z tohto hnutia vyrastali špičkoví reprezentanti Československa. Medzi bežcami vynikli Štefan Harvan, Štefan Olekšák, Matej Húska, Ľudovít Hrnčiar, Michal Sabaka, Viliam Trizna, Jozef Klamár, Želmíra Šarafínová a Anna Staroňová. Medzi zjazdármi boli známi Jaroslav Nahálka, Ján Droppa, Vladimír Zajden, Milan Medla, Jozef Mikuláš, Miriam Cuninková, Darina Matošová, Anna Droppová a sestry Eva a Dana Kupčové.

„Tréningové stredisko bývalo v Palúdzke. Pracovali tam telocvikári, ktorí boli zároveň aj lyžiarskymi trénermi. Tréningové stredisko mládeže bola nadstavba Školského športového strediska,“ ozrejmil Poddaný, ktorý patril v tom čase k najlepším lyžiarom na Liptove.

To znamenalo, že lyžiari, ktorí dosahovali najlepšie výsledky v školskom športovom stredisku, sa presunuli do tréningového strediska mládeže, ktoré bolo vytvorené pri TJ Jasná Liptovský Mikuláš. Odtiaľ išli najlepší lyžiari do vrcholového strediska športu, ktoré bolo taktiež v Jasnej.

Na Liptov prichádzali najlepší mladí pretekári z celého Slovenska.

Ratraky neboli, sneh si museli vyšliapať

Stredisko vrcholového športu mládeže bolo financované štátom, pretekári boli ubytovaní v Jasnej a mali zabezpečené tie najlepšie možné podmienky na rozvoj.

Tréningy bývali viac komplikované ako náročné. Vleky neboli a tak si museli lyžiari na kopec vyšliapať. V prípade nedostatku snehu museli nájsť novú tréningovú trať.

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným MYregiony.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom CB7UD na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.

Petra Vlhová

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Liptov

Komerčné články

  1. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry
  2. Kam smerujú peniaze bohatých?
  3. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  4. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  5. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  6. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  7. Vitamín Cg: Kľúč k žiarivejšej a zjednotenej pleti
  8. Zachránili posledný ostrov pre čajky na Dunaji
  1. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  2. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  3. Kam smerujú peniaze bohatých?
  4. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  5. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  6. Záver vojny bol pre mnohých Slovákov životnou skúškou
  7. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá
  8. LESY SR otvorili Poľanu: Nová cesta pre ľudí aj prírodu
  1. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 15 934
  2. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 6 066
  3. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 5 164
  4. Zachránili posledný ostrov pre čajky na Dunaji 4 061
  5. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry 3 520
  6. Čerstvé hlavičky sú v plnom prúde, komu dáte svoj hlas? 2 593
  7. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 2 362
  8. NESTO ponúka nadštandardné bývanie na hranici mesta a prírody 2 339
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Liptov - aktuálne správy

Futbalový víkend na Liptove nepriniesol prekvapenia.

Favoriti nezakopli.


a 1 ďalší
Koláž prioritných investícií župy na Liptove.

Niektoré sú vo výstavbe, ďalšie zatiaľ na papieri.


V diskusii sa venovali bývaniu v okolí veľkých miest.

Za dvojizbové byty vo veľkých mestách kúpite domy v okolí.


Vizualizácia - Fiesta most

Most, ktorý spájal a opäť bude spájať. Po rokoch, keď slúžil iba na presun chodcov a cyklistov, sa starý železničný most v Trenčíne mení na Fiesta most.


Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu